vitamin-d-written-in-sand

مصرف بیش از حد ویتامین دی چه تاثیرات منفی روی بدن ما می تواند بگذارد سالمندان مراقب مصرف بیش از اندازه این ویتامین باشند و سعی کنند از بروز آسیب های افراط در مصرف آن پیشگیری کنند

ایرنا از یونایتدپرس، نتایج این مطالعه جدید که از سوی محققان دانشگاه زوریخ انجام شده است ، نشان می دهد افرادی که دوزهای بیشتر ویتامین D مصرف می کنند، بیشتر دستخوش افتادن و احتمالا شکستن استخوان می شوند.
نتیجه این مطالعه با بررسی طیفی از سطوح مصرف ویتامین D حاکی از آن است که مصرف بسیار کم و بسیار زیاد ویتامین D تاثیر منفی بر تعادل و عملکرد بدن دارد.
دکتر هایک بیشاف فراری رییس تحقیق سالمندان و پیری در دانشگاه بیمارستان زوریخ گفت: انتظار داشتیم شاهد فواید بیشتری از مصرف دوزهای بالاتر ویتامین D باشیم اما متوجه شدیم که مصرف کمترین دوز ممکن این ویتامین بیشترین تاثیر را در دستیابی به نتایجی که به دنبال آن هستیم، دارد.
در این مطالعه که در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است، 200 مرد و زن بالای 70 سال که سابقه افتادن داشتند، بررسی شدند.
محققان این افراد را به سه گروه درمانی تقسیم کردند و از دسامبر 2009 تا مه 2010 مورد بررسی قرار دادند.
گروه اول، دوم و سوم هر ماه به ترتیب 24 هزار واحد، 60 هزار واحد، و 24 هزار واحد ویتامین D به علاوه 300 میکروگرم کلسیفدیول (calcifediol) – شکل ضعیف شده ویتامین D – دریافت کردند.
محققان در یک پیگیری 12 ماهه بعد از این دوره درمانی متوجه شدند که 66.9 درصد از گروهی که در ماه 60 هزار واحد این ویتامین دریافت کرده بودند و 66.1 درصد از گروهی که کلسیفدیول مصرف می کردند، به هم خوردن تعادل و افتادن را تجربه کرده بودند اما این رقم برای گروهی که فقط 24 هزار واحد این ویتامین مصرف کرده بودند، تنها 47.9 درصد بود.
با این حال محققان متذکر شدند که برای پیدا کردن طیفی از سطح مصرف ویتامین D که از به هم خوردن تعادل بدن و افتادن پیشگیری کند، به تحقیقات بیشتری نیاز است.