saratan

یکی از مشکلات در چشم انداز سلامتی جامعه را شیوع بیماری های سرطانی است. علت ایجاد سرطان، افزایش سودا در بدن است یعنی عواملی که باعث افزایش سودا در بدن شود، زمینه ابتلا به سرطان را فراهم می کند. سرطان بيماري شايعي است که به يکي از معضلات بخش سلامت در جوامع بشري تبديل شده است.

«سرطان» واژه ای است که از طب سنتی وارد طب جدید شده است، این ورم به دلیل دست اندازی به بافت های اطراف و شباهت آن به دست و پای حیوانی به نام خرچنگ به «سرطان» معروف است (در زبان عربی یکی از معانی سرطان، خرچنگ است) که در زبان لاتین به آن «Cancer» می گویند.

علت ایجاد سرطان، افزایش سودا در بدن است یعنی عواملی که باعث افزایش سودا در بدن شود، زمینه ابتلا به سرطان را فراهم می کند. به عنوان مثال مصرف غذاهایی که باعث افزایش غلظت خون شود، مانند غذاهای تهیه شده از گوشت گاو، غذاهای مانده، کنسرو شده، فریز شده تولید سودا را افزایش می دهد. هم چنین غذاهای سالم و مقوی مانند عدس، بادمجان، کلم، قارچ و ترشی و مصرف زیاد خرما و گوشت شتر نیز ممکن است زمینه ساز افزایش سودا [البته در موارد خاص] باشد. وی با اشاره به این که این موضوع به معنای مصرف نکردن خوراکی های یاد شده نیست، می افزاید: می توان به مردم توصیه کرد که از غذاهای کنسروی، مانده و… استفاده نکنند اما نمی توان آن ها را از مصرف غذاهای سالم و مفید یاد شده منع کرد. با این حال افرادی که زمینه افزایش سودا دارند و به تشخیص پزشک غلظت سودا در بدن آن ها افزایش یافته است، بهتر است از این مواد غذایی کمتر مصرف کنند.

افزایش سودا به دلیل افزایش حرارت کبد و ضعف عملکرد طحال

افزایش حرارت کبد و ضعف عملکرد طحال دلیل افزایش سودا در بدن است. برای درک بیشتر این موضوع می توان این مثال را زد که وقتی حرارت زیر ظرف غذا زیاد باشد، مواد غذایی می سوزد و سوخته آن در ظرف باقی می ماند؛ در کبد نیز چنین اتفاقی می افتد یعنی وقتی حرارت کبد بالا باشد، مواد غذایی می سوزد که به سوخته آن «سودا» می گویند و این امر باعث ایجاد سرطان می شود. هم چنین ضعف عملکرد طحال که محل ذخیره سوداست در افزایش آن موثر است.

توصیه هایی برای پیشگیری از سرطان

1. از غذاهای سودازا، ذکر شده در سطور قبلی، کمتر استفاده کنند و عملکرد کبد را با طبیب آشنا به طب سنتی اصلاح کنند؛ یعنی اگر حرارت کبد بالاست با خوردن عرق کاسنی حرارت آن را کم کنند و اگر کبد سرد است باز هم با مصرف داروی مناسب عملکرد آن را اصلاح کنند.

2. افراد باید به این نکته توجه کنند که غذا باید خوب جویده شود تا هضم آن آسان تر شود زیرا اگر غذا خوب هضم نشود، مشکلات کبد بیشتر می شود. متاسفانه امروزه شاهد هستیم که مردم غذا را به خوبی نمی جوند و هم چنین از آب یا نوشیدنی بین غذا استفاده می کنند که این دو مورد سبب افزایش مشکلات می شود بنابراین توصیه ما این است که این عادت های غذایی نادرست و شایع کنار گذاشته شود. توصیه اکید طب سنتی کاهش مصرف غذاهای صنعتی، نوشابه های گازدار و غذاهای حاوی مواد نگه دارنده مانند سوسیس، کالباس، غذاهای کنسروی و انواع غذاهایی است که برای ماندگاری بیشتر مواد نگه دارنده دارد.

3. دست اندرکاران تولید مواد غذایی بهتر است که در فرآیند تولید مواد غذایی، تجهیزات لازم را فراهم کنند تا مردم به جای استفاده از مواد صنعتی و دارای مواد نگه دارنده، از مواد طبیعی استفاده کنند. در بخش کشاورزی باید دستکاری ژنتیکی و اصلاح بذر و… کمتر انجام شود. این تغییرات اگر چه باعث افزایش محصول می شود اما کیفیت آن را تغییر می دهد و چه بسا باعث افزایش بیماری هایی می شود که با وجود تحقیقات بسیار، علتی برای آن نمی یابیم.

4. اگر به این فرمایش پیامبراکرم(ص) که«معده خانه بیماری هاست و پرهیز درمان دردها» بیندیشیم، درمی یابیم که برای پیش گیری از بیشتر بیماری ها باید به نوع خوراک توجه کرد.

شیوع سرطان ها

بروز برخی سرطان ها در خانم ها و بعضی در آقایان بیشتر است، به عنوان مثال سرطان ریه در مردان و سرطان سینه در زنان شایع تر است. هر عضو از بدن ممکن است به دلیل ضعفی که پیدا کرده، مواد زائد را در خود جمع کند. به عنوان مثال در فرد سیگاری به دلیل ضعف عملکرد ریه ها، مواد سوداوی در ریه جمع و به سرطان مبتلا می شود.

توصیه به افراد مبتلا به سرطان

اگر چه در طب سنتی درمان راحتی برای سرطان وجود ندارد اما توصیه کلی این است که بیماران درمان معمول خود را داشته باشند و در کنار آن با مشورت پزشک از بعضی داروهای گیاهی استفاده کنند و از مواد سودازدا بهره بگیرند. به عنوان مثال همان طور که گفته شد عرق کاسنی به کاهش حرارت کبد کمک می کند و گزینه مناسبی برای بیماران است که با مشورت متخصص طب سنتی می توانند از آن استفاده کنند. اما این بیماران نباید به هیچ عنوان درمان معمول را کنار بگذارند و تنها از داروهای گیاهی مصرف کنند. این اقدام بسیار خطرناک است و به سلامت آنان آسیب می رساند.