connection-520x245

  با چه نشانه هایی در افراد مختلف می توان به روحیات آن ها پی برد و چگونه این امر میسر است چه حالاتی در افراد مختلف بیانگر راز دروزنی آن هاست می خواهیم علائم میزان هوش،وابستگی،انگیزه،انعطاف و دیگر خصوصیات درونی آن ها بشناسیم

شناختن دیگران آن هم در کمترین زمان آرزوی دیرینه‌ی هم آدم‌هاست. برای همین هم عده‌ای هستند که برای جلب نظر یا تحسین یا فریب دیگران ادعا می‌کنند که: «من با یک نگاه همه رو می‌شناسم»، «توی چشم‌اش که نگاه کنم، می‌فهمم چی کاره است» و… جدا از درست یا غلط بودن این ادعا، خیلی وقت‌ها برای همه ما شرایطی به وجود آمده که مجبور بودیم یک نفر را در کمترین زمان بشناسیم چون باید در کمترین زمان تصمیم می‌گرفتیم که می‌خواهیم با او اصلا ارتباطی داشته باشیم یا نه و بعد اینکه می‌خواهیم این رابطه را ادامه بدهیم؟! و اگر آری، این رابطه و این ادامه باید چه شکلی باشد.

دکتر فرشاد نجفی‌پور، فوق‌دکترای روانشناسی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه نوشت: بد نیست بدانید که برای شناخت آدم‌ها در کمترین زمان هم راهی هست که مبتنی بر دانش روز باشد و هم میزان خطایش زیاد نباشد. شاید مهم‌ترین نکاتی که برای یک شناخت کلی و کم خطا در کوتاه‌ترین زمان لازم است به آنها توجه کنیم، مواردی باشند که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

* هوش
برای اینکه شناخت بیشتری نسبت به طرف مقابلتان پیدا کنید، ببینید چه شکلی بحث و چطور مسائل را تجزیه و تحلیل می‌کند. کسی که شفاف حرف می‌زند و حرف‌هایش سر و ته و چهارچوب دارند، فردی باهوش است. علاوه بر این، ببینید که تفاوت بین احساس و فکر را می‌داند؛ کسی که احساس و منطق را قاطی کند، باهوش نیست. باید در این برخورد متوجه شوید که با مشکلات چطور برخورد می‌کند. معمولا فردی که برای یک مشکل چند راه به ذهن‌اش می‌رسد جزو افراد باهوش است. ضمن اینکه آدم‌های شوخ، غالبا باهوش هستند.

* انگیزه
حواستان جمع باشد و ببنید چطور در مورد مشکلاتش صحبت می‌کند. وقتی به یک مانع برخورد می‌کند چه می‌گوید. کسی که به تلاش تکیه می‌کند، باهوش است. آدم باهوش بالا و پایین زندگی را قبول دارد و کسی که از بخت بد بنالد، باهوش نیست.

* انعطاف
کسی که ضعف‌هایش را قبول دارد انعطاف دارد. کسی در مقابل انتقاد چه قدر به ارزش‌ها و اعتقاداتش پایبند می‌ماند، خشک است. انعطاف ذاتی نیست، هدیه خداوند هم نیست. انعطاف، توانایی پیشرفت پس از پسرفت است. انعطاف، قدرت شادبودن است. ببینید تجربه‌هایش را چطور تفسیر می‌کند. اگر پسرفت‌هایش را گردن تقدیر می‌اندازد، تنبل است و اگر همه چیز را تحت اراده خودش می‌داند، خودخور است.

* اخلاق
اخلاق رفتار آدم‌ها را در شرایط سخت، نشان می‌دهد. اینکه چطور خودش را آرام می‌کند. اینکه چه می‌گوید و ادعا می‌کند، کافی نیست. خوش‌اخلاق‌ها زیاد نیستند.

* صمیمیت
برخورد مثبت، داشتن تمایل به همکاری، بخشندگی و مهمان‌نوازی شواهد یک شخصیت صمیمی و مثبت هستند. البته بعضی شخصیت‌ها دوستی‌شان بده و بستان است. بعضی‌ها هم خودشان را از دیگران بالاتر می‌دانند و عملا ترحم می‌کنند. مهم‌ترین علامت در این حیطه، قطع رابطه‌هاست. قطع رابطه زیاد، نشان‌دهنده‌ی کم تحمل بودن است.

* وابستگی
اکثر آدم‌ها در نظر اول می‌گویند که خانواده عاشقشان است، اما جزئیات این مطلب خیلی مهم‌تر هستند. باید مردم را در خانه و محله دوره کودکی‌شان دید. یادآوری خاطرات کودکی، نشان‌دهنده مقدار وابستگی است. اینکه در آشپزخانه چه می‌گفته‌اند. اتاق‌ها چه چیدمانی داشت. اتاق خوابش چطور بود. قبل از خواب چه کار می‌کرده است. اینجاست که هنگام بازگویی و تجدید خاطرات، خشم، شوق و پشیمانی بیرون می‌ریزد و میزان واقعی وابستگی‌ها را نشان می‌دهد.