655

آیا می دانستید واردشدن ضربه به چشم یکی از مهمترین عوامل آسیب دیدن به بینایی افراد مختلف محسوب می شود و بهتر است در این زمینه مراقبت بیشتری از چشمانمان داشته باشیم  ضربه به چشم شایع ترین عامل خطرناک برای این عضو بدن محسوب می شود

یک فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر گفت: شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به مراکز درمانی چشم، ضربه‌های چشمی است که در قشر فعال جامعه شایع‌تر است.

دکتر علی کثیری اظهار کرد: ضربه به چشم، شایع‌ترین آسیب‌های چشمی را در افراد ایجاد می‌کند و بیشتر در کودکان و جوانان رخ می‌دهد.

وی افزود: معمولا در فصل مدرسه به علت برخورد نوک خودکار یا مداد به چشم دانش‌آموزان، شاهد پارگی چشم هستیم. البته گاهی مواقع در مهمانی‌ها بر اثر بی‌احتیاطی، قاشق، چنگال یا چاقو در اختیار کودکان قرار می‌گیرد و موجب ایجاد حادثه می‌شود.

کثیری عنوان کرد: گاهی مواقع برخورد جسم نوک تیز به چشم هیچ علامتی را به جا نمی‌گذارد و این عارضه تنها توسط پزشک متخصص قابل تشخیص است، بنابراین حتی مواقعی که احتمال وارد شدن ضربه به چشم را می‌دهید، به مرکز درمانی مراجعه کنید.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت عضوی مانند چشم، لازم است در صورت وارد شدن هرگونه ضربه به چشم‌ها، فرد سریع‌تر به بیمارستان مراجعه کند تا مورد معاینه قرار گیرد. با تشخیص پارگی در چشم، اقدامات بستری در بیمارستان انجام می‌شود و فرد تحت درمان قرار می‌گیرد.

این فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز، گفت: تنها راه پیشگیری از آسیب‌های چشمی ناشی از ضربه‌ها، احتیاط کردن است. بنابراین ضروری است والدین به کودکان خود آموزش دهند که وسایل نوک تیز به سوی یکدیگر پرتاب نکنند، نوک مداد را به سمت صورت همدیگر نگیرند، در مهمانی‌ها و مراسم خانوادگی نیز مراقب کودکان خود باشند تا اشیای نوک تیز در اختیار آن ها قرار نگیرد.

وی اظهار کرد: ساده‌ترین آسیبی که به دنبال وارد شدن ضربه به چشم ایجاد می‌شود، معمولا به صورت خونریزی سطحی است که به آن خون‌ریزی زیر ملتهمه گفته می‌شود. این آسیب احتیاج به درمان خاصی ندارد.

کثیری عنوان کرد: ضربه‌های متوسط ممکن است موجب پارگی قرنیه شود. آب مروارید مادرزادی و همچنین ضربه‌های شدیدتر نیز می‌تواند موجب خونریزی داخلی زجاجیه و پارگی شبکیه و ایجاد ضایعاتی شود که دید افراد را به طور دائمی تهدید کند.

سلامت نیوز: ضربه؛ شایع‌ترین عامل آسیب‌های چشمی