.0232

چگونه می توانیم نه گفتن را تمرین کنیم و با چه روش هایی این ویژگی را در خود بپرورانیم جرات نه گفتن چگونه پدید می آید چه عواملی می تواند مانع نه گفتن ما شود و توصیه های روانشناسان در این زمینه چیست

جاوید ثمودی در مورد نه گفتن به خواسته‎های غیرمنطقی دیگران عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از افراد جامعه مهارت لازم برای نه گفتن در قبال خواسته‌های غیرمنطقی دیگران را ندارند و از این رو همواره خود را در معرض دردسر قرار می‌دهند.

این روانشناس متخصص افزود: نه گفتن یک مهارت است و می‎تواند از بسیاری از آسیب‎های اجتماعی جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: اولین راهکار برای اینکه بتوان از خواسته‎های غیرمنطقی دیگران در امان باشیم این است که با منطق کامل و بیان مناسب علت عدم مسئولیت‌پذیری در مقابل این خواسته را تشریح کنیم.

ثمودی اظهار کرد: شاید فردی که تقاضای غیرمنطقی از ما دارد خود از غیرمنطقی بودن این خواسته مطلع نباشد از این رو با این روش می‎توان به طرف مقابل علاوه بر استدلال در جهت انجام ندادن آن خواسته او را نیز در مورد عواقب این خواسته غیرمنطقی آگاه کرد.

این روانشناس اجتماعی عنوان کرد: جوانان به دلیل نداشتن تجربیات مناسب و فقدان مهارت نه گفتن در قبال دیگران بیش از سایر مردم در معرض خطر و آسیب هستند از این رو باید به فرزندان خود روش‎های مناسب برای استدلال را بیاموزیم و از همه مهم‎تر آنها را با خواسته‎های غیرمنطقی آشنا کنیم.

وی گفت: برای مهارت نه گفتن باید با سیاست و درایت وارد شد در این مواقع اگر زیرکی و هوشیاری به خرج ندهیم ممکن است تابع خواسته‎های غیرمنطقی شویم در این راستا لازمه درایت و هوشمندی نیز تجربه و آگاهی است.

ثمودی اظهار کرد: می‌توان به جای خواسته‎های غیرمنطقی دیگران، به آنها راهکار و یا خواسته‎ای منطقی را پیشنهاد کرد.

وی افزود: تعلل یکی از آفات مهم در مهارت نه گفتن است همواره برای نه گفتن باید صریح رفتار کنیم و سکوت نکنیم چراکه طرف مقابل می‎تواند این سکوت را به منزله پذیرش خواسته غیرمنطقی خود تلقی کند.

این ‎متخصص روانشناسی یادآور شد: برخی تصور می‎کنند نه گفتن نشانه ترس و بیم است در حالی که این مهارت اگر همراه با استدلال و منطق و درایت باشد و به منزله فرار از مسئولیت تلقی نشود نشانه شجاعت است.

ثمودی در پایان گفت: همواره با قاطعیت و اعتماد به نفس کامل به خواسته‌های دیگران نه بگوئیم برای رسیدن به این مرحله باید به تقویت روحیه و اعتماد به نفس خود بپردازیم و خود و استدلال منطقی‌مان را دست کم نگیریم.

(ایسنا)