belly-fat

اگر دچار چاقی شکمی شده اید توصیه می کنیم از بهترین روش های درمانی برای این امر بهره بگیرید و حتما نگاهی به کبد خود بیندازید و از طریق آزمایش و یا انجام سونوگرافی نسبت به چرب بودن کبد خود اطلاع پیدا کنید

فوق تخصص گوارش گفت: کبد عملکرد های متعددی مانند تنظیم متابولیسم پروتئین ،قند و چربی ،ساخت بسیاری از پروتئین ها ، عوامل انعقادی و ضد انعقادی ، ذخیره سازی بسیاری از مواد و نیز دفع عوامل سمی را که برای بدن مضر است را به عهده دارند.
دکتر فخاریون افزود: شایعترین تظاهر کبد چرب وضعیت بدون علامت بالین بوده و معمولا در مواردی که فرد به دلیل دیگری سونوگرافی یا آزامایش می دهد و موجه کبد چرب می شود.
وی علت اصلی ایجاد کبد چرب را تجمع مولکول های چربی در سلول های کبدی به علت مقاومت به استولین عنوان کرد و در افراد چاق ، دیابتی و به خصوص در افرادی که دارای چربی زیاد و کم تحرک بیشتر دیده می شود.
وی اظهار کرد: در این موارد ممکن است فرد دچار احساس درد و سنگینی مهم در قسمت زیر لبه دنده ای در سمت راست شود ،شاهد تجمع مایع در شکم یا خونریزی گوارشی و یا در مواردی که کبد چرب باعث اختلال عملکرد کبدی شود.
فوق تخصص گوارش افزود: کبد چرب از طریق کاهش گالری ، مواد چربی ، افزایش تحرک ، ورزش منظم و جلوگیری از چاقی قابل پیشگیری و درمان است.
فخاریون بهترین روش درمان کبد چرب را تغییر الکوی زندگی ،کا هش مصرف چربی و گوشت قرمز و فست فودها ، مواد قندی ، گالری اضافی وعدم مصرف سیگار و نیز افزایش تحرک بصورت فعالیت بدنی منظم روزانه و نیز در موارد شدید مصرف برخی دارو ها با تجویز پزشک معالج عنوان کرد.
شیوع کبد چرب در ایران حدود 30% است .

باشگاه خبرنگاران