Metformin

همانطوریکه می دانیم داروی متفورمین برای درمان بیماری دیابت استفاده می شود ولی امروز  تحقیقاتی که انجام شده بیانگر این است که این داروی دیابت می تواند  مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی را هم مداوا میکند اکنون در ادامه نتایج تحقیقات را بطور کامل بخوانید

 

براساس نتایج تحقیقی که در مجله ی آمریکایی  Obstetrics and Gynecologyمنتشر گردید، داروی رایج درمان دیابت “متفورمین” ممکن است از ابتلا به پره اکلامسی جلوگیری و حتی  آنرا درمان  کند.

متفورمین برای مدتهای طولانی است که برای درمان دیابت در بیماران غیرباردار و باردار تجویز می شود و مصرف آن در طی بارداری ایمن است. پره اکلامسی 5 تا 8 درصد از زنان  باردار را تحت  تأثیر قرار می دهد و با افزایش فشارخون در بارداری و وجود پروتئین در ادرار بعد از هفته ی بیستم حاملگی تشخیص داده می شود. این بیماری علت اصلی مرگ و میر مادران است، حدود 100 مرگ در زنان باردار و  400 مرگ پری ناتال (مرگ جنین یا نوزاد) هر روز درجهان به دلیل پره اکلامسی رخ می دهد  تا کنون، تنها درمان  پره اکلامسی زایمان بوده است.

پره اکلامپسی اختلال منحصر بفردی است که برای زنان باردار ایجاد می شود و با مشکلات مربوط به  جفت در ارتباط است. نرسیدن خون کافی به جفت سبب آسیب به این ارگان شده و به ترشح سمومی به خون مادر، افزایش فشارخون، آسیب های احتمالی به چندین ارگان از جمله کبد،  مغز و کلیه ها منجر می شود.

در دهه های گذشته، دانشمندان دریافتند که پره اکلامپسی یک اختلال در سلولهای اندوتلیال است(سلولهای اندوتلیال لایه ی داخلی تمام عروق را بدن تشکیل می دهد). غلظت حداقل دو سم که توسط جفت تولید می شود( گیرنده ی شماره ی 1 فاکتور رشد اندوتلیال عروقی محلول و endoglinمحلول) در پره اکلامپسی افزایش می یابد. این سموم می تواند به سلولهای اندوتلیال آسیب رسانده و سبب بروز اختلالات ذکر شده در این بیماری شود. تاکنون دارو یا عواملی برای کاهش تولید این سموم برای استفاده ی کلینیکی در بارداری تولید نشده است.

 گروهی از محققان پزشکی از بیمارستان Mercyو دانشگاه ملبورن اعلام کردند داروی متفورمین  تولید این دو سم را کاهش داده و از افزایش آنها در بارداری جلوگیری  می کند همچنین  در ترمیم عروق خونی آسیب دیده موثر است.

 نویسنده ی ارشد این تحقیق دکتر Fiona Brownfootمعتقد است که در پرتو این یافته های آزمایشگاهی کارآزمایی های بالینی باید برای بررسی تأثیر متفورمین بر درمان پره اکلامسی در زنان باردار راه اندازی شود. پرفسور Tongنویسنده ی ارشد این تحقیق از بیمارستان زنان Mercyتاکید می کند که استفاده از متفورمین  در بارداری ایمن است.

 دکتر Romero  ویراستار مجله ی Obstetrics and Gynecologyمی گوید: یافته های آزمایشگاهی این تحقیق بسیار هیجان انگیز و امیدوار کننده است. او می افزاید: وضعیت anti-angiogenic(عدم تشکیل عروق) نه تنها در پره اکلامسی  بلکه در سایر عوارض بارداری مانند مرگ جنین، محدودیت رشد جنین و زایمان زودرس نیز اتفاق می افتد، به نظر می رسد متفورمین، آسپیرین قرن بیست ویکم است زیرا  این دارو دارای فواید سلامت غیر قابل انتظاری نه تنها برای دیابت بلکه برای  بیماری تخمدان پلی کیستیک و اخیراً برای برخی از سرطانها است(خواص ضد سرطانی). او معتقد است بررسی کامل مطالعات و کارآزمایی های تصادفی بالینی قبلی بروی  زنان بارداری که از متفورمین  استفاده می کردند و همچنین کارآزمایی های بالینی تصادفی جدید برای بررسی استفاده از متفورمین به عنوان یک مداخله ی ساده درمانی برای  جلوگیری از پره اکلامسی و سایر عوارض بارداری ضروری بنظر می رسد.

منبع : diabetestma.org