713px-Signs_and_symptoms_of_anaphylaxis

واکنش حساسیت شدید است که در آن بافت های گلو متورم میشود و هوا به ریه ها نمی رسد.. آنافیلاکسی، همچنین شوک آنافیلاکتیک نامیده می شود، واکنش ها  باعث افزایش حساسیت می شود ، در عرض چند دقیقه تا یک ساعت  در معرض آلرژن قرار میگیرد. کهیر، آنژیوادم، و اسپاسم راه هوایی از علائم شایع می باشد. برخی از افراد نیز بی حسی یا سوزش لب و دهان  دچارمی شوند. آنافیلاکسی را می توان،  فوری و به روش مناسب درمان کرد و بیماری مرگ افرینی نیست

در صورتی که آلرژی یا واکنش های حساسیتی با درجات شدید بروز کند، در آن صورت به این نوع حساسیت آنافیلاکسی می گویند.

می تواند موجب التهاب بافت اطراف حنجره و انسداد تنفسی در فرد مبتلا شود،  در صورت شدت آنافیلاکسی و درمان نشدن این بیماری، عوارض و خطرات بیشتری در انتظار فرد بیمار خواهد بود و حتی مرگ نیز فرد مبتلا را تهدید می کند.

تشخیص به موقع علائم آنافیلاکسی و درمان به موقع آن موضوع بسیار مهمی در زمینه این بیماری است.

علائم و مشکلات گوارشی از مهم ترین نشانه های آنافیلاکسی است : دل پیچه، مشکلات معده، استفراغ و اسهال از مهمترین علائم گوارشی آنافیلاکسی است.

عطسه، سرفه یا خس خس سینه، حالت سوزن سوزن شدن با کرختی اطراف دهان، تورم یا خارش دهان یا گلو و تورم صورت، دست ها و پاها نیز از دیگر علائم آنافیلاکسی است.

فرد مبتلا به آنافیلاکسی ممکن است دچار مشکلات شدید پوستی همچون خارش در تمام بدن شود: علائم دیگری همچون نبض ضعیف و سریع ، مشکلات قلب و تپش غیر طبیعی قلب ، غش، مشکلات روحی و روانی همچون اضطراب و کاهش سطح هوشیاری ، گرفتگی در سینه و مشکل شدن تنفس و همچنین مشکلات و عوارض چشمی مثل ریزش بیش از اندازه اشک ممکن است در فرد مبتلا دیده شود.

به محض مشاهده علائم فوق و شدت یافتن آنها، باید به پزشک مراجعه کرده و تحت معاینه ، آزمایش و درمان به موقع و مناسب قرار گرفت تا خطر بیماری و کاهش کیفیت زندگی برطرف شود

منبع-http://www.yjc.ir