skin

ما قصد داریم در این بحش بعضی  عادات روزمره را به شما معرفی کنیم که اگر آنها را رعایت کنید از بوجود آمدن چین و چروک پوست تا حدی پیشگیری  می شود و پوستتان سالم مانده و خراب نمی شود

 

شاید این برایتان آشنا باشد: یک عکس قدیمی که مربوط به ۱۰ سال پیش است، ته کشوی دراور پیدا می‌کنید. در عکس صورتتان بدون چین و چروک، شاداب و جوان است و بی‌پروا می‌خندید. این عکس باعث می‌شود شدیدا احساس پیری کنید. تلاش‌های بی پایان برای پیدا کردن ترکیبی که بتواند همیشه فرد را جوان نگه دارد، افراد بسیاری را بر آن داشته تا صدها و هزاران دلار صرف خرید کرم‌های صورت، جراحی زیبایی و حتی عمل‌های زیبایی عجیب و غریب روی صورت خود کنند. با این حال، راز داشتن ظاهری جوان‌تر در دستان یک جراح پلاستیک یا محلول ضدسالخوردگی نیست، بلکه درصد بالایی از آن به شیوه‌ی زندگی‌تان مربوط می‌شود. در اینجا به برخی عادات روزانه‌ای اشاره می‌کنیم که با رعایت آنها می‌توانید از بروز چین و چروک‌ها پیشگیری کرده و سلامت پوست‌تان را افزایش دهید.
۱.برای صبحانه چای بنوشید، نه قهوه
با اینکه نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی صبحگاهی برای بسیاری از ما قابل تصور نیست، تغییر قهوه به چای در صبح می‌تواند باعث کاهش چین و چروک شود. چای خصوصا چای سفید می‌تواند خطر سرطان و ورم مفاصل و استخوان‌ها و نیز چین و چروک‌های مربوط به سالخوردگی را کاهش دهد. میزان کمی از آنزیم‌هایی که در چای سفید وجود دارد – چیزی کمتر از یک فنجان – می‌تواند از بدن در برابر آنزیم‌هایی که باعث تجزیه و تخریب کلاژن و الاستین می‌شود جلوگیری کند.
۲.صورتتان را با میوه‌ها و سبزیجات غذا دهید – نه با شیرینی 
جایگزین کردن شیرینی و شکلات با یک مشت توت فرنگی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید پوستتان را جوان‌تر و براق‌تر نگه دارید. کم کردن مصرف قند برای صورت شما بسیار مفید است، در حالی که مصرف زیاد قند و شیرینی می‌تواند به سالخوردگی زودهنگام بیانجامد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد افزایش میزان قند خون افرادی که بین ۵۰ تا ۷۰ سال دارند می‌تواند آنها را پنج تا هفت ماه پیرتر کند. برای پیشگیری از علائم سالخوردگی، سعی کنید از میوه‌های دانه‌دار که سرشار از آنتی اکسیدان هستند استفاده کنید؛ این میوه‌ها می‌توانند خطر پیشرفت سرطان را کاهش داده، عملکرد مغز را بهتر کرده و حجم عضلات را افزایش دهند.
skin1
۳.پیش از آنکه از خانه خارج شوید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید
مصرف روزانه‌ی کرم ضدآفتاب با SPF ۱۵ یا بالاتر می‌تواند باعث کاهش علائم سالخوردگی پوست شود که به خاطر تماس با نور خورشید رخ می‌دهد. پرتوهای فرابنفش (UV) ناشی از نور خورشید می‌توانند منجر به شکل‌گیری ۹۰ درصد از علائم شاخص و بارز سالخوردگی شوند. این علائم شامل بروز چین و چروک، لکه‌های شدید، افتادگی پوست و از بین رفتن رنگ پوست است. تحقیقات نشان می‌دهد کرم ضدآفتاب نه تنها از پوست در برابر سرطان مراقبت می‌کند، بلکه از سالخوردگی پوستی ناشی از تماس با نور خورشید هم پیشگیری می‌نماید.
۴.سعی کنید آب زیاد بنوشید
نوشیدن آب یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید برای جوان‌تر کردن و براق‌تر کردن پوستتان در طول زمان انجام دهید. هیدراته نگه داشتن بدن باعث افزایش جریان خون پوست شده و مانع از کند شدن ترمیم پوست می‌شود. محققان طی تحقیقاتی دریافته‌اند که ۳۰ دقیقه بعد از نوشیدن ۵۰۰ میلی‌لیتر آب جریان خون در مویرگ‌های پوست افزایش می‌یابد. پوست ۳۰ درصد آبی را که می‌نوشید به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود ظاهری پر و گوشتالو داشته باشد، خصوصا اگر میزان زیادی آب بنوشید. از طرفی نوشیدن آب زیاد باعث دفع سموم از بدن شده و ظاهرتان را سالم‌تر خواهد کرد.
۵.ورزش
آن دسته از افرادی که بالای ۶۵ سال سن دارند می‌توانند با ورزش کردن از تأثیرات سالخوردگی تا حد زیادی پیشگیری کرده و ظاهر خود را جوان‌تر سازند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد سه روز در هفته ورزش کردن حافظ جوانی شماست چرا که باعث شارژ شدن بدن و از بین بردن علائم سالخوردگی می‌شود. در واقع ورزش کردن از لاغر شدن میان-پوست و لایه‌ی شاخی پوست –بیرونی‌ترین لایه‌ی پوستی- جلوگیری کرده و باعث جوان‌تر شدن پوست می‌شود. از طرفی ورزش باعث از بین رفتن جوش‌ها از طریق از بین بردن مواد سمی و کاهش استرس می‌شود.
۶. رابطه‌ی جنسی بیشتر
افزایش تعداد دفعات رابطه‌ی جنسی می‌تواند باعث جوان‌تر شدن ظاهر شما شود. داشتن رابطه‌ی جنسی منظم، تقریبا هفت سال شما را جوان‌تر می‌کند. محققان معتقدند که یکی از مؤلفه‌های اصلی و کلیدی برای جوان‌تر ماندن، حفظ فعالیت و داشتن یک زندگی جنسی خوب با وجود سالخوردگی است. دخول جنسی سه بار در هفته و یا بیشتر- البته اگر وقت و انرژی انجام آن را دارید، باعث حفظ سلامت شما می‌شود.
۷.سعی کنید شب‌ها خواب خوبی داشته باشید
باید سعی کنید که دیگر شب‌ها دیر نخوابید تا بتوانید زیبایی پوست خود را حفظ کنید. با بالا رفتن سن، باید سعی کنید که وضعیت خواب برایتان اولویت پیدا کند تا بتوانید کاری کنید که بدنتان برای روز بعد سوختگیری کرده و بشاش‌تر باشد. تحقیقات نشان می‌دهد کمبود خواب می‌تواند باعث سالخوردگی زودهنگام پوست و بروز خط و خطوط روی آن شود. در کل، بر هم خوردن وضعیت خواب می‌تواند باعث تسریع علائم سالخوردگی پوست و تضعیف توانایی پوست برای ترمیم خودش در شب شود.
منبع : http://www.alodoctor.ir