wx9yw4cr-1361414395
چه عواملی در تغییر رنگ موها دخالت دارند و موجب خاکستری شدن آن ها می شوند از بین رفتن رنگ موها به چه عواملی بستگی دارد چگونه باید با آن مقابله کرد آیا استرس و اضطراب می توانند در این امر تاثیر داشته باشند

آیا استرس و فشار روحی مو را خاکستری می‌کند؟ شاید جمله درست‌تر این باشد: به آن سرعت می‌بخشد.

،اغلب مردها در دهه 40 و اوایل 50 سالگی کم کم با سفیدشدن مو روبرو می‌شوند. در حقیقت، بدن انسان جوری ساخته شده که مو 45 تا 50 سال رنگ داشته باشد. دلیل اصلی از دست رفتن رنگ هم به سلول‌هایی مربوط است که تولید کننده رنگ برای موهای سر هستند و از کار می افتند.

به گزارش سایت «تایم»، فرآیند «خاموش شدن» این سلول‌ها هم بسته به ژن‌های بدن، از حدود 35 سالگی شروع می‌شود. بنابراین، بسته به نوع ژنی که دارید، ممکن است از دهه 30 یا 40 سالگی موهای خاکستری در سرتان پیدا شود.

اما همه این‌ها به چرخه مو هم مربوط است.

وقتی مو رشد می‌کند، بلند می‌شود و می‌ریزد، یک چرخه کامل می‌شود. هر چرخه از چند سال تا یک دهه طول می‌کشد. البته باید به یاد داشت موهای سر یک نفر، چرخه‌های مختلفی دارند.

وقتی اولین موهای خاکستری روی سر پیدا شدند، موهای سفید بیش‌تر و بیش‌تری در هر چرخه جدید پدیدار می‌شوند. و استرس ممکن است این چرخه‌ها را کوتاه‌تر کند و در نتیجه سرعت خاکستری شدن مو را بالا ببرد. از طرف دیگر، استرس ممکن است با ایجاد التهاب، سبب از کار افتادن سلول‌های تولید کننده رنگ شود.