716370_988

می خواهیم با سبک تغذیه ای مردم هلند آشنا شویم این مردم از بهترین سبک و مواد غذایی استفاده می کنند آن ها بی نظیرترین صبحانه ها و میان وعده ها را درمیان دیگر کشورها دارندتهیه می کنند

در میان لیست بلند کشورهای جهان، هلند مقام اول را به لحاظ کیفیت غذاخوردن به خود اختصاص می دهد. از ویژگی های این کشور تنوع غذایی ، مناسب بودن غذاها برای افراد مختلف و هم چنین قیمت پایین آنها است. هلندی ها از جمله افرادی هستند که علاقه آنها به خوردن غذاهای دریایی و به ویژه ماهی زبانزد همه است. آنها به شدت از خوردن سیب زمینی در انواع مختلف آن لذت می برند، به گونه ای که در اکثر غذاهای هلندی سیب زمینی وجود دارد.

رژیم غذایی مردم هلند از انواع خوراکی ها و روش های آشپزی سنتی تشکیل شده است. به نظر می رسد آنها این نوع رژیم غذایی را از شیوه زندگی ماهیگیران با تنوع آبزیانی که صید می کردند و کشاورزان با رشد و پرورش انواع گیاهان، غلات و نیز پرورش گونه های مختلفی از چهارپایان اهلی و رام کردن حیوانات وحشی سرزمین خود، کسب کرده و از گذشته تاکنون، حی با وجود تغییراتی در سبک آشپزی و استفاده از مواد غذایی مصرفی، هم چنان بر استفاده از آن روش ها، معتقد و ثابت قدم هستند. وعده های غذایی مردم هلند، بسیار ساده و بی تکلف است.

صبحانه

آنها در هنگام صبحانه و ناهار از انواع نان های خوش طعم و عالی، مقدار مختصری گوشت، سیب زمینی و در تکمیل غذای خود از انواع سبزیجات فصلی استفاده می کنند. آنچه در رژیم غذایی این مردم به وضوح مشاهده می شود، وجود کربوهیدرات ها و چربی های مفید برای تغذیه و سلامت جسم است. این مطلب منعکس کننده رژیم غذایی کارگرانی است که درواقع کالبد و خمیرمایه فرهنگ این کشور را تشکیل می دهند.

افرادی که بسیاری از محصولات کشاورزی و دامی خود را در برنامه غذایی جای داده اند. برای اثبات این ادعا کافی است زندگی یک روستایی در ایام تعطیل را بررسی کرد. آنها در این روزهای خاص، از انواع غذاهای محلی و مخصوص خود استفاده کرده و با برپایی جشنی خانوادگی و مختصر، از بودن در کنار یکدیگر لذت می برند.

نوشیدن چای و شیرینی دلچسب در هلند

نوشیدن چای با انواع شیرینی های سنتی، آب نبات و نوعی شیرینی مخصوص که از خمیر آرد و شکر تهیه می شد از جایگاه مخصوصی برخوردار است. هم چنین پخت انواع غذا با استفاده از سبزیجات، گوشت، ماکیان (مرغ و خروس خانگی)، تخم مرغ های آب پز و ماهی های بخارپز، در آشپزخانه های قشر متوسط هلند، امری عادی و معمول است.

716371_522

مردمان این کشور در جشن هایی که برگزار می کنند، در پخت انواع غذاها و تهیه نوشیدنی ها، تبحر خاصی دارند. آنها غذای خود را با سالادهای سبز، خوراکی های سرد و گرم و سبزیجات و چاشنی ها شروع می کنند.

استفاده فراوان از قهوه و چای در وعده های هلندی ها، در سطح گسترده ای افزایش یافته و بخشی از زندگی روزانه آنها را به خود اختصاص داده است.

وعده های غذایی خوش رنگ و مزه

اکثر مردم هلند در رژیم غذایی خود از سه وعده اصلی غذایی استفاده می کنند. آنها معمولا حدود ساعت شش غروب مشغول به خوردن وعده شام هستند. خوراک گوشت سنتی، سیب زمینی و سبزیجات تازه، در این وعده غذایی مصرف می شود. البته نباید از این نکته غافل شد که فرهنگ صرف ناهار بیرون از خانه، در بیشتر خانواده های کشور هلند، رشد کرده و خانواده های زیادی هنگام خوردن ناهار، در رستوران های این کشور حضور پیدا می کنند.

716372_711

آنها ترجیح می دهند در رستوران هایی که غذاهای کشور اندونزی، چین، سورینام (در شمال غربی آمریکا جنوبی)، ترکیه، ایتالیا و مدیترانه ای را سرو می کنند، رفته و از میل کردن یک غذای عالی و خوش مزه لذت ببرند. البته این مساله به این معنی نیست که در رژیم غذایی مردم این کشور، غذاهای سنتی وجود نداشته باشد، بلکه هنوز هم خانواده های هلندی، مصرف خوراکی های سنتی کشور خود را در دستور برنامه غذایی خود قرار داده اند.

صرف شام همراه با سوپ گرم

به طور میانگین، مردم هلند در رژیم غذایی خود از سه وعده غذایی بهره مند می شوند. آنها هنگام صرف شام، زمان بیشتری را نسبت به دیگر وعده های غذایی مانند صبحانه و ناهار، اختصاص می دهند و سعی می کند در این وعده حتما از غذای گرم استفاده کنند.

بیشتر مردم هلند، از ظهر تا ساعت یک بعدازظهر و حداکثر به مدت نیم ساعت مشغول خوردن ناهار هستند. آنها اغلب از نان و انواع غذاهای سرد در این وعده غذایی استفاده می کنند.

716393_317

اگر بخواهیم عادات غذایی مردم کشور هلند را با دیگر کشورها مقایسه کنیم، شباهت بسیاری به عادات غذایی ساکنان جنوب اروپا خواهید یافت. چون آنها نیز مانند مردم آن منطقه، تمایل زیادی به صرف ناهار در بیرون از منزل و رستوران ها همراه با دوستان یا افراد خانواده خود نشان می دهند.

در حالی که، سعی می کنند برای صرف شام، حتما در منزل و در کنار جمع خانواده حضور پیدا کرده و از این فرصت عالی برای لذت بردن از مصاحبت با عزیزان شان بهره مند شوند.

خوراک سیب زمینی

خوراک سیب زمینی با ترکیباتی مانند گوشت، سیب و پودینگ سیاه، یکی دیگر از غذاهایی است که در کشور هلند طرفداران بسیاری دارد. مردم هلند نیز مانند مردم ایران، به روغنی که روی غذا، درست زمانی که حسابی جا افتاده باشد، علاقه بسیاری دارند و از خوردن آن لذت می برند.

716403_267

سوپ نخودفرنگی

سوپ نخودفرنگی، یکی از سوپ هایی است که بسیار غلیظ تهیه می شود. به  نحوی که به سوپ خامه ای معروف است و این تفاوت آشکار سوپ نخودفرنگی کشور هلند با دیگر کشورهای جهان است.

716374_800

آنها معمولا این سوپ را در فصل زمستان و همراه با نان تهیه شده از گندم سیاه میل می کنند. البته پرواضح است که اضافه کردن مقداری گوشت خوک دودی، طعم ویژه ای به این غذای گرم و پرانرژی خواهد بخشید.

تاس کباب (یا غذاهایی که در دیگچه های مخصوص و با شعله بسیار کم پخت می شود)

در کشور هلند، تاس کباب یا غذاهای آبکی (مانند آبگوشت و خوراک های آبکی ایران)، یک وعده غذای سنتی است که معمولا در فصل سرد زمستان برای اعضای خانواده تدارک دیده می شود.

716375_645

آنها این غذای بسیار لذیذ را با موادی هم چون گوشت، سیب زمینی و سبزیجات طبخ می کنند. به گونه ای که پس از پخت مواد، آنها را درون ماهیتابه ریخته و با گوشت کوب یا هر وسیله که مخصوص له کردن مواد غذایی است، می کوبند.

سوپ کلم پیچ

یک نوع خوراک که در رژیم غذایی اکثر مردم هلند وجود دارد، سوپ  کلم پیچ، یا سوپ کلم رنده شده است که هنگام خوردن آن، با افزودن سرکه، طعم ترش و دلپذیری را تجربه می کنند.

716376_775

آنها ممکن است به این سوپ، سوسیس دودی، گوشت کباب شده، سیب زمینی، پیاز، هویچ و تکه هایی از گوشت گاز نیز اضافه کنند. درواقع مردم هلند به این غذا، خوراک درهم می گویند.

خوشمزه ترین خوراک هلند، پنیرها…

کشور هلند را به درستی می توان یک سرزمین تولیدکننده پنیر دانست. سالانه بیش از 674 هزار تن پنیر با کیفیت، در این کشور تولید شده و به 130 کشور در سرتاسر جهان صادر می شود.

پنیر گودا

پنیرهایی همچون گودا (Gouda)، ایدام (Edam) و آلکمار (Alkmaar)، به دلیل طعم، عطر و کیفیت فوق العاده از شهرت جهانی برخوردار است. نکته جالب توجه این است که به نظر می رسد، مردم هلند نام فامیل تولیدکنندگان این محصولات را روی پنیرها قرار داده اند.

716377_462

آنها در رژیم غذایی خود، جایگاه ویژه ای را برای مصرف پنیر در نظر گرفته اند و هر زمانی که مایل به مصرف آن باشند، با برش هایی از نان های محلی و بسیار خوشمزه، از طعم حیرت انگیز پنیرها لذت می برند.

شاه ماهی نمکی

شاه ماهی نمکی، یکی از خوراکی هایی است که مردم هلند به مصرف آن بسیار علاقه دارند و یکی از عادات و رسومی است که از گذشته تا به امروز در بین مردم، مرسوم و متداول است. مردم هلند به روش سنتی این خوراک را تهیه کرده و در فصل معینی از سال آن را مصرف می کنند. آماده سازی و تهیه این ماهی برای مصرف، امری است که فقط خود مردم هلند قادر به انجام آن هستند. تمیز کردن، برش زدن ماهی به صورت نوارهای باریک و نمک اندود کردن آن، روش مخصوصی دارد که به نظر می رسد، دیگران قادر به انجام آن نخواهند بود.

هرساله یک مراسم سنتی، برای تهیه شاه ماهی، در یکی از شهرهای هلند اجرا می شود و جمعیت زیادی از مردم را برای بازدید و شرکت در این مراسم و هم چنین هدیه دادن و انجام کارهای نیکوکارانه، به آنجا رهسپار می شوند. معمولا این مراسم در پایان ماه مه یا در اوایل ماه ژوئن انجام می شود.

آنچه بیش از هر چیز باعث حیرت مردم دیگر کشورها در مورد شاه ماهی هلندی می شود، نحوه خوردن ماهی توسط مرم هلند است. آنها شاه ماهی را همانند یک اسنک ترد و خوشمزه می خورند. با این روش ابتدا سرشان را بالا گرفته، با گرفتن دم ماهی و باز کردن دهان خود، آن را به صورت خام و در صورت تمایل آغشته به نمک، در یک چشم به هم زدن، در دهان فروبرده و می خورند.

شیرینی از نوع شیرین بیان

مردم هیچ کشوری همانند مردم کشور هلند به خوردن زیاد شیرین بیان، علاقه نشان نمی دهند. به راستی رژیم غذایی آنها با این شرین و شورهای خوشبو و معطر خو گرفته است. مواد اصلی که در تهیه شیرین بیان استفاده می شود، عصاره ریشه گیاه شیرین بیان است.

در این کشور شیرین بیان ها به دو نوع شیرین و شور و به میزان تقریبی 32 میلیون کیلو در سال تولید می شود. درواقع می توان گفت که کشور هلند، یک کشور رویایی برای تهیه شیرین بیان است.

سیب زمینی سرخ شده

درست است که سیب زمینی سرخ کرده از ابتکارات مردم هلند نیست، اما نمی توان از علاقه آنها و هزینه هایی که برای مصرف این غذای خوشمزه، در نظر می گیرند غافل شد.

716380_696

سیب زمینی های سرخ شده همراه با سس مایونز، پیاز خام و سس کچاپ ترکیبی است که باعث حیرت و گیج شدن مردم دیگر کشورها شده است. آنها معمولا در دکه های فروش اسنک به خرید سیب زمینی سرخ کرده می پرداند.

دکاس یک رستوران خیلی خوب

چون این رستوران واسط باغ قرار گرفته، لذت غذا خوردن شما را چند برابر می کند. شما می توانید یک روز فراموش نشدنی در این رستوران داشته باشید و از خوردن غذا لذت ببرید.

716381_118

Cafe De Klos

این کافه کنار نوشیدنی های تازه و خوشمزه ای که دارد، دنده کبابی های فوق العاده ای هم دارد. به طوری که خیلی وقت ها به خاطر مشتری های زیاد این غذا در این کافه تمام می شود.

نان بیسکویتی شیره ای

نوعی شیرینی یا نان بیسکویتی نیز در کشور هلند تولید می شود که در تهیه آن از قالب های آهنی مخصوصی بهره می برند. این نان بیسکویتی یک نوع تارت تلقی می شود که اگر آن را به دو قسمت برش دهیم، کارامل هایی که بین لایه های آن قرار دارد، باعث چسبندگی نان شده و به همین دلیل به آن نان بیسکویتی شیره ای گفته می شود.

716382_455

یکی از بهترین نان هایی که اگر به صورت گرم مصرف شود، طعم لذید و به یاد ماندنی را در ذهن انسان، به یادگار خواهد گذاشت. سالانه بیش از 22 میلیون قوطی از این نان های خوشمزه بسته بندی شده و برای فروش در کشور هلند آماده می شود.

هفته نامه اوقات خوش: