omr toolani

با اینکه ورزش کر دن برای بدن بسیار مفید است و سلامتی را برای شخص ورزش کننده به همراه دارد ولی زیاد ورزش کردن هم مشکلات خاص خودش را دارد که امروز به عوارض ورزش کردن میپردازیم  که بسیار خواندنی و عجیب هستند

 

۱- ناگهان بینی شما مانند شیر آبی می شود که چکه می کند

انجام حرکات و تمرینات ورزشی، به ویژه در هوای خشک و سرد، می تواند باعث گرفتگی و آب ریزش بینی شود که آن را به عنوان عارضه التهاب پرده مخاطبی بینی در اثر ورزش می شناسند. «ویلیام سیلورز، پزشک و متخصص بیماری های آسم و آلرژی در کلرادو می گوید که تنفس زیاد از راه بینی، در طی انجام حرکات و تمرینات ورزشی، غشای مخاط بینی را که برای محافظت از مسیر هوایی بینی ماده ای مخاطی از آن ترشح می شود خشک می کند.

راه درمان: بینی شما بسیار با انجام حرکات و تمرینات ورزشی در ارتباط استک. از پزشک خود بخواهید تا برایتان یک اسپری بینی تجویز کند که حداقل نیم ساعت قبل از انجام ورزش از آن استفاده کنید و همچنین، تعداد زیادی دستمال کاغذی نیز به همراه داشته باشید.

۲- احساس می کنید که فردی در حال فرو بردن چاقو در استخوان های دنده شماست.

«تام اولاند»، متخصص فیزیولوژی و ورزش، می گوید: «کارشناسان دقیقا اطلاع ندارند که چه عللی باعث بروز آن دردهای نیزه ای و زودگذر می شود که آن را پهلو درد می نامند»؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند که این دردها به دلیل انقباض و گرفتگی دیافراگم ایجاد می شود که خود ناشی از تنفس تند و سریع است. صرف غذا در ساعات نزدیک به انجام حرکات و تمرینات ورزشی نیز ممکن است دراین مسئله نقش داشته باشد؛ پهلو درد بیشتر در ورزشکاران تازه کار ایجاد می شود.

راه درمان: برای ساکت کردن درد پهلو، سرعت حرکت خود را کاهش دهید و در حالی که عضلات شکمتان را منقبض می کنید، نفس های عمیقی بکشید؛ بازوهای خود را به سمت بالای سر و یا به سمت پهلو کشش دهید. برای پیشگیری از دردپهلو، قبل از ورزش غاذاهای سبک میل و پس از صرف غذا، حداقل به مدت سی دقیقه تا شروع ورزش، صبر کنید. همواره به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بدن خود را گرم کنید و کم کم بر شدت حرکات و تمرینات ورزشی بیفزایید.

۳- چهره شما همانند چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی می شود

مویرگ هاینزدیک به سطح پوست که در طی انجام حرکات و تمرینات ورزشی جهت کمک به خنک ماندن بدن شما باز می شوند، باعث قرمزی رنگ چهره می شوند. افرادی که پوست لطیف و حساس دارند، ممکن است رنگ چهره آنها سرخ تر شود و مدت زمان طولانی تری نیز قرمز باقی بمانند.

راه درمان: به طور مکرر آب سرد را روی پوست خود اسپری کنید یا حرکات و تمرینات ورزشی خود را به انجام حرکات و فعالیت هایی در مکان هایی که تهویه مطبوع دارند، تغییر دهید. معمولا حالت سرخ و برافروختگی چهره در حدود ۳۰ دقیقه پس از اتمام تمرینات ورزشی برطرف می شود؛ اما اگر قرمزی پوست شما به صورت دائمی است، در این صورت ممکن است شما دچار کهیر شده باشید که یک بیماری پوستی است که باعث برافروخته شدن، قرمزی، ورم و جوش در پوست می شود. این بیماری می تواند با داروهای خوراکی و موضعی درمان شود.

۴- بدنتان پوشیده از کهیر می شود

بله، شما واقعا می توانیدبه ورزش حساسیت داشته باشید. کهیر، اغلب در اثر تعریق و بالا رفتن درجه حرارت بدن ایجاد می شود.

راه درمان: به متخصص مراجعه کنیدتا وضعیت جسمانی شما را بررسی کند؛ درصورتی که عارضه شما کهیر باشد، ممکن است پزشکتان برای درمان، قبل از انجام ورزش مصرف آنتی هیستامین را به شما توصیه کند. انجام ورزش در محیط و شرایط خنک تر نیز ممکن است در این مورد کمک کند.

۵- شما به شدت به رفتن به دستشویی نیاز پیدا می کنید

«اولاند» می گوید: «این عارضه، اسهال دوندگان نامیده می شود» اما تنها مختص به دوندگان نیست. حتی افرادی که پیاده روی می کنند نیز می توانند لینت مزاج را تجربه کنند؛ به ویژه زمانی که مسافت زیادی را پیاده روی کنند؛ در طی انجام حرکات و تمرینات ورزشی، بدن شما برای فعالیت عضلات و ماهیچه ها، جریان خون را به روده ها هدایت نمی کند که همین امر باعث بروز اسهال می شود. کاهش آب بدن و اضطراب و نگرانی ممکن است مشکل را تشدید کند.

راه درمان: به مدت دو ساعت قبل از ورزش، هیچ غذایی میل نکنید؛ از مصرف غذاهای حاوی فیبر و چربی بالا، کافئین و مواد شیرین کننده مصنوعی و تمام مواد غذایی که می تواند مسئله را حادتر کند، اجتناب کنید؛ قبل، در هنگام و بعد از ورزش مقدار زیادی مایعات بنوشید؛ پس از اجابت مزاج، به انجام ورزش بپردازید و از امکان دسترسی به دستشویی و توالت عمومی اطمینان حاصل کنید.

منبع:برترینها