فرو رفتن جسم خارجی در داخل چشم

جسم خارجی در چشم,خارج کردن جسم خارجی از چشم,فرو رفتن جسم خارجی در چشم

بیماری که بدنبال سابقه یکی از موارد زیر از تاری دید و ناراحتی چشم شکایت می کند، ممکن است دارای جسم خارجی در چشم باشد:

سابقه انفجار، تراش و اصطکاک فلز با فلز، تصادفات رانندگی توام با صدمات صورت، زخم ناشی از گلوله، چرخاندن چرخ در حین کار یا جراجی دندان.

IOFB با استفاده از بیومیکروسکوپی اسلیت لامپ و افتالموسکوپی غیرمستقیم و همچنین با استفاده از اسکن CT و اولتراسوند، تشخیص داده شده و تعیین موضع می گردد.

همچنین پیشنهاد می کنیم، جدیدترین مقاله در مورد نزدیک بینی و آمار و ارقام مربوط به سال 2018 افرادی که مبتلا به نزدیک بینی هستند را مطالعه کنید :

نزدیک بینی: علل نزدیک بینی+ غذا، ویتامین ها و نکات سلامت چشم

MRI ممنوعیت دارد زیرا کره اجسام خارجی از جنس فلز و دارای خصوصیات مغناطیسی هستند. تعیین جنس شیء خارجی اندازه و محل آن و نیز تعیین میزان درگیری ساختمان های چشمی اهمیت دارد.

انجام هر تلاشی برای شناسایی نوع IOFB و مغناطیسی بودن یا نبودن آن لازم است. آهن، استیل، مس و سبزیجات می توانند موجب واکنش های التهابی شدید شوند.

بروز اندوفتالمیت هم بالاست. اگر قرنیه سوراخ شده باشد پیشگیری کزاز و مداخلات آنتی بیوتیکی انجام می گیرد. شیوه خارج کردن جسم خارجی بستگی به موضع و جنس آن و نیز صدمات چشمی ناشی از آن دارد.

برای گرفتن و خارج کردن جسم خارجی از چشم، از فورسپس های مخصوص IOFB و آهن رباهای مخصوص استفاده می شود. برای جلوگیری از کنده شدن شبکیه، هرگونه آسیبی در شبکیه باید به فوریت تحت درمان قرار گیرد.

این مطلب اختصاصی مجله پزشکی دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

جسم خارجی در چشم