fat-vs-thin-man-facebook

تجمع مایعات در بدن با چه روش هایی ایجاد می شود و چه توصیه هایی باید برای پیشگیری از این عارضه در نظر بگیریم اضافه وزن و حجیم شدن شکم چگونه با مایعات پدید می آید

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

یک متخصص درمان چاقی و پژوهشگر پژوهشکده بیماری‌های غدد و متابولیسم دانشگاه شهید بهشتی گفت: «بعضی اوقات چاقی به صورت چاقی واقعی نبوده و در نتیجه احتباس آب و مایعات در بدن ایجاد می‌شود. موارد متعددی وجود دارد که به صورت موقت یا بلندمدت باعث باعث افزایش حجم بدن می‌شوند ولی همه اینها چاقی واقعی نیست.»

دکتر مریم برزین با اشاره به اینکه یکی از این موارد مهم ادم یا همان ورم بدن است که به صورت چاقی یا اضافه وزن دیده می‌شود، گفت: «این حالت به دلیل احتباس و تجمع آب و مایعات در فضاهای بین‌بافتی یا فضای زیر پوستی ایجاد می‌شود و دلایل مختلفی دارد از جمله اختلال در کارکرد تیرویید، کلیه‌ها، کبد، روده کوچک و… که هر کدام می‌توانند باعث بروز علائمی شوند که ممکن است با چاقی اشتباه گرفته شود.»

وی در ادامه افزود: «کم‌کاری تیرویید یکی از این موارد است. در این بیماری سوخت و ساز بدن کاهش پیدا کرده و یکی از اثرات آن تجمع آب و مایعات در لابلای بافت‌های بدن و ایجاد یک ورم و چاقی کاذب است. البته کاهش سوخت و ساز افزایش تجمع چربی در بدن را نیز به دنبال دارد. این مورد در صورت مراجعه به موقع به پزشک توسط علایم بالینی و یک آزمایش ساده خون به راحتی قابل تشخیص است.»

به گفته این متخصص درمان چاقی بعضی بیماری‌های کلیوی هم می‌تواند منجر به احتباس آب و مایعات در بدن شود که با چاقی اشتباه گرفته می‌شود. اگر این عضو مهم بدن به خوبی کار نکند تعادل دفع و بازجذب نمک‌های بدن از تعادل خارج شده و بازجذب بیش از حد سدیم باعث تجمع آب در بدن می‌شود و در صورت دفع پروتئین‌ها از کلیه، ادم و ورم قابل توجهی در اندام‌هایی که وزن روی آنهاست مشاهده خواهد شد و این ادم تا وقتی که کلیه‌ها به کارکرد مناسب خود بازنگردند، ادامه داشته و پیشرفت می‌کنند.»

برزین با اشاره به اینکه در این حالت در اندام تحتانی یک ورم گوده گذار دیده می‌شود، به صورتی که با فشار انگشت پوست به داخل فرو می‌رود و بازگشتی در کار نیست و این حالت مانند یک تکه خمیر بازی است، گفت: «این وضعیت یک بیماری بسیار جدی است و نیاز به درمان فوری دارد. این نوع ادم نباید با اضافه وزن اشتباه گرفته شود و در صورت مشاهده فرد باید فورا به پزشک متخصص ارجاع داده شود تا از نظر عملکرد کلیوی بررسی شده و درمان لازم را بگیرد.