acupuncture-for-smoking-cessation_full

آیا می توان برای ترک سیگار از طب سوزنی استفاده کرد و به وسیله آن در امر ترک سیگار موفق شد نویدی تازه برای افراد سییگاری که مایل به ترک سیگار هستند داریم و درمان به این وسیله را به آن ها پیشنهاد می دهیم

رییس انجمن علمی طب سوزنی گفت: «گاهی به برخی از افراد که برای ترک اعتیاد به مراکز درمانی می‌روند، متادون داده می‌شود این در حالی است که می‌توان از طب سوزنی به جای متادون برای بهبود این بیماران استفاده کرد.»

دکتر رضا حشمت  با بیان این مساله گفت: «طب سوزنی به این بیماران کمک می‌کند تا دچار استرس و افسردگی و دردهای عضلانی نشوند. از سوی دیگر به این بیماران کمک می‌کند تا اراده و قدرت تصمیم‌گیری آنها در ترک اعتیاد بهتر شود. در واقع طب سوزنی درمان کمکی خوبی در ترک اعتیاد محسوب می‌شود.»

او در پاسخ به این سوال که آیا برای ترک سیگار نیز می‌توان از طب سوزنی کمک گرفت یا خیر، توضیح داد: «احتمال موفقیت در ترک سیگار با استفاده از طب سوزنی حدود 30تا 35 درصد است. معمولا این افراد بعد از 3 تا 4 جلسه استفاده از این روش باید میل به سیگار خود را از دست بدهند.»

دکتر حشمت در پایان با تاکید بر اینکه طب سوزنی فقط باید توسط پزشک انجام شود، گفت: «به یاد داشته باشید که طب سوزنی ابزاری است در دست پزشک که به روند درمان بیماری کمک می‌کند و پزشک بر اساس بیماری و محدودیت‌ها و قابلیت‌های طب سوزنی و سایر روش‌های درمانی از این روش استفاده می‌کند وگرنه طب سوزنی جایگزین دارودرمانی یا جراحی نیست. به طور مثال ممکن است یک بیمار به هر دلیلی نتواند دارو مصرف کند مثلا معده او داروها را نپذیرد در این صورت ممکن است پزشک تشخیص دهد به جای دارو از طب سوزنی استفاده کند. در این مورد طب سوزنی به عنوان یک ابزار کمک‌کننده خواهد بود بنابراین اگر می‌خواهید از طب سوزنی برای درمان بهره ببرید حتما توجه داشته باشید که فردی که این کار را انجام می‌دهد یک پزشک باشد.»