56859a445752a

طبق آخرین مطالعات دانشمندان روی کودکان متولد ماههای گرم سال ،تاثیر فصول گرم سال روی آینده این اطفال مشخص شد چون در تابستان ویتامین دی بیشتری به فرزندانمان میرسد قوای بدنی و رشد این کودکان در بزرگسالی بهتر خواهد بود

بنابر ادعای یک مطالعه جدید، کودکانی که تولدشان در تابستان است، احتمال بیشتری دارد که نسبت به کسانی که در زمستان به دنیا آمده‌اند در بزرگسالی سالم‌تر باشند.

محققان می‌گویند که بیشتر قرار گرفتن در معرض آفتاب در طول سه‌ماهه دوم حاملگی که نوزاد را در معرض ویتامین D بیشتری قرار می‌دهد، می‌تواند در یافته‌هایشان نقش داشته باشد.

دکتر جان پری، از دانشگاه کمبریج انگلستان، در یک نشست خبری گفت: «ما نمی‌دانیم که فصل تولد با چه مکانیزمی بر وزن و قد هنگام تولد و زمان بلوغ تأثیر می‌گذارد. قبل از اینکه یافته‌هایمان را به فواید آنها ترجمه کنیم، باید این مکانیزم‌ها را بفهمیم.»

جز این مهم است که به یاد داشته باشیم این مطالعه تنها پیوندی را بین ماه تولد و برخی نتایج خاص بر سلامت پیدا کرده است. طراحی مطالعه برای اثبات یک رابطه علت و معلولی بین این فاکتورها نبوده است.

مطالعه شامل اطلاعاتی راجع به 450 هزار مرد و زن از کشور انگلستان بود. جز ماه تولد، محققان به وزن هنگام تولد، زمان بلوغ و قد فرد در بزرگسالی دسترسی داشتند.

محققان دریافتند کودکانی که در تابستان به دنیا آمدند، نسبت به آنهایی که در زمستان به دنیا آمدند، کمی سنگین‌تر بودند. تحقیق نشان داد، کودکانی که در ماه‌های ژوئن، ژوئیه و آگوست به دنیا آمدند در بزرگسالی از کودکان زمستانی بلندقدتر بودند.

بنابر مطالعه، دخترانی که در تابستان به دنیا آمدند، احتمال بیشتری داشت که دیرتر به بلوغ برسند. محققان خاطرنشان کردند که بلوغ دیرتر با سلامت بهتر افراد در بزرگسالی ارتباط داده شده است.
یافته‌ها در روز 12 اکتبر در ژورنال هلیون منتشر شد.

پری اضافه کرد که محققان فکر می‌کنند قرارگیری در معرض ویتامین D مهم است و امیدوارند که یافته‌هایشان دیگر محققان را برای بررسی اثرات درازمدت ویتامین D در نوزادی بر زمان بلوغ و سلامت، تشویق کند و انگیزه‌بخش باشد.