85686

ویتامین دی چه تاثیرات مفیدی روی بدن ما میگذارد و آیا می تواند موجب پیشگیری از بیمارشدن روده ها شود اگر سطح این ویتامین در بدنمان کاهش یابد چه تغییراتی در بدنمان ایجاد خواهد شد

کمبود یکی از ویتامین‌های حیاتی می‌تواند عامل اصلی ابتلا به یکی از بیماری‌های بسیار سرکش و مقاوم به درمان دستگاه گوارش باشد.

 کارشناسان دریافته‌اند یک رابطه مستقیم بین کمبود ویتامین D و بروز سندروم روده تحریک‌پذیر وجود دارد.

گفتنی است، براساس تحقیقات دانشگاه شفیلد انگلستان بیش از 82 درصد از بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر IBS دچار کمبود ویتامین D هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهند، مصرف مکمل‌های ویتامین D، خوردن انواع ماهی و لبنیات می‌تواند در کنار بهره‌گیری از نور خورشید باعث کاهش علائم این بیماری در مبتلایان شود.

بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر نوعی اختلال مزمن مقاوم به درمان است که سبب اسهال و یا یبوست در مبتلایان می‌شود.

پزشکان علل مختلفی را در بروز بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر نام برده‌اند که از جمله عوامل روانی، اعصاب، استرس، رژیم غذایی و فاکتورهای ژنتیکی و وراثتی است.

کارشناسان این نتایج را با بررسی بر روی 51 نفر مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر و میزان سطح ویتامین‌ D در بدن آنها و درمان توسط ویتامین D به دست آورده‌اند. مصرف مکمل ویتامین D با تجویز پزشک همچنین می‌تواند سبب کاهش فشارخون و همچنین کاهش خطرات ناشی از بیماری‌های قلبی و کلیوی در افراد شود.

باشگاه خبرنگاران جوان؛