23060578-Relationship-between-husband-and-wife-Man-woman-hands-in-handcuffs-Isolated-on-white-background-Stock-Photo

با چه عواملی زندگی زوجین در معرض خطر قرار می گیرد و مهمترین عوامل از هم پاشیده شدن زندگی جوانان امروزی کدامند و چه نکاتی می توانند هشداری برای بروز مشکل در زندگی به شمار روند

در جهان طبیعت انگل برای مراقبت و محافظت از خودش به ارگان‌های دیگر می‌چسبد و از آنها تغذیه می‌کند؛ انگل برای حیات خود به میزبان احتیاج دارد اما به آن آسیب می‌زند. چیزی شبیه همین در رابطه دو فرد، زن و شوهر، دو دوست و بین افراد خانواده اتفاق می‌افتد. یک نفر به دیگری می‌چسبد و از وقت، انرژی، پول و هر چیز با ارزش زندگی دیگری تغذیه می‌کند بدون اینکه هیچ نفع متقابلی داشته باشد. آیا چنین رابطه‌ای برایتان آشناست؟

زنگ خطر ،کی به صدا در می‌آید؟

برای این که درک بهتری از رابطه انگلی داشته باشید باید نشانه‌های این نوع رابطه را بشناسید. رابطه‌های انگلی شکل‌های مختلفی دارند. آیا ممکن است رابطه شما هم یکی از این نوع روابط انگلی باشد؟

آیا همیشه باید در کنار هم باشید؟

خیلی خوب است که در یک رابطه مشترک بخشی از فعالیت‌های روزمره را در کنار هم انجام بدهید. اما فقط بخشی از فعالیت‌ها باید در همراهی هم انجام شود. حریم خصوصی و فعالیت‌های شخصی نباید به بهانه ارتباط از زندگی حذف شوند. این نمونه‌های هشدار را جدی بگیرید‎:

ـ اگر شما برای هر حرکتی در خانه یا اجتماع نیاز به اجازه دیگری دارید و همه چیز باید با هم انجام شود. مثلا وقتی می‌خواهید یک نسخه را از داروخانه تهیه کنید همسرتان می‌گوید «من هم با تو می‌‌‌آیم.»

ـ اگر ناگهان متوجه شدید که شریک یا همسرتان مشغول انجام کارهایی است که شما همیشه دوست داشتید به تنهایی انجامش بدهید مثلا ورزش صبحگاهی، پیاده‌روی و یا آشپزی کردن‎.

ـ اگر او نمی‌تواند هیچ کاری را به تنهایی انجام بدهد مثلا بلد نیست بدون نظر شما روغن ماشین را عوض کند، یک قهوه دم کند و همیشه می‌خواهد برای هر کاری در کنارش باشید‎.

آیا همه دوستی‌ها مشترک هستند؟

‎‎شما چند دوست صمیمی برای خودتان دارید؟ آیا همه دوستان شما، رفقای مشترک شما هستند؟ این می‌تواند اتفاق بیفتد اما برای یک رابطه سالم دو نفره اصلا لازم نیست که شما با همه دوستان همسرتان دوست شوید و به همین ترتیب او با همه دوستان شما رفیق شود. این یک هشدار برای رابطه‌های انگلی است‎:

ـ به نظر می‌رسد اینقدر نزدیک شدن به هم برای ایجاد اطمینان در شرایطی است که فرد در رابطه‌اش احساس ناامنی می‌کند‎.

ـ اینکه همسرتان هیچ دوست مستقل و صمیمی‌ای ندارد و همه زندگی‌اش را شما شکل داده‌اید نیز مساله قابل تاملی است. این نشان می‌دهد او ظرفیت نزدیک شدن و شکل دادن رابطه‌های سالم را ندارد‎.

آیا هزینه‌ها به عهده یک نفر است؟

این که یک نفر بخش بیشتری از هزینه‌های زندگی را پرداخت کند معمول است اما اگر شما احساس می‌کنید همیشه این شما هستید که برای زندگی هزینه می‌کنید، خرج روزانه، ماهانه، تفریح، هزینه‌های تحصیل، هدیه،بیمه و اجاره خانه و قبض‌ها را پرداخت می‌کنید و دیگری فقط مصرف کننده است بدون اینکه هیچ نوع دغدغه‌ای درباره مسائل مالی داشته باشد و احساس وظیفه بکند بد نیست کمی عمیق‌تر به این رابطه فکر کنید. در رابطه‌های انگلی معمولا مصرف کننده راه‌های سو استفاده را خوب بلد است.‎

ـ اگر او پول درآوردن را وظیفه مرد می‌داند بدون اینکه هیچ مسئولیتی در قبال نوع مصرف آن داشته باشد‎.

ـ اگر او با وجود درآمد خوب به شما و پول‌تان وابسته است و از اموال خودش چیزی را صرف زندگی نمی‌کند‎.

آیا یک خدمت‌گزار بی‌مزد و منت هستید؟

پیش می‌آید که در یک ارتباط مشترک یک نفر دچار مشکل و مساله شود و نیازمند حمایت و کمک باشد. در یک رابطه انـگلی یــکی فقط درحال خدمت رسانی، حمایت و کمک است و دیگری فقط دریافت کننده این خدمات است بدون اینکه وظیفه متقابلی را بر عهده بگیرد. اگر این شما هستید که می‌پزید، راننده شخصی هستید، آماده و مهیا می‌کنید و دیگری به بهانه تنبلی از هر حرکت کوچکی سر باز می‌زند یک انگل از شما تغذیه می‌کند‎.

ـ اگر یک فهرست از کارهایی که هر کسی در این رابطه به عهده دارید تهیه کنید متوجه می‌شوید که این فهرست نامتعادل و نابرابر است یا نه‎.‎

آیا او یک انسان منزوی است؟

این هم یک مساله مهم دیگر است. اگر او تمایلی به روابط اجتماعی نـدارد و یا در جمع‌ها از حرف زدن با دیگران امتناع می‌کند، فقط توجه و مراقبت شما را می‌خواهد، احترامی برای دیگران قائل نیست و حوصله رابطه با دیگران را ندارد شما باید به این مساله اهمیت بیشتری بدهید. اینکه همسرتان آدم خجالتی و یا درون گرایی باشد مساله متفاوتی است اما اگر او دیگران را نادیده می‌گیرد و بی ادبانه رفتار می‌کند مساله مهمی تلقی می‌شود. این می‌تواند نشانه این باشد که او خارج از شما دنیای دیگری را تصور نمی‌کند‎.

ـ اگر در تمام معاشرت‌های جمعی مجبور هستید به همسرتان توجه کنید و یا روابط اجتماعی شما باعث حسادت و ناراحتی‌اش می‌شود این علائم هشدار دهنده هستند‎.

آیا او شما را ناامید و مایوس می‌کند؟

در یک رابطه سالم شما از استقلال و هویت فردی دیگری آزرده نمی‌شوید. یک نفر می‌تواند با دوستانش، خانواده‌اش و برای کار و علاقمندی‌هایش وقت بگذارد بدون اینکه طرف مقابل ناراحت شود و بخاطر این مساله دیگری را مواخذه کند. در یک رابطه سالم با یک عشق راستین او نباید از رشد و بالندگی، خوشی و موفقیت شما رنجیده شود و شما را از آن دور نگه دارد‎.

ـ اگر همسرتان هر وقت که شما خانه را ترک می‌کنید تا به یک مهمانی بروید، در یک کلاس شرکت کنید یا کار کنید عصبانی می‌شود، حسادت می‌کند و مانع‌تان می‌شود او انگلی است که هویت و استقلال شما را می‌خورد‎.‎

آیا دیگران هشدار می‌دهند؟

طبیعی است که در بــرابر انتقاد و هشدار و اظهار نظر دیگران درباره رابطه‌تان در موضع دفاعی قرار بگیرید و سعی کنید آنها را توجیه کنید که همه چیز درست پیش می‌رود اما آیا آنها واقعا اشتباه می‌کنند؟‎ ‎

زمانی که به هشدار، نصیحت و پیشنهاد دیگران توجه نمی‌کنید در واقع شریک زندگی‌تان را به هدفش می‌رسانید. او حالا انگلی است که از زندگی شما تغذیه می‌کند و به شما هر آسیبی که می‌تواند می‌رساند‎.‎

آیا همیشه شنونده‌اید؟

آخرین باری که درباره ترس‌ها، نگرانی‌ها و مشکلاتتان با همسرتان حرف زدید کی بوده است؟ اصلا این زمان را به یاد می‌آورید؟ آیا این شما هستید که شنونده مشکلات، ناراحتی‌ها و ترس‌های دیگری هستید؟ شاید پیش بیاید که او یک ماه بد و پر مشکل را بگذراند و اوضاع زندگی‌اش خراب باشد اما اگر این مساله دائمی است و شما هرگز فرصتی برای بیان مشکلات خودتان نداشته باشید مشکل جدی است. این امکان ندارد که همه چیز فقط در زندگی یک نفر بد پیش برود‎.

ـ در یک رابطه سالم شما فرصت دارید از خودتان و مشکلات، رنج‌ها و احساسات حرف بزنید‎.‎

ـ در یک رابطه درست هر دو نفر به یک میزان حرف می‌زنند و شنونده هستند.

ـ در یک رابطه سالم هیچ کس مشکل دیگری را حقیر و غیر قابل عرض نمی‌داند.

آیا از احساسات حرف می‌زنید؟

اگر چیزی از خودتان و احساساتتان نمی‌گویید چون فکر می‌کنید او نمی‌فهمد یا عصبانی می‌شود و یا شنونده نیست و در مقابل او کسی است که همه چیز را با شما مطرح می‌کند به این معناست که جای یک ارتباط مشترک و متقابل دونفره را یک ارتباط انگلی گرفته است‎.

حالا چه باید کرد؟

اگر گیر یک رابطه انگلی افتاده‌اید باید شجاع باشید و راه خروج و درمان انگل را پیدا کنید. برای شروع خوب است هر روز صبح که از خواب پا می‌شوید از خودتان بپرسید «آیا من اینجا خوشحالم؟» این راه شما را برای پیدا کردن مسیر درست باز می‌کند. چیزی که شما نیاز دارید بفهمید این است که همانطور که انگل را در بدنتان درمان می‌کنید رابطه انگلی را نیز باید درمان کنید. انگل بیماری است و شما نباید با آن زندگی کنید.

ضمیمه خانواده روزنامه اطلاعات