glaucoma1

در درمان هر نوع گلوکوم مسئله اصلی و مهم، پیشگیری از آسیب عصبی بینایی است. این هدف می تواند از طریق درمان طبی، جراحی لیزری یا غیر لیزری و یا ترکیبی از این روش ها حاصل شود. معمولا از آنجا که گلوکوم درمان قطعی ندارد درمان طولانی مدت در طول حیات لازم است درمان گلوکوم قادر نیست آسیب وارد شده بر عصب بینایی را جبران کند اما از ادامه صدمه بیشتر جلوگیری می کند. بنابراین هدف از درمان حفظ IOP در طیف نرمال است تا از وارد آمدن آسیب بیشتر به عصب بینایی پیشگیری شود.
در بیماران با IOP بالا و نیز مبتلایان به گلوکوم با فشار پایین و کاهش پیشرونده میدان بینایی هدف اولیه درمان، ایجاد یک کاهش 30 درصدی در میزان IOP فعلی می باشد. بیمار از نظر پایداری عصب بینایی کنترل می شود. اگر شواهدی دال بر آسیب پیشرونده وجود داشته باشد IOP هدف مجددا پایین آورده می شود تا پایداری عصب بینایی ثابت شود.
درمان بر روی تامین بیشترین فایده با کمترین خطر و هزینه تاکید می کند. تمام روش های درمانی دارای عوارض احتمالی هستند. بخصوص جراحی که از بیشترین میزان موفقیت نیز برخوردار است. در ایالات متحده روش درمانی رایج تر درمان طبی است. درمان جراحی آخرین راه درمان است. اما بعضی از چشم پزشکان جراحی یا لیزر درمانی را بعنوان اولین روش درمانی توصیه می کند. در انگلستان درمان اولیه انتخابی جراحی است.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد