athletes_opener.png
مصرف مکمل های ورزشی به چه صورت باید باشد و افرادی که به تازگی فعالیت ورزش خود را آغار کزده اند از چه روش هایی باید در این زمینه کمک بگیرند

پیام فرح‌بخش متخصص تغذیه در خصوص باورهای غلط برخی ورزشکاران تازه کار در مصرف مکمل‌های ورزشی در ابتدای کار خود گفت: یکی از باورهای غلط افرادی که به تازگی شروع به ورزش کردن می‌کنند این است که فکر می‌کنند با شروع ورزش حتماً باید از مکمل‌های ورزشی استفاده کنند. مکمل‌هایی از قبیل پودرهای پروتئینی، کربوهیدراتی و مواد نیروزایی که عموماً ورزشکاران حرفه‌ای استفاده می‌کنند.
وی افزود: ورزشکاران تازه کار شامل ورزشکارانی هستند که 3 تا 4 ماه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند اگر اضافه وزن داشته باشند به هیچ عنوان به آنها توصیه نمی‌کنیم که در شروع فعالیت خود از مکمل‌های ورزشی استفاده کنند. افراد چاق مقدار زیادی چربی دارند که هر کیلو چربی 7 هزار کالری ایجاد می‌کند بنابراین اگر فردی 10 کیلو چربی داشته باشد حدود 70 هزار کالری اضافی در بدن ذخیره دارد. لذا مصرف مکمل‌ها در این زمان موجب عدم برداشت چربی از بدن وی می‌گردد. چربی‌ها مانع از نمایان شدن رشد عضلات می‌شوند.
وی در ادامه گفت: متأسفانه خیلی دیده شده که ورزشکارانی که خیلی لاغر هستند به محض شروع فعالیت ورزشی خود اقدام به مصرف مکمل‌های تقویتی می‌کند تا اضافه‌وزن داشته باشند، اما باید بدانند که ساختن عضلات خیلی سخت‌تر از سوزاندن چربی است و از آنجایی که فرآیند زمان‌بری خواهد بود و به دلیل نداشتن تغذیه صحیح از نرسیدن به نتایج مورد نظر خود ورزش را کنار می‌گذارند.
وی ضمن تأکید بر تغذیه مناسب در کنار انجام فعالیت‌های ورزشی هشدار داد: ورزشکاران حرفه‌ای در صورت مصرف مکمل‌های ورزشی باید توجه داشته باشند که مکمل‌ها از استاندارد وزارت بهداشت برخوردار باشند و از داروخانه و مراکز مجاز تهیه کنند و فریب افراد سودجو را نخورند.
باشگاه خبرنگاران جوان