tarashohat-vagan

 

 مقدار مشخصی از ترشحات واژن  طبیعی است. دیواره های واژن و گردن رحم حاوی غدد است که برای تولید مقدار کمی از مایع  برای حفظ تمیزی مهبل (واژن) کمک میکند. این مایع طبیعی معمولا روشن یا سفید شیری است و بوندارد.ترشحات طبیعی واژن ضخیم تر است در زمان های خاصی از چرخه قاعدگی (در زمان تخمک گذاری)، در طول تغذیه با شیر مادر، و یا در طول تحریک جنسی بوجود می آید

افزایش در مقدار ترشحات مهبل، بوی غیر طبیعی و یا قوام مایع، یا درد، خارش و یا سوزش همراه است که ترشحات واژن همه را می توان نشانه هایی از عفونت یا دیگر اختلالات جدی تر.

تخلیه واژن در همه زنان امری طبیعی است و کمک می کند واژن سالم مانده، شستشو شده و PH آن حفظ شود و نیز از عفونت جلوگیری و با آن مبارزه می کند. بسیاری از خانم ها و حتی دختران جوانی که هنوز قاعدگی ندارند، ترشحات واژن را تجربه می کنند. هر چند تفاوت در رنگ، بافت و مقدار مایعات واژن در طول چرخه قاعدگی یک دختر طبیعی است، برخی از تغییرات در ترشحات ممکن است مشکلی را نشان دهد.

1-گاهی اوقات ترشحات را پس از استحمام و یا به شکل مرطوب یا خشک شده بر لباس زیر مشاهده می کنیم. برای شناسایی ترشحات غیرطبیعی واژن ابتدا باید تفاوت میان ترشحات طبیعی و غیرطبیعی را یاد بگیرید این به شناسایی تغییراتی که ممکن است رخ دهند کمک می کند.
مایعات طبیعی می توانند تا حدودی در بافت و رنگ متفاوت شوند. ترشحات می توانند تا حدودی نازک، چسبنده و الاستیک و یا ضخیم و چسبناک باشند. مایعات واژن باید روشن، سفید، و یا شیری رنگ باشد.

2-مهم است، تغییر در ترشحات واژن را به خاطر بسپارید. تغییرات زیر ممکن است نشان دهنده مشکلی باشد:
– تغییر در بو (به خصوص بوی بد)
– تغییر در رنگ (به خصوص مایل به سبز، مایل به خاکستری، و یا هر چیزی شبیه چرک)
– تغییر در بافت (مانند کف آلود یا شبیه پنیر)
– خارش مهبل، سوزش، تورم و یا قرمزی
– خونریزی واژینال یا لکه بینی است که خارج از دوره قاعدگی است.

3-عفونت های واژن، مانند واژینوز باکتریال، کاندیدیاز (عفونت قارچی) و تریکومونیاز از علل شایع ترشحات غیر طبیعی واژن است. برخی از عفونت هایی که می تواند باعث تغییر در ترشحات واژن شود با داشتن رابطه جنسی گسترش می یابند (مانند سوزاک). عفونت های دیگر می توانند با یا بدون داشتن رابطه جنسی، مانند التهاب باکتریایی مهبل یا عفونت قارچی رخ دهند.

4-اگر شما متوجه هر گونه تغییر در ترشحات واژن خود شدید و یا فکر می کنید مشکلی وجود دارد، باید در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنید.
علائم این عفونت ها می توانند بسیار مشابه باشند، اما چند تفاوت برای شناسایی وجود دارد:
– عفونت مخمر ممکن است باعث شود ترشحات بسیار سفید و غلیظ، شبیه پنیر باشند.
– عفونت قارچی معمولا و بوی زیادی ایجاد نمی کند، اما ممکن است دچار خارش شدید و سوزش شوید.
– واژینیت باکتریایی (BV) ممکن است باعث شود ترشحات بوی ناخوشایندی مثل بوی ماهی داشته باشد. مایعات ممکن است نازک و خاکستری رنگ شوند.
– تریکوموناسیس، که یک بیماری مسری جنسی (STD) ، است باعث ایجاد عطر و بوی قوی شود. ترشحات ممکن است زرد، سبز و شاید پر از کف باشند. تریکوموناسیس نیز اغلب باعث خارش واژن و درد در هنگام ادرار کردن است.

5-خلاصه مطالب بالا را به شکل جدول ببینید:

نرمال غیر طبیعی
رنگ شفاف یا سفید (بعد از خشک شدن مایل به زرد) زرد یا مایل به سبز و یا ترشحی
که به طور ناگهانی تغییر رنگ داده
بو بوی خفیف یا بدون بو بوی شدید یا بوی عفونت
و یا تغییر ناگهانی در بو
بافت بافتی مانند رب اما چسبناک و روشن بافتی پنیر مانند که هنگام تخلیه
خوشه مانند یا ناصاف است
حجم می تواند بسیار کم یا خیلی زیاد باشد
(به ویژه زمان تخمک گذاری یا برانگیختگی)
تغییر ناگهانی در حجم
علی الخصوص همراه با سایر تغییرات