57869

چه عواملی در بروز اختلافات زناشویی تاثیرگذارند برخی اختلافات ریز و درشت در زندگی ما می توانند باعث بروز کشمکش ها و اختلافات زیادی در زندگی شوند

خیلی وقت‌ها ریشه اختلاف‌های عمیق، ناشی از مجموع تنش‌های ریز و درشتی است که در روند زندگی ایجاد می‌شود. گاهی تکرار رفتارهای اشتباه به ظاهر ساده، ریشه‌های زندگی مشترک را متزلزل می‌کند. در مرحله اول هر یک از زوج‌ها باید رفتارهای نامناسب‌شان را بشناسند و در راستای تغییر این رفتارها تلاش کنند.

دکتر آناهیتا خدابخشی، عضو هیات علمی دانشگاه خاتم عوامل مختلف درگیری‌هایی را که منجر به اختلاف‌های شدید و گاها جدایی می‌شود بررسی کرده و به شما می‌گوید با چه اقدامات اشتباهی ممکن است مرد زندگی‌تان را از دست بدهید.

تفاوت‌ها را در نظر بگیرید

مهم‌ترین مساله، ارتباط موثر بین زن و مرد است. اگر دو طرف تعاملات مناسبی با هم داشته باشند کمتر دچار تنش می‌شوند. بین خانم‌ها و آقایان تفاوت‌های فیزیولوژیکی متفاوتی وجود دارد. همین موضوع هم باعث ایجاد اختلاف‌های متفاوتی در ابعاد روانی، اجتماعی، عاطفی و. . . می‌شود. به یاد داشته باشید مردها به دلیل موقعیت‌های شغلی که دارند زمان بیشتری را در بیرون از خانه صرف می‌کنند و مسلما در داخل منزل نیاز به استراحت بیشتری دارند.

در زمان مناسب با مرد‌ها حرف بزنید

از مسائلی که خیلی وقت‌ها باعث اختلاف بین زن و مرد می‌شود، انتخاب زمان نامناسب برای صحبت کردن است. خانم‌ها باید توجه داشته باشند که در چه زمان و در چه راستایی صحبت می‌کنند. فراموش نکنید که در هر شرایطی لحن توهین‌آمیز منجر به دلخوری می‌شود. در کار بیرون از منزل همیشه تنش یا اختلاف وجود دارد اما مرد زمانی که با همان دلمشغولی‌ها وارد منزل می‌شود و همسرش هم در همان زمان شروع به مطرح کردن دلخوری‌هایش می‌کند، ناخوشایند است. اغلب خانم‌هایی که در زندگی زناشویی دچار مشکل می‌شوند، به دلیل رفتارهای ناپسند در زمان نامناسب است.

وقتی حوصله ندارند سماجت نکنید

این موضوع درنهایت باعث دلخوری هم خانم و هم آقا می‌شود. مردها احساس می‌کنند اصلا حوصله شنیدن ندارند و زن‌ها هم اصرار دارند صحبت کنند.

بخشی از همین تفاوت‌های فیزیولوژیک این است که خانم‌ها قدرت کلامی بالاتری دارند و مسائل را در مدت زمان طولانی‌تری مطرح می‌کنند و اغلب می‌خواهند وقت زیادی را صرف صحبت کردن بکنند.

لطفا غر نزنید!

مورد بعد، محتوای صحبت‌هایی است که ممکن است باعث اختلافات و مشکلاتی شود. مردها دوست ندارند پشت سر خانواده‌شان بدگویی شود. در هر دورانی، از نامزدی گرفته تا بعد از ازدواج این مساله برای‌شان ناخوشایند است. گله و بدگویی‌ در رابطه با مادر، خواهر و. . . به‌خصوص اگر بیش از حد اتفاق بیفتد ریشه بسیاری از اختلاف‌های زناشویی است. خیلی وقت‌ها مردها سکوت می‌کنند و مشتاق ادامه‌دار شدن این مسائل نیستند. بسیاری از خانم‌ها متوجه نیستند که مطرح کردن این نارضایتی‌ها آن هم بدون مقدمه منجر به ایجاد اختلاف‌های بیشتر می‌شود.

به حریم شخصی‌اش احترام بگذارید

باور اشتباهی وجود دارد که وقتی مردها به خانه می‌آیند باید تمام وقت به صحبت‌های خانم گوش کنند. مثلا برنامه مورد نظرشان را نبینند و فقط در خدمت خانواده باشند. خیلی از اختلاف‌ها به این دلیل است که چرا به جای گوش سپردن به صحبت‌های من به برنامه مورد علاقه‌ات نگاه می‌کنی، به کارهای اداری فردایت رسیدگی می‌کنی، ای‌میل چک می‌کنی یا . . . این را بدانید که زن و شوهر نیاز دارند که در عین اینکه کنار هم هستند، خلوتی هم داشته باشند. مثلا ساعتی در روز را برای خودشان و رسیدگی به مسائل شخصی‌شان در نظر بگیرند.

به فکر چک کردن گوشی نباشید

باور اشتباه بعدی این است که چون ما زن و شوهر هستیم، باید از محیط کار هم، گوشی شخصی، صحبت‌های شخصی همسرمان با مادر یا همکارهایش و. . . مطلع باشیم. هرگز پرسش‌های زنجیره‌ای نپرسید. سوال‌هایی مثل اینکه کی بود زنگ زد؟ چی‌کار داشت؟ چی می‌گفت؟ و. . . خیلی وقت‌ها مردها چون حوصله پاسخ دادن به این سوال‌ها را ندارند  جواب دادن را از سر خودشان باز می‌کنند. گاهی همین مساله منجر به اختلاف زن و شوهر می‌شود و خانم احساس می‌کند که مورد توجه قرار نگرفته یا آقا فکر می‌کند که خانم در مسائل شخصی‌اش خیلی دخالت می‌کند.

اگر ناراحت است به او فرصت دهید بعدا حرف بزند

مردها برخلاف خانم‌ها زمانی که در بیرون منزل درگیری فکری پیدا می‌کنند یا از مساله‌ای ناراحت و دلخور هستند همان لحظه در موردش صحبت نمی‌کنند و بعد از مدتی راجع به همان موضوع شروع به صحبت می‌کنند و این بخشی از طبیعت مردهاست؛ پس اصرار بی‌خودی برای صحبت کردن نکنید.

لطفا به خودتان نگیرید!

خانم‌ها گاهی ناراحتی مرد خانه را به خودشان نسبت می‌دهند. چرا ناراحتی؟ حتما از من ناراحتی؟ مگه من چی گفتم؟ و… بعد هم اصرار می‌کنند که باید برای من توضیح بدهی. این مسائل منجر به دلگیری آقایان می‌شود. واکنش مردها هم اغلب پرخاشگری و سکوت‌های طولانی‌مدت است که درنهایت باعث دعوای بین زن و شوهر می‌شود.

چه وقت با هم صحبت کنید؟

سه حوزه اصلی ارتباطی، عاطفی – روانی و حوزه مسائل زناشویی است که منجر به اختلاف‌های مختلفی می‌شود. برای پیشگیری از این مشکلات زمان و مکان مشخصی را برای گفت‌وگو در نظر بگیرید. از همسرتان بپرسید که چه وقت سرحال‌تر هستی تا با هم راجع به این موضوع صحبت کنیم؟

طلاق یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد

اختلافاتی که باعث جدایی و طلاق می‌شود یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد و بحث یکی، دو روز نیست. ممکن است یک نفر 20 سال به این موضوع فکر کند که شریک مناسبی انتخاب نکرده و به دلیل بچه‌هایی که دارند بسوزد و بسازد. گاهی کسی امروز به طلاق فکر می‌کند و رسما 5 سال بعد طلاق می‌گیرد؛ به‌خصوص وقتی بحث بچه در میان باشد.

مردها را اسیر خودتان نکنید!

در دوران نامزدی و عقد، ناآگاهی در حوزه ارتباطی ممکن است منجر به جدایی شود. پرسش‌های بیش از حد در مورد اینکه کجا می‌روی و می‌آیی برای هر مردی آزار‌دهنده است. برای یک مرد در دوران عقد شنیدن بدگویی در رابطه با خانواده‌اش خوشایند نیست. مطرح کردن درخواست اینکه مرد با دوستانش قطع ارتباط کند رفتار بالغانه‌ای نیست؛ چون مردها از احساس اسارت خوش‌شان نمی‌آید. اینکه از همان دوران عقد بخواهند چارچوب زندگی‌شان را تغییر دهند برای‌شان ناخوشایند است.

مسائل کهنه را شخم نزنید

هنگام صحبت و مشاجره فقط به اختلاف پیش‌آمده اشاره کنید؛ اگر بخواهید مسائل کهنه را از نو مطرح کنید اصلا خوشایند نیست. مشکلات را بین خودتان حل کنید. در مورد اختلاف‌ها با خانواده‌تان حرف نزنید تا منجر به دلخوری بین خانواده‌ها نشود. برای مشاوره و درخواست کمک، به جای خانواده‌ها به یک متخصص مراجعه کنید.

به فردیت هم احترام بگذارید

اختلاف سلیقه، اختلاف باور، احساس چک شدن و اینکه کجا می‌روید و از کجا می‌آیید مردها را آزار می‌دهد. احساس بازجویی، هم برای مرد و هم برای زن دردناک است. خانم‌ها باید خودشان را جای مرد زندگی‌شان بگذارند و در عین حفظ صمیمیت به فردیت هم احترام بگذارند. هر انسانی برای خودش حریم شخصی قائل است و ازدواج به معنای شکستن این حریم‌ها نیست. به معنای برداشتن و پرده‌دری بین زن و شوهر هم نیست بلکه به معنای همدلی بین زن و شوهر است. پس آنقدر در مسائل شخصی هم دخالت نکنید!

مجله زندگی ایده آل: