kidtakingmeds

یکی از دردسرهای رایج والدین در درمان اطفال دادن بموقع دارو به فرزندشان است و متاسفانه به خاطر طعم و مزه تلخ داروها اطفال از خوردن آن ها سرباز میزنند چه رو شهایی در این زمینه بهتر است در پیش بگیریم

بیان این که «بلعیدن قرص برایم سخت است» تنها یک استعاره نیست. بلع قرص در واقعیت می تواند برای برخی افراد بسیار مشکل باشد و احساس ناخوشایندی محسوب شود.

 تهوع، استفراغ و خفگی از عوارض بلعیدن قرص در خیلی از افراد است. سرباز زدن از مصرف دارو و وخیم تر شدن عوارض بیماری از تبعات دیگر عدم توانایی در بلع صحیح قرص است.

با این حال دو روش می‌ تواند به بهبود توانایی افراد در قورت دادن قرص ‌ها کمک کند. البته اول از همه شما به یک ارزیابی کامل نیاز دارید. شاید عاملی وجود دارد که موجب بروز مشکلات بلع در شما شده و این عامل تنها از طریق یک ارزیابی فراگیر بلع قابل‌تشخیص است.

اشکال در بلع و یا همان اختلال بلع ممکن است توسط مشکلات عصبی یا عضلانی بروز کرده باشد. جدا از عضلاتی که در عمل بلع درگیر هستند، 25 جفت عضله در دهان و گو مواد غذایی را برای بلع آماده می کنند. هنگامی که شما غذا را فرو می دهید، تنفس برای لحظه ای قطع می شود. اگر بین اعصاب و عضلات درگیر فرایند بلع مشکل وجود داشته باشد، می تواند با ورود غذا و مایعات به ریه، حالت خفگی ایجاد کند و حتی به طور بالقوه به ذات الریه منجر شود.

چه کار می توان کرد؟

تا زمان مشخص شدن علت اختلال بلع، چند کار را می توانید برای راحت تر استفاده کردن داروها، انجام دهید:

قرص را در سس سیب یا دسر پودینگ قرار دهید. بافت این مواد می‌ تواند به بلع آسان ‌تر یک قرص کامل کمک کند.

قرص را پودر کرده و به سس سیب یا پودینگ اضافه کنید.

قرص را به قطعات کوچک ‌تر تقسیم کنید. البته باید قبلا با مشورت کردن با دکتر داروساز مطمئن شوید تقسیم آن قرص به قطعات کوچک ‌تر یا پودر کردن آن اشکالی ندارد. داروهای آهسته رهش یا داروهای پوشش‌ دار که باید در روده باز شوند، نباید خرد و قطعه ‌قطعه شوند. همچنین ممکن است که لازم باشد دارو را به اشکال دیگر نظیر پودر، کرم، یا مایع دریافت کنید، بنابراین در پرسیدن این موضوع از پزشکتان تردید نکنید.

اگر مشکلی در بلع دارو یا هر چیز دیگری دارید، از انجام یک ارزیابی و بازبینی بوسیله پزشک اجتناب نکنید. با یک پزشک عمومی شروع کنید که احتمالا شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصصان دیگر برای ارزیابی عمل بلع ارجاع خواهد کرد. مواجهه با این احتمال که به اختلال در بلع مبتلا شده‌اید، ممکن است برایتان سخت باشد، اما با فراگرفتن روش‌ هایی برای غلبه بر این مشکل، آینده دارو خوردن خود ایمنی بسیار بیشتر را تضمین می ‌کنید.

منبع: health.harvard.edu