4565+
بالارفتن کلسترول خون چه خطرایت برای بدن ما دارد و با چه عواملی در بدن ایجاد می شود چگونه باید بدنمان را از آسیب های آن در امان نگه داریم بیماری قلبی و عروقی یکی از عوارض کلسترول بالای خون به شمار می رود

مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد که اگر افراد برای مدت طولانی مبتلا به کلسترول خون بالا باشند، ممکن است سلامت قلبی‌شان در آینده در معرض خطر قرار بگیرد.

براساس گزارشی که از این مطالعه در مجله Circulation منتشر شده است، خطر ابتلا به بیماری قلبی در میان افرادی که در سن 55 سالگی قرار دارند و سطح کلسترول خون‌شان بین 11 تا 20 سال بالا بوده، 2 برابر بیشتر از کسانی است که سطح کلسترول خون‌شان فقط 10 سال در سطح بالایی قرار گرفته است. ضمنا خطر ابتلا به بیماری قلبی در میان این افراد نسبت به کسانی که پایین‌ترین سطح کلسترول خون را در طول زندگی داشته‌اند، 4 برابر بیشتر است.

دکتر آن‌ماری ناوربوگان، مسئول این مطالعه، می‌گوید: «مدت‌زمانی که کلسترول خون فرد در سطح بالایی قرار می‌گیرد، خطر ابتلای فرد به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. این خطر بیشتر از سطح فعلی کلسترول خون فرد روی او تاثیر منفی می‌گذارد». او در ادامه می‌گوید که ما انسان‌ها معمولا در دهه 30 سالگی یا 40 سالگی تازه به سلامت آینده قلب‌مان فکر می‌کنیم، در حالی که باید در دوران جوانی به این نکته دقت می‌کردیم.