Foods-for-Healthy-Eyes

بهترین مواد خوراکیی مغذی که می توانند برای سلامت بینایی ما مفید باشند کدامند این مواد خوراکی چه تاثیرات مفیدی روی قوای بینایی مان می توانند بگذارند بهتر است از راه طبیعی و با کمک گرفتن از روش های خانگی مراقب بینایی خود باشید

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

همیشه شنیده ایم که هویج نقش بزرگی در سلامت کلی چشم بازی می کند اما خوراکی های دیگری هم هستند که منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های چشمی می شوند.
حفظ سلامت چشم ها نیازمند پیروی از همان راهنماهایی است که برای حفظ سلامت قلب، کنترل فشار خون و کلسترول، پیشنهاد شده است. پیروی از 10 شیوه تغذیه ای سالم برای حفظ سلامت چشم ها مفید اس:
کلم پیچ: لوتئین و زیگزانتین موجود در سبزیجات تیره رنگ مانند اسفناج، برگ چغندر، کلم پیچ و … برای بهبود دید و کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن موثر است. آنتی اکسیدان های موجود در این سبزیجات در واقع یک عینک آفتابی طبیعی برای دفاع از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید هستند.
انواع توت ها: در میان منابع سرشار از آنتی اکسیدان ها، توت ها نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی عروقی و آلزایمر بازی می کنند. مطالعات همچنین نشان داده که آنتی اکسیدان های موجود در توت ها خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا، آب مروارید، و دیگر بیماری های چشم را کاهش می دهد.
هویج: بهترین ماده غذایی شناخته شده برای داشتن چشم سالم است. ویتامین آ موجود در هویج برای جلوگیری از شب کوری و سلامتی شبکیه بسیار موثر است. همچنین خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد. هویج و دیگر خوراکی های نارنجی رنگ مانند انبه، سیب زمینی، طالبی، زردآلو و … دوز بالای ویتامین آ را دارند.
شیر: منبع خوبی از ریبوفلاوین است و کاهش خطر ابتلا به آب مروارید را به همراه دارد. ویتامین آ در شیر نیز موجود است. پنیر، تخم مرغ و جگر نیز از منابع حیوانی دیگر سرشار از ویتامین آ هستند.
گوشت گاو: گوشت گاو بدون چربی منبع بسیار خوبی از مواد معدنی است که به جذب آنتی اکسیدان ها و مبارزه با بیماری ها کمک می کند. گوشت گاو همچنین سرشار از روی است که به سلامت شبکیه کمک می کند.
ماهی: اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی های چرب منجر به کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا می شود. حداقل دو وعده ماهی در هفته برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید نیز توصیه می شود.
بادام: منبع عالی ویتامینEاست که از چشم در برابر آسیب رادیکال آزاد محافظت می ‌کند. ویتامینEاز پیشرفت آب مروارید و دژنراسیون ماکولار تباهی لکه زرد پیش گیری می‌ کند .بادام، دانه آفتابگردان، فندق همه منبع عالی این ویتامین است.
نتایج بررسی‌های اخیر نشان می ‌دهد، مصرف ترکیبی از مواد مغذی مفید برای چشم به طور موثر پیشرفت بیماری تباهی لکه زرد را کند می ‌کند.
بنابراین به جای تمرکز کردن روی یک ماده مغذی، از میوه و سبزی ‌های متنوع، چربی ‌های سالم، کربوهیدرات سرشار از فیبر استفاده کنید و مصرف گوشت قرمز، شکر و آردهای تصفیه شده را کم کنید.

منبع:

آوای سلامت

edition.cnn.com