dahanshooie2

برخی دهان شویه ها می‌توانند برای پیشگیری از پوسیدگی مجدد دندان ها یا پارادونتیت مفید باشد. علاوه بر این، دهان شویه ها برای کودکان و نوجوانانی که ارتودنسی در دهان دارند و یا بزرگسالانی که به خاطر وجود وسایلی خاص نیازمند پاک سازی در عمق هستند، نیز توصیه می‌شوند.

این نوع دهانشویه‌ها عموماً قبل و بعد از جراحی (به‌خصوص کلرهگزیدین) استفاده می‌کردند. و تأثیر بسیار مثبتی در درمان زخم ها و التهابات لثه ای دارند. دوباره باید متذکر شوم که استفاده از این نوع دهانشویه‌ها نباید بیشتر از 2 تا 3 هفته طول بکشد. زمان استفاده از این دهانشویه‌ها بعد از مسواک و قبل از خواب می‌باشد و بهتر است پس از استفاده از آن‌ها تا نیم ساعت چیزی خورده نشود.

دهانشویه‌های حاوی فلوراید نوع دیگری از دهانشویه‌ها می‌باشند که استفاده نسبتاً زیادی دارند. این دهانشویه‌ها در تقویت دندان‌ها تأثیر بسزایی دارند. فلوراید موجود در دهانشویه با مینا و عاج تماس می‌یابد و با کلسیم و فسفر موجود در آن‌ها سبب تشکیل فلورآپاتیت می‌گردد که نسبت به هیدروکسی آپاتیت در مقابل پوسیدگی مقاوم‌تر است. فلوراید همچنین معدنی شدن و ترمیم مجدد سطح دندان‌های پوسیده را تسریع می‌کند و کمک می‌کند تا روند تخریب معکوس شده، موجب افزایش سطح دندان شود.

فلوراید همچنین موجب کاهش اثر تخریبی باکتری‌های دهان بر دندان می‌شود. این کار را از طریق تداخل در عملکرد و تشکیل میکروارگانیسم‌ها انجام می‌دهد.
بهتر است دهانشویه‌های حاوی فلوراید را هفته‌ای یکبار استفاده نمود. این نوع دهانشویه‌ها را می‌توان به مدت طولانی استفاده کرد. زمان مناسب برای استفاده از آن‌ها یک ساعت قبل از مسواک زدن می‌باشد.

دهانشویه‌های ضد پلاک که به تازگی در بازار ایران هم آمده است اثر ضد پلاک خوبی دارد و یک دهانشویه مؤثر برای جلوگیری از تشکیل جرم دندان می‌باشد و افرادی که فکر می‌کنند پلاک یا جرم بیشتری دارند می‌توانند از آن استفاده نمایند. باید متذکر شوم که این دهانشویه اثر چسبندگی پلاک به سطح دندان را کاهش داده، متعاقب آن با مسواک زدن صحیح اثر بیشتری در حذف پلاک دندانی ایجاد می‌نماید، ولی خاصیت ضد جرم ندارد و هیچ‌گاه نمی‌تواند کار مسواک را به تنهایی انجام دهد. زمان استفاده از این دهانشویه کمی قبل از مسواک زدن می‌باشد.

دهانشویه‌های ضد درد هم در واقع هنگامی استفاده می‌شود که فردی دچار درد در بافت نرم شده باشد یا جراحی در ناحیه دهان داشته باشند یا مثلاً آفتی داشته باشند این دهانشویه‌ها زمان خاصی برای مصرف ندارند ولی چون عموماً هنگام جویدن مواد غذایی در اثر تماس مواد غذایی با ناحیه آسیب دیده یا زخم درد بیشتری ایجاد می‌شود بهتر است کمی قبل از صرف غذا از این دهانشویه‌ها استفاده نمود که خاصیت ضد درد هم داشته باشد.
اخیراً دهانشویه‌هایی ساخته شده که حاوی الکل نمی‌باشند و این نسل از دهانشویه‌ها اثرات منفی و عوارض جانبی الکل در آن‌ها از بین رفته و تأثیر مثبت‌تری دارند.