4564

در زمینه مصرف گیاهان دارویی بهتر است به برخی نکات مهم توجه کنید چون تداخلات برخی از داروهای گیاهی با یکدیگر می تواند عوارضی جبران ناپذیر برای ما بهمراه داشته باشد در ادامه بیشتر در این زمینه توضیح خواهیم داد

یک متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی نکات مفید در رابطه با مصرف داروهای گیاهی را تشریح کرد.

محمد دریایی درباره گیاهان دارویی اظهار داشت: مواد شیمیایی داروها به بدن انسان صدماتی زده و اثرات نامطلوبی به بارآورده است و همین امر باعث شده که مردم از این داروها رویگردان شوند و به داروهای گیاهی علاقه بیشتری نشان دهند.

به گفته وی “داروهای گیاهی” نقش‌های درمانی زیادی را در بدن به عهده می‌گیرند. اما نباید بی‌هدف آن‌ها را به کاربرد بلکه باید به نحوی شایسته از آنها را به کاربرد بلکه باید به نحوی شایسته از آنها استفاده کرد.

این متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی اضافه کرد: هرچند بی‌هدف آن‌ها را به کاربرد بلکه باید به نحوی شایسته از آ‌نها استفاده کرد. هر چند عوارض جانبی داروهای گیاهی کمتر از داروهای متداول است.

دریایی ادامه داد: با وجود این داروهای گیاهی می‌توانند بسیار مؤثر باشند. از این گذشته همه‌ گیاهان سودمند نیستند. گیاهان سمی نیز وجود دارند و بعضی از آن‌ها خطرناک هستند و ممکن است باعث مرگ انسان شوند به خصوص اگر به مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرند.

وی بیان داشت: ذکر این نکته ضروری است که گیاه پزشکان متخصص با دقت فراوانی از گیاهان دارویی استفاده می‌کنند. علاوه بر این چون “گیاهان دارویی” دارای عناصر فعال هستند.

این متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی عنوان کرد: به همین دلیل بعضی از آن عناصر بر روی داروهای تجویز شده اثر منفی می‌گذارند. بنابراین قبل از مصرف این گیاهان بهتر است با پزشک مشورت کنید.

دریایی یاداور شد: بسیاری از متخصصان علوم پزشکی و دارویی معتقد و معترفند، باید بیماران را به سوی مصرف «گیاهان دارویی» که امتیازهای متعددی نسبت به داروهای شیمیایی دارند، تشویق و سوق داد.