etiad4

امروزه مصرف مواد شیمیایی جدید نسبت به مواد مخدر قدیمی جان جوانان را بیشتر تهدید می کند. یکی از این مواد پر خطر قرص های اکستازی هستند. این ماده اثرات بسیار خطرناکی بر روی مغز و بدن فرد دارد. اما از این اثرات که بگذریم تا ثیرات جبران ناپذیری بر روی رفتار اجتماعی فرد بر جای می گذارد.

براي ورود به بحث، اشاره به برخي نكات آماري ضروري است:

۱- بيش از ۶۸ درصد مصرف كنندگان اكستازي را در ايران، زنان و مردان ۱۸ تا ۲۶ ساله تشكيل مي دهند و ۳۶ درصد آنان هم در محدوده سني ۲۵ تا ۲۹ سال قرار دارند. اين بدان معنا است كه نزديك به ۹۵ درصد معتادان اكس در كشورمان بين ۱۸ تا ۳۰ سال سن دارند و تنها ۵ درصد آنها زير ۱۸ و يا بالاتر از ۳۰ ساله اند.
۲- بيش از ۸۰ درصد اين افراد مجرداند و تاكنون ازدواج نكرده اند. ۴.۳ درصد نيز متأهل و ۱۰.۵ درصد نيز مطلقه اند و ازدواج ناموفقي داشته اند.
۳- به ازاي هر ۲ مرد آلوده به اكس، يك زن مبتلا است. يعني حداقل ۳۰ درصد مصرف كنندگان اكستازي را زنان و آنهم عمدتاً زنان جوان و مجرد، تشكيل مي دهند. (براي مقايسه، بد نيست اشاره شود كه اين نسبت در مورد هروئين يك به ۹ است و تنها ۱۰ درصد افراد هروئيني را زنان تشكيل مي دهند.)
براساس آمار اشاره شده مي توان نتيجه گرفت: اكثر قريب به اتفاق مصرف كنندگان اكس در ايران را جوانان مجردي تشكيل مي دهند كه اولاً يك سوم آنها دختران جوان اند و ثانياً همگي در سنين ازدواج و بهترين دوران جهت تشكيل خانواده قرار دارند و امكان اقدام به ازدواج در آنها و تصميم به تشكيل خانواده در آنان را بايد مدنظر قرار داد.

اما نكته حائز اهميت اين است كه مي توان پيش بيني نمود كه مصرف اكستازي در اين افراد احتمال ازدواج ناموفق را در آنان (در مقايسه با افراد سالم و غير معتاد) بالاتر ببرد و اين موضوع بر پيچيدگي معضل مصرف اكستازي بيافزايد.

برخي دلايل و واقعيت هايي كه مصرف اكستازي مي تواند ريسك ازدواج ناموفق را در معتادان بيشتر كند عبارتست از:

الف- از تأثيرات سوء و ناگوار اكستازي، تأثير در عواطف و احساسات فرد است و فرد به مرور زمان دچار سطحي شدن عواطف، احساسات زودگذر و ناپايدار شده و مفهوم عشق، بخشش، تنفر، عفو و… براي او تغيير مي نمايد. بديهي است كه چنين تغييراتي براي ازدواج موفق و برقراري ارتباط عاطفي و روحي قوي، مستحكم و پايدار با همسر كه از الزامات ازدواج است، مناسب نيست.

ب- اكستازي واضحاً در تمايلات جنسي فرد تأثير گذاشته و منجر به تحريك رفتارهاي جنسي مكرر و كنترل نشده در فاز سرخوشي پس از مصرف مي شود. اين واقعيت تلخ سبب مي شود، فرد در شرايطي كه هيچ كنترل و حتي آگاهي و بصيرتي نسبت به رفتار خود ندارد و به علت افزايش شديد و لجام گسيخته تمايلات جنسي، به تماس هاي جنسي مكرر و پرخطر با اطرافيان خود مبادرت نمايد كه قطعاً نتايج اين اقدامات براي دختران جوان، دردناك تر خواهد بود.

علاوه بر اين خطر آلودگي هاي ديگر مانند بيماري هاي مقاربتي بالاخص موارد صعب العلاج و يا غيرقابل درمان مانند ايدز و هپاتيت، كه در اين گونه رفتارهاي پرخطر جنسي، به وفور ديده مي شوند نيز در كمين اين افراد است و به احتمال ناموفق بودن ازدواج فرد و ناكامي او در تشكيل خانواده بيشتر دامن مي زند.
پ- وابستگي رواني ناشي از مصرف اكستازي كه ناشي از اعتيادآوري شديد اين ماده است و به دشواري هرچه بيشتر ترك آن منجر مي شود نيز خطري است كه موفقيت معتاد را در امر ازدواج تهديد مي كند.

ت- اكستازي مي تواند طيف گسترده اي از اختلالات و عوارض رواني در فرد ايجاد كند. اختلالات شديد در احساسات و عواطف، انواع اختلالات خواب، جنون، حملات ترس شديد(Panic Attack) ، افسردگي هاي شديد و مقاوم به درمان، زوال حافظه و فراموشي، بدبيني و پارانويا، توهمات شنيداري و ديداري، اشكال در تمركز افزايش ريسك خودكشي و… برخي از اين عوارض اند كه همگي مي توانند در روابط زناشويي فرد مؤثر باشند.

ث- عوارض جسمي اكستازي را نيز نبايد فراموش كرد. مسموميت كبدي و اختلال كاركرد اين عضو حياتي، كم خوني خطرناك آپلاستيك كه در آن توليد تمام رده هاي سلول هاي خوني در مغز استخوان سركوب و مهار مي شود، اختلال عملكرد كليه ها، كاهش وزن شديد و لاغري مفرط، آسيب هاي مغزي و سلسله اعصاب مركزي، ضعف سيستم ايمني، ضايعات پوستي و… و همچنين تغييرات چهره و ظاهر فرد، همگي نه تنها فرد را در انتخاب گزينه هاي مطلوب براي ازدواج با محدوديت مواجه مي سازند، ممكن است پس از ازدواج هم منجر به از هم پاشيدگي خانواده شود.

ج- متأسفانه از لحاظ آماري، مصرف اكس با ناهنجاري هاي رفتاري ديگري نيز همراه است. آمار بزهكاري، تمايل به مصرف مواد مخدر و روانگردان ديگر، مصرف سيگار، الكليسم و مصرف مشروبات الكلي، سوءسابقه كيفري و… در معتادان اكس و در مقايسه با افراد سالم بالا است و طبيعي است كه بندرت يك فرد سالم حاضر به ازدواج يا تداوم زندگي با چنين افرادي است.

چ- تمام آنچه گفته شد، صرفاً مربوط به عوارض و عواقب خود قرص اكستازي است. اين در حالي است كه آنچه امروزه به عنوان قرص اكس و با عناوين و نام هاي مختلف عرضه مي شود، عمدتاً در شرايطي كاملاً غير بهداشتي و در مراكز و لابراتوارهاي غيرمجاز توليد شده و حاوي انواع و اقسام مواد همراه و ناخالصي هاي گاه خطرناكي اند كه مي توانند عوارض سوء فراواني داشته باشند كه علاوه بر تهديد مضاعف سلامت جسمي و رواني فرد، برآينده شغلي و خانوادگي فرد تأثير گذاشته و به ناكامي هاي ديگري مانند شكست در ازدواج منجر شوند.