giahdarmani

آیا می دانید گیاهان دارویی دارای فواید بسیار زیادی هستند و حتی در درمان بسیاری از بیماریها موثر می باشد و … در کشور آمریکا تعداد ویزیت های بیماران توسط پزشکان طب سنتی روزانه در حال رشد است . این مسوله نشان گر پیشرفت این طب و همچنین علمی بودن آن است. گیاه درمانی راه حل هایی برای درمان بیماری های پوستی نیز ارائه داده است که در این مطلب به بررسی شان می پردازیم.

بیماریهای پوستی متداولترین و رایج ترین و متنوع ترین بیماریها هستند که انسان به آنها مبتلا می شود. درهر آب و هوایی بیماریهای خاص پوستی وجود دارد. پوست اندام مهمی است ودر برگیرنده تمامی اعضا داخل بدن و در رابطه با جهان هستی است. تمامی تحولات آب و هوایی، حالات روحی و مزاجی، حتی نژادی، قومی و نحوه روزمره زندگی انسان بر روی پوست بدن نوعی منعکس می شود. پوست وظایف مهمی از جمله تنظیم درجه حرارت بدن را دارد از طریق منافذ تنفس می کند. مواد سمی بدن را همراه با آب از منافذ به صورت عرق پس میدهد و با داشتن غدد چربی پوست همه وقت نرم و لطیف و انعطاف پذیری زیادی را دارا می باشد لذا پوست نیاز به بهداشت و مراقبت های لازم دارد تا در مقابل آفات،‌ امراض و تغییرات زیست محیطی و مواد آلوده کننده و سمی مقاومت کند. شستشوی روزانه، ‌استحمام ماساژ‌، دفع باکتریها، قارچها و مواد مصر به این وسیله ترکیبات تمیز کننده از جمله انواع صابونها مصرف گردد و حتی المقدور کمتر در تماس با اجسام مضر باشد زیرا بسیاری از مواد از طریق پوست به داخل بدن راه می یابد اما PH پوست نیمه اسیدی است در این شرایط هم تا آنجا که ممکن است امکان رشد و نمو به بسیاری از باکتریها را می دهد ولی با مصرف اکر صابونها که به شدت PH قلیایی هستند ناگزیر باید پوست بدن را با صابونها شستشو داد اما در مصرف صابون نباید افراط کاری و همین طور به هنگام استفاده از شامپوها یا صابونهای مایع و غیره هرگاه ناگزیر هستند که مرتباً از صابون استفاده کنید ضروری است که پوست را با سرکه رقیق شده ماساژ دهید تا PH پوست به حالت اولیه برگردد. برای بهداشت پوست به کتاب فرمولهای ساخت مواد آرایشی و بهداشتی در منزل تألیف اینجانب در مؤسسه انتشاراتی فلاحت ایران در اصفهان مراجعه کنید برای پیشگیری حتی = هر هفته یک بار با دم کرده بابونه پوست بدن را بشویید بابونه مانع تخریب و پوست های حساس جوشی و غیره میگردد. برای اینکه گردش خون در زیر پوست منظم باشد با دمکرده الکیل تونل و گیاه دم اسبی دروان حمام پوست بدن را ماساژ دهید.

برای پوست چرب و چرک نما میتوان از بخور بابونه استفاده کرد و با آب لیمو ترش تازه روی آن مالید و تا منافذ باز شده چرک و غبار جمع شده بیرون آید.

آناتومی پوست: پوست پوشش خارجی بدن است که سلولهای آن به = دائم درحال تجدید پوست را می توان به سه قسمت اصلی تقسیم نمود. اپی درم، ‌و ضمائم پوستی که شامل فولیکول پیلو سپاسه (فولیکول مو و غدد سباسه) غدد عرق آکرین و آپوکرین می باشد.

لایه پنبعی بنام طبقه شفاف که تنها در پوست ضخیم کف و دست و پا دیده می شود سلول های دیگری هم در اپیدرم وجود دارد که تحت عنوان همزیست های اپیدرم نامیده می شوند که شامل ملانوسیت، سلول لانگوهانش، سلول مرکل، ‌غشای پایه در حد فاصل اپیدرم و درم قرار داشته و نقش اصلی را در اتصال اپیدرم به درم ایفا می نماید.

به غیر از عملکرد واضح پوست که حفظ همبستگی اعضای درونی بدن است پوست از هدر رفتن وسیع آب مانسک ها و مواد معدنی جلوگیری میکند دمای بدن را به وسیله تمرین تنظیم نموده و از نور خورشید ویتامین D ساخته و وسیله حس لمسی و درد می باشد. همچنین پوست پا انقباض و انبساط خود مواد زائد را دفع کرده و به عنوان اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل شیمیایی و باکتریایی عمل می کند و در واقع پوست یک بخش اساسی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل میدهد.

شرط عملکرد طبیعی پوست این است که تبخیر رطوبت آن با ترشح چربی طبیعی پوست که به عنوان اسید مانتل پوست شناخته می شود جایگزین گردد با این که متخصصین به طور سنتی معتقدند که اضطراب و استرس می تواند شروع کننده واکنش های پوستی باشند در درمان موضعی پوست پافشاری می کنند به طوری که گویا این عضو قسمتی مجزا است:

عفونت های باکتریایی

عفونت قارچی:

بادسرخ عبارت از یک عفونت استرپتوکوکی است که با ضایعات یک طرفه رای حاشیه کاملا واضح برای صورت

اریتوراسما: عفونت جلدی که توسط = باکتریوم مینوتیسیوم ایجاد می گردد.

اسکروفلوم ما: عبارت است از سل جلدی که به دنبال انتشار ارگانیسم از طریق سینوس ها از عقده های لنفاوی کار تیغه شده زیرین ایجاد می شود.

عفونت های ویروسی:

مولوتسکوم کونتاژیوزوم: ضایعه جلدی که به وسیله ماکس ویروس ایجاد می شود.

هریس سیمپلکسی: یک عفونت جلدی بعلت ویروس تبخال انسانی

عفونت های کاندیدیای (برفک) نوعی رشد تصاعدی مخمر مانند قارچ است همزیست ملبیدی

پیتر یازیس و رهیکالرد: عبارت است از عفونت قارچی پایدار و معمولاً بدون علامت تنه می باشد که به علت مالاسز یا فورفور ایجاد میگردد.

گال: عبارت از بثورات پوستی خارش دار پایداری است که به وسیله انگل پوستی به نام کنه سارکوپت اسکابی ایجاد می گردد.

زرد زخم:

روش های درمان

  1. 20 میلی لیتر اکی ناسه و 30 میلی لیتر تنتورگل همیشه بهار رابا 50 میلی لیتر عرق ها ماملیس (نارون کوهی) ترکیب کرده 3 تا 4 بار در روز نقاط آسیب را با این لوسیون شستشو دهید.

جوش چرکی، کورک و دمل:

ضماد نارون

ترکیبات 25 گرم پودر نارون (ULmusfualya)

روش تهیه و استفاده از ضماد

2-روغن اکالیپتوس را به آن بیفزایید

درمان های تکمیلی

برای کمک به مقابله سیستم دفاعی با عفونت و تمیز کردن بدن دم کرده ای از مقدار مساوی انجیرک (علف بواسیر) آویشن و گل امین الدوله میل کنید.