چشم

صدمات تیز و نافذ یا کوفتگی های کند هر دو می توانند با اعمال نیروی شدید سبب پارگی کره چشم شوند. وقتی که دیواره چشم، قرنیه و صلبیه دچار پارگی می شوند بعلت افت ناگهانی فشار داخل چشمی نوعی فتق ایجاد می گردد و محتویات اوربیت وارد سینوس های مجاور می شوند. به طور کلی صدمات تروماتیک کند (توام با افزایش بروز کندگی شبکیه، فتق و خارج شدن محتویات داخل چشم) نسبت به آسیب های نافذ از پیش آگهی بدترری برخوردار هستند. اکثر صدمات نافذ چشم با کاهش شدید دید و به دنبال آن بروز علائم زیر همراه هستند: کیموز خونریزی دهنده (ادم ملتحمه)، لمیدگی ملتحمه، صدمه به قمت سطحی اطاقک قدامی چشم با یا بدون تثبیت اندازه مردمک ها هیفما (خونریزی در داخل اطاق قدامی چشم) یا خونریزی در زجاجیه.
خونریزی داخل اطاقک بعلت نیروهایی بوجود می آید که عروق عنبیه را پاره کرده و به زاویه اطاقک قدامی صدمه وارد می کنند. هدف از درمان این شرایط (Hyphema) جلوگیری از خونریزی مجدد و افزایش IOP به مدت طولانی می باشد. در موارد شدیدی که احتمال می رود بیمار ظرفیت کافی برای همکاری نداشته باشد لازم است که با محدودیت متوسط فعالیت در بیمارستان بستری شود. یک محافظ چشمی نیز در روی چشم قرار داده می شود. برای کاهش التهاب کورتیکوستروئیدهای موضعی تجویز می گردد. از یک عامل ضد فیبرینولیز به نام اسید آمینوکاپروئیک برای تشکیل لخته در محل خونریزی استفاده می شود آسپرین منع مصرف دارد.
در صورت پارگی گلوب و صدمات شدید همراه با خونریزی داخل چشمی، انجام مداخله جراحی ضروری خواهد بود. ببرای کنده شدن تروماتیک شبکیه ویترکتومی صورت می گیرد. در صورتی که پارگی کره چشم غیر قابل ترمیم بوده و بیمار قادر به حس نور نباشد تخلیه اولیه کره چشم (enucleation) انجام می شود که طی آن محتویات چشم بطور کامل توام با قسمتی از عصب بینایی خارج می گردند. این یک قاعده عمومی است که تخلیه کره چشم باید ظرف مدت دو هفته از صدمه اولیه انجام شود. زیرا در غیر این صورت ممکن است با بروز افتالمی سمپاتیکی (Sympathetic ophthalmia) التهاب ناشی از صدمه چشم مبتلا به چشم سالم نیز سرایت کند و موجب نابینایی چشم دیگر شود.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد