thumb-3

برای افزایش میزان رضایت شما و همسرتان در زندگی توصیه می کنیم از توصیه های مشاورین در این زمینه کمک بگیرید اگر می خواهید زندگی گرم و صمیمی در کنار همسرتان داشته باشید بهتر است ایین توصیه ها را در نظر بگیرید

کلید یک زندگی داغ داغ چیست. یکی از عوامل مهم برای همزیستی مسالمت آمیز و آرامش در زندگی، حفظ حرمت یکدیگر است. تمام انسان ها نیازمند احترام به خود و احساس ارزشمندی هستند. نیاز دارند تا خود را و ارزش ها و توانایی های خود را باور داشته باشند.

احترام زمینه‏ای مناسب برای سازگاری در زندگی اجتماعی است.کسی که از احترام و تکریم دیگران برخوردار باشند دارای اعتماد به نفس، توانایی، قابلیت و کفایت می شود و وجود خود را در دنیا مفید و مؤثر می داند. در آموزه های دینی ما به اهمیت این امر اشاراتی روشن و کارگشا شده است.

کلید یک زندگی داغ داغ

امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند: «من کرُمت علیه نفسهٌ هانت علیه شهواتُه» ۱ کسی که دارای شخصیتی بزرگوار و مورد احترام باشد و برای خود ارزش قائل شود، شهوت ها و آلودگی ها نزد او کوچک و خوار می شود.»
روان شناسان، پژوهش های زیادی درباره احترام به خود و عزت نفس انجام داده اند و ثابت کرده اند که بالا بودن میزان احساس ارزشمندی با موفقیت تحصیلی، سلامت روان، مهارت اجتماعی و ارتباطی، گرایش به معنویت و عمل به باورهای دینی همبستگی مثبت دارد و برعکس کسانی که از کمبود احترام به خود رنج می برند، افرادی زودرنج، پرخاشگر، بدبین، حسود، طعنه زن، گوشه گیر، ناموفق، کمرو،… هستند. گرایش به سوء مصرف مواد مخدر و الکل، انحرافات اخلاقی، زیاده طلبی و اسراف،… در این افراد بیشتر است. اصولا عزت نفس پایین با هر نوع مشکل روانی، اخلاقی و اجتماعی همراهی دارد.
زندگی کردن با همسری که خود را قبول ندارد و در درون احساس بی ارزشی می کند، بسیار دشوار و اندوهبار است. همسری همیشه ناراضی، انتقاد ناپذیر، خسته و سرد، زودرنج و پرخاشگر!
برای کمک کردن به رفع افسردگی همسرتان و در نتیجه گرما بخشیدن به زندگی خود، رعایت نکات زیر را توصیه می کنیم:
ارزش ها و توانایی های همسرتان را بشناسید و به آنها ارج بگذارید. اگر هنری دارد نه تنها از آن تمجید کنید بلکه زمینه هایی فراهم آورید که آن هنر مجال بروز پیدا کند و در معرض دید بهره گیران قرار گیرد.
چون فاصله زیاد بین «وضع موجود» و «وضع مطلوب» مشکل آفرین است، سطح وضع موجود همسرتان را با افزایش توانمندی های او بالا ببرید. هیچ چیز برای پرورش و رشد عزت نفس کارآمدتر از دست یابی به موفقیت های واقعی نیست.
یکی از اجزاء احساس ارزشمندی، پذیرش و خوش آمدن از ظاهر و ویژگیهای جسمی خود است. زیبایی و تناسب چهره و اندام همسرتان را یادآور شوید و البته در این راه به اغراق نگرایید. گران قدری انسان به گران سنگی ویژگی های مثبت و اکتسابی اوست. به تعبیر والای قرآن کریم «لیس للانسان الا ماسعی» خودشیفتگان ناپخته به زیبایی خود که بی هیچ تلاشی به دست آورده اند، می نازند وبرای جبران کمبودهای واقعی خود در پی آرایه های ظاهری و دنیوی هستند. در بحث جسم آن چه مهم تر است.
دوری از ایراد گرفتن از خصایص بدنی است. این زن یا مردی که امروزه همسر شماست، همانی است که خود دیروز برگزیده اید و با توجه به صفات خوب اخلاقی که داشته است به او دل بسته اید. نکند خدای ناکرده با نظر دوختن به دیگر کسان که بهره های ظاهری بیشتری دارند، چیزی از او بخواهید که در توانش نیست! مبادا عیبجویی از نقاش خلقت کنید و نشان دهید که معیارهای ارزشی شما پدیده هایی گذرا، سطحی و ناپایدار است. در رابطه های انسانی هیچ چیز دل آزارتر و در ارتباط با خداوند، هیچ چیز کفرآمیزتر از انتقاد و بدتر از آن مسخره کردن ظاهر و جسم دیگران نیست. البته اگر همسر شما داری نارسایی و مشکل جسمانی خاص است که می توان بعد از مشاوره با متخصصان اهل نظر و صرف هزینه آن را برطرف کرد. باید این کار را بدون فوت وقت، جدیت و نیز بی منت و آزار انجام داد.
در اختلافاتی که پیش می آید به کارهای اوـ که به طور مشخص بیان می شوند و قابل تغییر هستندـ ایراد بگیرید نه به شخصیت او که عناصری نسبتاً ثابت دارد. تأکید می شود که علاوه بر تذکر درباره مسائل مشخص و جزئی، راه رفع ایراد را نیز با او در میان بگذارید
هرگز همسر خود را با دیگران مقایسه نکنیم. از برشمردن محاسن دیگران در برابر او خودداری کنیم. این رفتار به رابطه حسنه میان همسران آسیب وارد می‏کند. همسر ما انسانی منحصر به فرد است و دارای ویژگی‏های شخصیتی مثبت و منفی، که قابل مقایسه با هیچ فرد دیگری نیست. او مقایسه کردن خود با دیگران از سوی شما را نتیجه ی بی‏حرمتی و فقدان جایگاه می‏داند. شما می‏توانید در مواقع ضروری او را با خودش و گذشته او مقایسه نمایید. این کار، بر حرمت او می‏افزاید و زمینه تفاهم را زیاد می‏کند.
از زاویه نگاه او مسایل را ببینید .اگر بتوانیم خود را جای او بگذاریم، به گونه‏ای که نحوه تفکر و بینش او را نسبت به مسایل موجود در زندگی عیناً درک کنیم و از دیدگاه او به مسایل و دنیا بنگریم، به تفاهم با همسر خود نزدیک می‌شویم. در چنین موقعیتی، رابطه نیکو به مفهوم عمیق آن بر زندگی ما سایه می‏افکند. نماد این تفکر احترام به یکدیگر است. این شاخص بیانگر احساس ارزشی است که شما برای همسرتان در خلوت و در حضور دیگران دارید. اگر از زاویه نگاه او مسایل را ببینید، در مواردی که همفکر و همدل هستید، آنان را با تصدیق و تأیید تقویت می‏کنید و در مواردی که نتیجه آن را مطالب بی‏جا و غیر ضروری می‏بینید، او را با سکوت و پیشنهاد خویش، به مسیر گفت و گوهای مفید و سازنده باز می‏گردانید. زمانی که همسرتان در میان جمع صحبت می‌کند، هیچ گاه تأثیر سخن او را از بین نبرید. از بدترین همسران، کسانی هستند که بلافاصله پس از سخن همسر، با این تصور که با او راحت هستند، موضع‌گیری کنند و اثر سخن او را در برابر دیگران خنثی ‏کنند. هر چه مرد بیشتر از همسرش حمایت کند اعتماد او را بیشتر جلب می‌کند.
گاهی اجازه دهید همسرتان احساس کند که برنده شده است. همه چیز نشان می‏دهد که او پیروز میدان است. این احساس، ذرّه‏ای از بزرگی شما نمی‏ کاهد. امّا برای او حسّ داشتن جایگاه ایجاد می‏کند. مطمئن باشید در میان ما انسان‏های عادی، برنده کسی است که گاهی هم بازنده باشد. ما با در نظر گرفتن شکست‏ها به پیروزی‏های بزرگ می‏رسیم و با افتادن‏ها راه رفتن را می‏آموزیم.
در کارهای خود، به خصوص در امور مشترک زندگی با همسرتان مشورت کنید و نظر او را جویا شوید. مخالفت با رأی همسر اگر با استدلال و منطق باشد مشکلی را به بار نمی آورد. اما مشورت نکردن با او و یا تخطئه و تحقیر نظری که می دهد، ناپسند و ناراحت کننده است.

رمز موفقیت در زندگی

زنان باید مردان را بزرگ جلوه دهند. وقتی آنان کاری را انجام می‏دهند، اجازه دهید تصور کنند که بی‌نظیر هستند. از آنان ایراد نگیرید، به آنان سرکوفت نزنید و از کار و مهارتشان تعریف کنید تا در دل آنان نفوذ کنید. به آنان فرصت دهید پیش شما از خودشان تعریف کنند. بگذارید گاهی پز بدهند. عزّت نفس برای مرد بسیار لازم است. به گونه‏ای با او رفتار کنید که این حس از او گرفته نشود. او نباید خود را بی‏محل و دور از موقعیت بداند، بلکه باید حس کند جایگاه و خریدار دارد و همسرش در کارها نظر او را جویا می‏شود. مردان این را احترام به خود تلقی می‏کنند. به آنان بگویید که شما بهترین شوهر دنیا هستید و خوشا به حال من که تو را دارم.
در اختلافاتی که پیش می آید به کارهای اوـ که به طور مشخص بیان می شوند و قابل تغییر هستندـ ایراد بگیرید نه به شخصیت او که عناصری نسبتاً ثابت دارد. تأکید می شود که علاوه بر تذکر درباره مسائل مشخص و جزئی، راه رفع ایراد را نیز با او در میان بگذارید.
اگر میزان تحصیلات همسرتان از شما پایین تر است و این برایتان خیلی اهمیت دارد و یا اگر می بینید بیشتر خویشان و نزدیکان که هم جنس همسرتان هستند، سطح تحصیلی خیلی (تأکید می شود خیلی) بالاتری دارند، برای رشد علمی (بهتر است بگوییم گرفتن مدرک تحصیلی) او برنامه ریزی کنید و چون این کار بعد از تشکیل زندگی به آسانی زمان تجرد نیست، بنابراین ضرورت دارد که با او همکاری کنید و از معلمان با صلاحیت و کلاس های مناسب استفاده نمایید. اما در نظر داشته باشید که انسان ها با گوهر تقوا و خداترسی خود به یکدیگر برتری می یابند. پس به ابعاد انسانی و رفتاری همسرتان بها دهید و خصوصیات خوب او را تقویت کنید.

پی نوشت‌:
۱- نهج البلاغه، فیض الاسلام، ص۱۲۸۳
منبع :