70849_365

چه عادات مخربی در زندگی ما وجود دارند که موجب آسیب واردکردن به سلامتی مان می شوند از چه روش هایی در این زمینه باید استفاده کنیم و چه کارهایی را در پیش باید بگیریم و چه عاداتی را باید ترک کنیم

 جاودانگی؛ آنچه انسان از اولین روز حیات به دنبالش بوده است و هر آنچه به دست آورده و هر آنچه که کشف کرده برای رسیدن به همین خواسته دور و دراز اما به نظر غیر ممکن است. شاید نتوان برای این میل بی انتها و تمام ناشدنی انسان راهی قطعی یافت؛ اما می توان با کنار گذاشتن برخی عادت های ریشه دار و آسیب زا و سلام کردن به عادت های جدید زندگی طولانی تر همراه با سرخوشی بیشتر را به خود هدیه کرد.

اگر بخواهیم قدری منصف و البته خوش بین باشیم ما انسان های خوشبختی هستیم که در عصر حاضر متولد شده ایم و زندگی می کنیم، در عصری که تمامی پیشرفت ها و تحقیقات انجام شده به ما کمک می کنند تا زندگی سالم تر و صد البته طولانی تر داشته باشیم. البته این امر به شرط آن محقق می شود که حاضر شویم بخشی از عادت های اشتباه خود را کنار بگذاریم و پذیرای تغییرات مثبت در زندگی باشیم.به همین منظور، دانمشندان در ابتدایی ترین روزهای سال میلادی جدید فهرستی از تغییرات مثبت در زندگی را تهیه کرده اند که به ما کمک می کنند زندگی با کیفیت و شادمانی بیشتر را تجربه کنیم.

اگر بدانیم، 40 درصد از فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهیم از غذایی که می خوریم گرفته تا کاری که انجام می دهیم و دیگر عادت های رفتاری طول عمر ما را تعیین می کند، احتمالاً تمایل بیشتری به اعمال این تغییرات در زندگی خود پیدا می کنیم.شما هم اگر می خواهید از این نعمت دوست داشتنی بهره مند شوید خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید و از این اتفاقات کوچم ولی تأثیرگذار با آغوشی باز استقبال کنید.

از غذاهای فرآوری شده و اعتیاد آور دوری کنید

هر چند مصرف این غذاهای لذیذ در زندگی پر سرعت امروز ما خالی از لطف نیست؛ اما به عقیده دانمشندان استفاده از خوراکی های این چنینی می تواند به اندازه سیگار کشیدن سلامت ما را تهدید کند.غذاهایی که نه تنها رشد میکروب ها و باکتری ها را در بدن ما افزایش می دهند بلکه به علت چربی و شیرینی بیش از حد زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری ها و چاقی را فراهم می کنند.

در آغوش گرفتن یکدیگر

هر زمان که صحبت از سلامتی می شود به صورت ناخودآگاه ذهن اغلب ما به سمت شرایط جسمانی و رعایت نکاتی می رود که قوای بدنی ما را حفظ کند. علی رغم این کلیشه ذهنی آنچه به روح و روان ما مربوط می شود تأثیری به مراتب بیشتر بر زندگی ما می گذارد، یکی از این کارها در آغوش گرفتن کسانی است که دوستشان داریم و برایمان مهم هستند. بنابراین اگر می‌ خواهید سیستم ایمنی قوی، ضربان قلب منظم، فشار خون متعادل و حافظه ای خوب داشته باشید تا خودتان و دیگران را از آغوش محروم نکنید.

از وابستگی به قرص و دارو پرهیز کنید

اگر جزء افرادی هستید که به محض کوچک ترین دردی سراغ داروها و مسکن ها می روید باید در شیوه زندگی خود تجدید نظری بکنید. این عادت شما به معنای وابستگی بیش از حد به داروهاست و همین مسأله کنار گذاشتن آنها در وقت لزوم به بحران تبدیل می کند. بنابراین، هر زمان که می خواهید که دارویی مصرف کنید به عواقب آن فکر کنید و کمی به خودتان و بدنتان فرصت بازیابی خودکار بدهید.

دوری از دوستانی که موجب ناراحتی می شوند

شاید کلیشه باشد اما حقیقت دارد: نگاه مثبت به زندگی کلید شادمانی است. یکی از عواملی که نقشی مستقیم و تعیین کننده در این ماجرا دارد افرادی هستند که با آنها تعامل داریم. بدون تردید همه ما این تجربه را داشته ایم که در اثر صحبت و دوستی با یک فردی خموده  ناراحت بشویم یا برعکس آن شاد و سرخوش بشویم. اگر می خواهید زندگی طولانی همراه با رضایت بیشتر داشته باشید بهتر است هر چه قدر هم که سخت رفت و آمد خود را با آنهایی که دائماً ناراضی و ناراحت هستند قطع کنید.

ساعت های کوک شده را کنار بگذارید

در این زمانه اغلب ما هر هفت روز هفته و 24 ساعت روز به رسانه های دیجیتال و سنتی دسترسی داریم، در معرض مستقیم نور آنها قرار داریم و دائماً در حال نگاه کردن به تلفن هوشمند خودمان هستیم مبادا پیامی را از دست بدهیم. پس بهتر است هنگام خواب این وسایل را کنار بگذاریم و اجازه دهیم بدنمان ریتم طبیعی خودش را پیدا کند؛ زیرا خواب خود ترشح هورمون های مختلف را در بدن ما تنظیم می کند، موجب کاهش استرس می شود، احتمال ابتلا به انواع بیماری های قلبی و مغزی را کاهش می دهد، فعالیت کلیه و ریه را تنظیم می کند و در نهایت موجب جوانی و شادابی ما می شود.به همین خاطر، بدون درنگ ساعت ها و تلفن های کوک شده را کنار بگذارید و تا می توانید از نور وسایل دیجیتالی این چنینی دوری کنید. به نظر می رسد بهترین راه روی آوردن دوباره به ساعت های قدیمی کوکی باشد.

تا می توانید پیاده روی کنید

بهره مندی از ماهیچه هایی قوی در کنار خوب و تغذیه مناسب یکی از اصول ابتدایی زندگی سالم و طولانی است.بنا بر تحقیقات انجام شده آنها که ماهیچه های سالم تری دارند کمتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری های مختلفی هم چون: فشار خون، دیابت، کلسترول بالا و التهاب های بدنی  هستند. بنابراین، اگر روزی 30 دقیقه پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید نه تنها جسمی سالم تر خواهید داشت بلکه روحیه بهتر برای انجام کارهای روزانه خود پیدا می کنید.

منبع دیلی می