6

چه ملاک هایی برای ازدواج ناصحیح و نادرست هستند چه نکاتی را برای انتخاب همسر آینده در نظر گرفت چه ویژگی های اخلاقی و رفتاری در این زمینه مهم تر هستند و توصیه های مختلف روانشناسان در این زمینه چیست؟

افزایش آمار طلاق رسمی و عاطفی در کشور از معضلاتی است که موجب نگرانی خانواده ها شده و متأسفانه علی رقم برگزاری نشست های علمی و کاربردی در این زمینه از سوی صاحب نظران درصدی از این آمار کاهش نیافته و روز به روز در حال افزایش است.

کارشناسان معتقد هستند برگزاری کلاسهای آموزشی یادگیری مهارت‌های زندگی وهمچنین آگاه ساختن جوانان نسبت به انتخاب ملاکهای اساسی درازدواج، اقدام موثری است که تا حدود زیادی به کاهش آمار طلاق کمک کرده واز بروز مشکلات در زندگی زوج‌ها جلوگیری می‌کند.

دکتر پروانه صفایی مقدم روان شناس بالینی در این خصوص گفت: در حال حاضر جامعه با بحران طلاق مواجه است و آمار طلاق به شدت بالا رفته است. دلایل بسیاری در بررسی‌ها نشان داده شده است که یکی از اصلی ترین آنها نبود دلایل کافی برای ازدواج از سوی طرفین است وملاکهایی که برای ازدواج در نظرگرفته می‌شوند نادرست است . بر طبق آمار80درصد از ازدواجها از انگیزه‌های غلط نشأت گرفته است که این مساله دلایل مختلفی دارد و عبارتند از:

ملاکهای نادرست در ازدواج
*فشار اطرافیان فرد اعم از مادر ،پدر و بستگان که متأسفانه در جامعه فردی که ازدواج نمی‌کند،اغلب زیر سوال است در حالیکه افراد باید یاد بگیرند به حریم شخصی وعقاید یکدیگر احترام بگذارند.

*برخی از افراد برای فرار از تنهایی وترس از آن به سمت ازدواج می‌روند.در این شرایط فرد قادر به انتخاب مناسب نیست زیرا فردیکه ناامید است این حس را در زندگی متاهلی هم داشته و نمی‌تواند شرایط بهتری داشته باشد.

*عطش جنسی یکی از ملاکهای غلط در ازدواج است .برخی از افراد غرق در غرائز جنسی خود هستند و ملاک دیگری ندارند وتنها به دنبال یک همخوابه هستند.این انگیزه معمولا در آقایان بیشتر از خانمها است.

*فرار از مشکلات،وابستگی مالی،احساس گناه

*فرار کردن از واقعیت زندگی مساله دیگری است که افراد را به سمت ازدواج سوق می‌دهد. فرد ازدواج می‌کند تا فردی دیگر را در مشکلات خود شریک کرده واز مسائلی که با آن روبرو هست دور شود این افراد اغلب شور و شوق ازدواج و هدف خاصی ندارند و به جای حل مشکلات خود تنها با ازدواج می‌خواهند از مشکلات فرار کنند.

*گریز از رشد و بالندگی عامل نادرست دیگر در ازدواج است. افراد ازدواج می‌کنند تا فردی دیگر مسئولیت آنها را به گردن بگیرد.گاهی خانمهای سن بالاتر با افرادی ازدواج می‌کنند که در سنین بسیار پایین تر از خود هستند و به شدت به شریک خود وابستگی عاطفی پیدا می‌کنند.این مساله در ازدواجهایی که اختلاف سن فاحش و یا اختلاف طبقاتی فاحش وجود دارد دیده می‌شود.

*احساس گناه هم گاهی دلیل ازدواج می‌شود. بطوریکه فردیکه رابطه طولانی با فرد دیگر برقرار کرده گمان می‌کند حتما با این فرد باید ازدواج کند و اگر ازدواج نکند مشکلی برای فرد مقابل بوجود می‌آید.

*در مواقعی ازدواج به منظور پرکردن خلاءمعنوی و احساسی صورت می‌پذیرد.این افراد احساس پوچی داشته وبا ازدواج سعی در پرکردن خلاء درونی خود دارند.به میزانی که فرد مقابل به آنها توجه کند گمان می‌کنند خلاء پر شده است لیکن این خود مدت زمانی دارد ومجدد احساس پوچی به این افراد دست خواهد داد.

*پذیرش اجتماعی عامل دیگری است که افراد برای برخورداری از آن به ازدواج تن می‌دهند.گاه در استخدامها و یا فضاهای اجتماعی افرادی را مورد پذیرش قرار می‌دهند که متاهل باشند . این مسأله باعث شده در جامعه مجردها به چشم متهم باشند فرد برای فرار از این نگرش انگیزه ازدواج پیدا می‌کند.

*تأمین مخارج زندگی معیار غلط دیگری است که در ازدواج دیده می‌شود. به این صورت که فرد طرف مقابل را دوست ندارد و تنها به دلیل ثروت و شرایط مالی او ازدواج می‌کند. بنابراین بدون در نظر گرفتن اینکه شرایط روحی و اجتماعی یکسانی با او داشته باشد ازدواج می‌کند.

*اعتماد به نفس پایین موجب می‌شود فرد به اولین فردیکه به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد جواب مثبت بدهند. گمان می‌کنند شانس ازدواج کردن را ندارند و با اولین مورد ازدواج می‌کنند.

*برخی از افراد به منظور خروج از کشور با فردیکه تابعیت کشوری دیگر را دارد ازدواج می‌کنند توجهی به ملاکهای دیگردر ازدواج نمی‌کنند.

شناخت تعریف صحیح از ازدواج
وی افزود: تمام مواردی که مطرح شد ملاکهای غلطی است که تنها به منظور رفع نیازهای درونی در نظرگرفته می‌شوند نه برای یافتن شریکی مناسب.زمانیکه تنها یک نیاز ملاک ازدواج باشد باعث می‌شود در زندگی تمامی نیازها پاسخ داده نشود و کاخ آرزوها فرو بریزد.

برای انتخاب مناسب و پیشگیری از چنین حالتی باید تعریف درستی از ازدواج داشته باشیم.ازدواج راه مشروع و سالم در تشکیل خانواده است.در تمام ادیان و مکتبها در مورد خانواده و نقش تسلا بخش ازدواج سخن گفته‌اند.

معمولا بر اساس تجربه برای ازدواج نیاز به رشد جسمی،جنسی و روانی وجود دارد.در دختران سنین 18 تا 24 سال سنین مناسب ازدواج وپسران 24 تا 28 سال در نظر گرفته می‌شود واختلاف سنی بهتر است بین 2 تا 6دسال باشد .

ملاکهای اساسی در ازدواج
این عضو انجمن روان شناسی بالینی در ادامه گفت: تشکیل یک خانواده سالم ،متعادل و پایدار بستگی به این دارد که افراد تفکر منطقی وتلاش و کوشش خوب داشته باشند ؛شناخت چرایی ازدواج نکته بسیار حائز اهمیتی است.

عواملی که در ازدواج موفق موثر هستند عبارتند از:سلامت جسمی و روانی افراد بطوریکه برخی از بیماریها باعث به خطر افتادن سلامت جسمی و روحی همسر آینده است. برای تشخیص این مساله فرد قبل از ازدواج باید به مشاور ازدواج مراجعه کند.
مساله بعدی منبع درآمد و شغل شریک ازدواج است. برای ازدواج شغل ومسائل مالی فرد باید در نظر گرفته شود.

سومین مورد نیت و اراده برای تشکیل خانواده است.اینکه زوج با رضایت شخصی اقدام به ازدواج کنند ازدواجهایی که بر طبق اراده نزدیکان وبه اجبار باشد موفق نخواهد بود.ازدواجهای زودهنگام مشکلات بسیاری به همراه دارد.

از این مسائل راحت عبور نکنید
دکتر صفایی مقدم در پایان افزود:«در دوران نامزدی به دلیل اینکه زوج در زیر یک سقف زندگی را شروع نکرده‌اند. مسائل بیشتر جنبه ظاهری و عاطفی دارد و در رفت وآمد و پرداخت هزینه‌ها خلاصه می‌شود. اگرچه این موارد تا حدی اهمیت دارد ولی میزان آن پایین است.

به این صورتکه اگر در زمان خرید ا اختلافات در زمینه هزینه‌ها پیش آمد باید دقت شود که این حسابگری از روی خساست فرد مقابل است و یا خیرو فرد تنها قصد آینده نگری دارد.

در خصوص سردی عاطفی در این دوران باید در نظر گرفت این سردی ریشه در شخصیت خانوادگی فرد دارد و یا اینکه به دلیل عکس العمل در مقابل رفتار شریک مقابل ایجاد شده است .

بنابراین مشکلات بر اساس دلایلی که دارند باید بررسی شوند.در نهایت اینکه دوران نامزدی به دلیل قلیان احساسات عاطفی گاه موجب چشم پوشی از موارد اختلاف شده ودر زندگی مشترک مشکلات بیشتر خواهد شد.بهتر است در مورد مسائل مالی دید افراد منصفانه باشد وتنها مواردی که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد مسائل مربوط به عواطف روحی و جسمی است که اگر از جانب فرد مقابل تأمین نشوند حتما نیاز به بررسی وجود دارد.

سلامت نیوز: معیارهایِ نادرستِ انتخاب همسر