apple-tomato-image

 

محققان پروتئینی را کشف کرده اند که با بالا رفتن سن باعث ضعف ماهیچه ها می شود. دانشمندان دانشگاه آیوا به طور تصادفی دو ترکیب طبیعی پیدا کرده اند که یکی از آنها در سیب و دیگری در گوجه فرنگی سبز وجود دارد، این دو ترکیب فعالیت این پروتئین را در عضلاتی که پیر شده اند کاهش می دهد.

 

این پروتئین که ATF4 نام دارد، حالت ژن را در اسکلت ماهیچه ها تغییر داده و باعث کاهش سنتز پروتئین ماهیچه و قدرت و حجم آن می شود.

تیم تحقیقات دو ترکیب اسید ursolic که در پوست سیب موجود بود و tomatidine را که در گوجه فرنگی سبز پیدا می شود را شناسایی کرده و متوجه شدند آنها می توانند باعث جلوگیری از بین رفتن ماهیچه ها توسط گرسنگی و عدم فعالیت شوند.

این مطالعه باعث باز شدن عرصه ای برای آزمایش درباره تاثیر اسید ursolic و tomatidine در مسدود کردن بزرگترین علت ضعف و آتروفی ماهیچه ها (یعنی پیری) شد.

کریستوفر آدامز (از محققان) می گوید: اسید ursolic و tomatidine به طور بالقوه ابزاری برای کنار زدن ضعف و آتروفی ماهیچه ها در دوران پیری هستند.

او اضافه می کند: ما ممکن است بتوانیم از این دو ماده به عنوان ابزاری برای مبارزه با ضعف و آتروفی عضلات در دوران پیری استفاده کنیم.

این یافته های جدید می تواند به درمانی جدید برای ضعف و آتروفی عضلات مرتبط با سن منجر شوند.

تیم آدامز متوجه شدند که اسید ursolic و tomatidine به طور چشمگیری ضعف و آتروفی عضلات ناشی از سن در موشها را کاهش داده اند.

دانشمندان دریافتند که هر دوی این ترکیبات حجم یا توده ماهیچه ها را به مقدار 10 درصد افزایش داده و از آن مهم تر، کیفیت یا قدرت ماهیچه ها را به میزان 30 درصد افزایش داده اند.

با کاهش فعالیت این پروتئین، اسید ursolic و tomatidine باعث ترمیم و بازیابی اسکلت عضلانی می شوند.

نتایج این تحقیق در مجله the Journal of Biological Chemistry منتشر شده است.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد