best-practice

در هر رده سنی چه ورزش هایی برای افراد مختلف مناسب هستند چه نوع تمریناتی برای هر دوره سنی مناسب تر هستند مربیان ورزشی چه توصیه هایی در این زمینه به افراد ورزشکار و علاقه مندان به ورزش می کنند؟

با بالا رفتن سن تغییراتی در بدن هر انسانی رخ می دهد. به همین دلیل است که شاید یک نوع ورزش مناسب هر سنی نباشد. با رسیدن به مراحل مختلف زندگی باید تغییرات خاصی در روش ورزش کردن به وجود بیاورید. ورزشی که انجام می دهید باید مناسب سن و فیزیک بدنتان باشد.

مربی ورزش می تواند ورزش های مناسب هر فرد را تعیین کند . شما می توانید با مشورت با یک متخصص ورزشی ، ورزش مناسب خود را آغاز کنید.
16-19 ساله ها
در این مرحله سنی که یک پسر به یک مرد بالغ تبدیل می شود، عملکرد هورمونی نیز در بدن بیشتر است. بنابراین بهتر است به جای وزنه برداری یک فعالیت بهتری را انتخاب کنید.در نوجوانی بدن انعطاف پذیر ترو سریع تر است. بهتر است که مهارت های ورزشی و هماهنگی بدنی را تقویت کنید.

20-30 ساله ها
این سن برای ساخت عضلات ایده آل است زیرا قدرت بدنی به اوج می رسد.به این ترتیب، وزنه سنگین بزنید و تا حد امکان هر چه می توانید از مربی یاد بگیرید.برای پایه گذاری، بهتر است فعالیت ورزشی را محدود و روی عضله سازی تمرکز کنید.

30-40 ساله ها
در این مرحله ورزش با شدت بالا برای افزایش متابولیسم مفید است. پس ازدهه سوم زندگی احتمال تراکم چربی شکم افزایش می یابد و میزان تستوسترون به تدریج افت می کند. بنابراین ورزش ها باید شدیدتر شود.

50-60 ساله ها
معمولا در این سنین، مردان، دو چرخه سواری و دو را ترجیح می دهند.اما اگر می خواهید توده عضلانی را حفظ کنید باید تمرین قدرتی نیز انجام دهید. توجه داشته باشید که این موضوع به تصمیم شما بستگی دارد. تنها کسانی که از دهه دوم زندگی به وزنه برداری می پردازند می توانند این کار را در دهه پنجم نیز انجام دهند . اما اگر به این ورزش علاقه ندارید برای بهبود انعطاف پذیری بدن به یوگا بپردازید.

60-70ساله ها
در این سن کیفیت زندگی شما به میزان ورزشی که در سنین جوانی انجام داده اید بستگی دارد.بنابر این بهتر است که ورزش را در این سن نیز ادامه دهید.برای حفظ توده عضلات لازم نیست از وزنه های سنگین استفاده کنید،وزنه های سبک کفایت می کند.در این سن، ورزش باید بهانه فعال ماندن باشد.

منبع:سایت MSN