stomach1
گاهی اوقات معده و سیستم گوارشی ما صداهای عجیب و غریبی از خود در می آورند این عارضه در چه صورتی در بدن ایجاد می شود و با چه روش های درمانی این سر و صدا را می توان کم کرد

 بدن انسان یک دستگاه شگفت انگیز است که هر عضو این دستگاه کارهای متفاوتی را انجام می دهند تا به شما یادآوری کند که سخت کار می کند تا شما زنده بمانید . صداهای معده یکی از این یادآوری ها است .

معده با صدای بلند،کوتاه و گاهی اوقات بدون هیچ دلیل موجهی صداهای ناهنجاری از خود تولید می کند .این صداها که زمان بندی مشخصی هم ندارند ممکن است برای شما بسیار آزار دهنده باشند . اما توضیحی کاملا منطقی وجود دارد که نشان می دهد چرا معده گاهی اوقات نیاز به توجه و شنیده شدن دارد .

صداهای ناهنجار معده که از معده و روده کوچک سرچشمه می گیرد می تواند با بررسی دقیق تر در نحوه عملکرد سیستم گوارش توضیح داده شود .در اصل ؛دستگاه گوارش لوله ای بلند است که از دهان آغاز شده و در مقعد به پایان می رسد . این لوله با ارگان ها و معابر مختلفی که نقش های مهمی در انجام فرآیند هضم ایفا می کنند در ارتباط است . یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مورد دستگاه گوارش بدانید نحوه هضم غذا توسط آن است .امواج انقباضات عضلانی ؛محتویات وارد شده به سیستم گوارشی را با حرکات حلقوی شکل جا به جا می کند .علاوه بر حرکت وعده غذایی در طول مسیر سیستم گوارشی این انقباضات کمک می کنند تا آن ها بهتر این حرکت را انجام دهند .محتویات غذایی مایع و مایعات مختلف در سیستم گوارش با یکدیگر ترکیبی چسبنده را تشکیل می دهند .

این صداهای ناهنجار معده ناشی از انجام این فرآیند است .حرکت عناصر و اجزاء جامد و مایع همچنین گازها و هوای ایجاد شده این صداها را تولید می کنند . همانطور که همه این مواد تحت فشار قرار می گیرند و برای هضم بهتر به سمت پایین دستگاه گوارشی حرکت می کنند هوا و گازهای موجود نیز فشرده می شوند و صدایی را ایجاد می کنند که ما قادر به شنیدن آن ها هستیم .

صداهای ناهنجار معده می توانند در تمامی اوقات رخ دهند و این امر فقط به زمانی که ما گرسنه هستیم منحصر نمی شود . اما اگر مواد غذایی در معده یا روده کوچک وجود داشته باشد این صداها آرام تر به گوش می رسند .این امر مانند حرکت یک جفت کفش ورزشی بر یک حوله است که حوله باعث می شود که صدای کفش آرام تر به گوش برسد .

اما ممکن است تعجب کنید که چرا زمانی که معده شما خالی است بازهم همان صداهایی را می شنوید که در زمان پری معده وجود داشتند .علت آن گرسنگی همراه با میل به غذا است .حدود دو ساعت بعد از اینکه معده شما از محتویات و غذاها خالی می شود ؛شروع به تولید هورمونهای تحریک کننده اعصاب می نماید تا پیغامی را به مغز برساند . مغز نیز سیگنال هایی را برای عضلات گوارشی ارسال می کند و حرکت حلقوی دستگاه گوارش مجددا شروع به فعالیت می کنند .که این حرکات دو نتیجه دارد :اولین نتیجه این است که انقباضات انجام می شوند تا محتویات باقی مانده نیز هضم شوند و دومین نتیجه حاکی از آن است که ارتعاشات معده خالی بازهم شما را گرسنه می سازد .

در حال حاضر که ما می دانیم چه چیزی باعث ایجاد صداهای ناهنجار معده می شود ، این سوال مطرح است که آیا راهی برای کنترل آن وجود دارد؟ راهی که می توان پیشنهاد کرد خوردن وعده های کوچک و کم حجم به جای خوردن وعده های غذایی سنگین و حجیم است .در این صورت اگرخوراک و محتویات کم همیشه و به طور مداوم دردستگاه گوارش شما وجود داشته باشد معده و روده کوچک فرصت کمتری برای ایجاد صداهای ناهنجار دارند .همچنین، پرهیز از خوردن مواد غذایی که هوا و گاز در بدن ایجاد می کنند می تواند به کاهش صداهای ناهنجار معده کمک کند .

منبع : سایت howstuffworks