5690b5ca1613c

یکی از نشانه های مبتلاشدن افراد به عارضه دمانس می تواند شوخ طبعی زیاد آن ها باشد زیاده روی و افراط و غیرطبیعی بودن شوخ طبعی و خنده می تواند شما را به این عارضه مشکوک کند

بنابر یک مطالعه جدید، تغییر در حس شوخ‌طبعی افراد می‌تواند علامت هشدار زودرسی برای زوال عقل باشد.

 این گفته که سلیقه ما در شوخ‌طبعی می‌تواند برای پیش‌بینی احتمال ابتلا به آلزایمر یا دیگر انواع زوال عقل به کار رود، شاید به نظر عجیب بیاید، اما محققان می‌گویند که این موضوع می‌تواند ابزار ارزشمندی برای بهبود تشخیص این بیماری‌ها باشد.

گروه دانشگاه کالج لندن علاقه‌مند بودند که ببینند حس شوخ‌طبعی چه‌طور در افراد مبتلا به آلزایمر (عامل اصلی زوال عقلی) و مبتلایان به دمانس فرونتوتمپورال تغییر می‌کند. این نوع از بیماری بیشتر در افراد جوان اتفاق می‌افتد. آسیب به قسمتی از مغز باعث تغییراتی در شخصیت، رفتار و فهم زبان می‌شود.

مشکلات حافظه‌ای اولین علامت هشدار دمانس فرونتوتمپورال نیستند. در عوض، افراد در ابتدا دچار تغییرات رفتاری و شخصیتی می‌شوند.

محققان دریافتند که مبتلایان به این بیماری در مقایسه با افراد سالم و مبتلایان به آلزایمر، دچار تغییرات سلیقه‌ای در مورد چیزهایی که به نظرشان بامزه می‌آمد، شدند. این موضوع شامل خندیدن به رویدادهایی می‌شد که به نظر دیگران بامزه نمی‌آمد؛ مثل یک ماشین که بد پارک شده بود یا سگی که پارس می‌کرد.

محققان وقتی به آنالیز پرسشنامه‌ها پرداختند دریافتند که مبتلایان به دمانس فرونتوتمپورال که شخصیت‌شان متأثر شده بود، مدام یک نوع شوخ‌طبعی «مریض» داشتند که در آن به صورت ناشایسته به اتفاقات حزن‌انگیز اخبار یا زندگی شخصی خود می‌خندیدند. این اتفاق در آلزایمری‌ها نمی‌افتاد.