564
افرادی که مرفین مصرف می کنند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند این افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر این عارضه قرار دارند اکثر مواد مخدر باعث آسیب به مغز و تخریب آن می شوند و آن را درگیر می کنند

 مصرف مرفین برای کاهش درد کمر سبب ایجاد تغییرات در ماده خاکستری مغز می‌شود.
با تصویربرداری از مغز  11 بیماری که به مدت یک ماه مرفین مصرف کرده بودند مشخص شد که این مواد حجم قشر خاکستری مغز را در حدود 3 درصد کم می‌کند و این سبب می‌شود که عملکرد‌های اجرایی مغز و حافظه تضعیف شود.
براساس این مقاله، مخدرهای افیونی باید در مرحله آخر درمان مصرف شود تا از بروز کوچک شدن مغز تا حد امکان جلوگیری شود.
دکتر لین از دانشگاه بیرمنگام می‌گوید: متأسفانه تاکنون علت تخریب مغز به وسیله مخدرها مشخص نشده است و ما هنوز قادر به شناسایی عوارض جانبی مخدرها نیستیم.
دکتر لین افزود: افرادی که مواد افیونی مصرف می‌کنند با کاهش درد مواجه می‌شوند اما قسمت پردازشگر و تنظیم یادگیری مغز در این افراد به شدت آسیب می‌بیند، با مصرف بیشتر این نوع قرص، حجم قابل توجهی از آمیگدال؛ منطقه مرکزی مغز و قسمت درک واکنش‌های احساسی مغز درگیر می‌شود.
تغییرات حجم خاکستری مغز بسته به سن و جنس افراد مصرف کننده متفاوت است. پزشکان دریافتند که افزایش وزن دامن گیر افراد مصرف کننده مرفین است و دانشمندان در حال بررسی دیگر عوارض منفی مصرف این مسکن خطرناک هستند.
گفتنی است بهتر است به جای استفاده از مرفین از داروهای سبک‌تر و ورزش‌های فیزیکی مثل یوگا، مدیتیشن برای بهبود کمردرد استفاده کرد.