15299W

ابتدا میخواهیم  فهرست وار درباره  علائم در رفتگی مفصل شانه  توضیحاتی داده و سپس طریقه تشخیص آن را بیان کنیم و بیینیم چگونه درمان کنیم تا در رفتگی زودتر خوب شود

مفصل شانه متحرک­ ترین مفصل بدن است. می­تواند در فضا در جهات مختلف حرکت کند. به این ترتیب ثبات در مفصل شانه قربانی حرکت شده است و بدین ترتیب مفصل شانه را برای آسیب مستعد کرده است.

دررفتگی ناقص به آن معناست که بالای استخوان بازو تا حدودی از جا در آمده است. در رفتگی کامل به آن معناست که بالای استخوان بازو کاملا از جا درآمده است. دررفتگی ناقص و کامل موجب درد و عدم تعادل در شانه می­ شوند.

 

علائم

علائم ذیل نشان دهنده دررفتگی شانه می­باشد:

  • تورم
  • بی­حسی
  • ضعف
  • کبودی

گاهی اوقات ممکن است در رفتگی شانه موجب پارگی رباط­ها، تاندون­ها و یا آسیب اعصاب شود. مفصل شانه می­ تواند به جلو، عقب، یا به طرف پایین در برود. نوع رایج در رفتگی شانه هنگامی است که شانه به طرف جلو سر می ­خورد (بی­ ثباتی جلویی). این به آن معناست که استخوان بالای بازو به جلو و پایین، خارج از مفصل خود، حرکت کرده است. این دررفتگی ممکن است زمانی رخ دهد که بازو در حالت پرتاب کردن چیزی قرار داشته باشد.

تشخیص

ممکن است عضلات شانه در اثر دررفتگی دچار انقباض گردندکه این خود ممکن است باعث صدمات بیشتر گردد. در صورت تکرار دررفتگی، شانه بیمار ناپایدارگردیده و مجددا در می رود.

پزشک شانه را معاینه خواهد کرد و ممکن است دستور عکسبرداری با اشعه ایکس را بدهد. مهم است که پزشک بداند چگونه در رفتگی رخ داده است و این که شانه پیش از این هم در رفته بود.

shoulder

 

درمان

پزشک قسمت بالایی استخوان بازو را به جای مفصل خود بر­می­گرداند.این فرایند، جا انداختن نامیده می­شود. درد شدید معمولا بلافاصله پس از بازگشت مفصل به جای خود متوقف می­ شود.

توان­بخشی

ممکن است پزشک، به دنبال درمان، شانه را با بند یا سایر ابزارها، برای چند هفته، ثابت کند. بیمار در این مرحله نیاز به استراحت فراوان دارد. محل آسیب دیده را می­تواند ۳ تا ۴ مرتبه در روز یخ گذاشت.

پس از آن که تورم کاهش یافت، پزشک تمرین­های توان­بخشی را برای شما تجویز می­کند. این تمرین­ها به بازگرداندن محدوده حرکت شانه و تقویت عضلات کمک می­کند. ممکن است توان­بخشی هم چنین به جلوگیری از در رفتن دوباره شانه در آینده کمک کند. توان­بخشی با تمرین­های کششی ملایم عضلات آغاز می­ شود. سپس، آموزش وزن می­ تواند اضافه شود.

در صورتی که در رفتگی شانه شرایط همیشگی شود، گاهی اوقات میله می­توانند کمک کننده باشد. با این وجود، در صورتی که فیزیوتراپی و بستن میله مؤثر واقع نشد، ممکن است جراحی برای ترمیم یا سفت کردن رباط­های پاره شده یا کشیده شده نیاز باشد که به نگه داشتن مفصل در جای خود، به خصوص در ورزشکاران جوان، کمک می­ کند.

http://shoulder.ir/