874

این اختلال در قسمت آئورت شکمی بروز می دهد و به وسیله سونوگرافی در بدن آن ها مشخص می شود بهتر است افراد با مواجهه شدن با این عارضه به متخصص داخلی مراجعه کنند و در صدد درمان آن برآیند

 آنوریسم آئورت شکمی اغلب علامت قابل توجهی ندارد. اگر رگ زیاد ورم کند، ممکن است بیمار در شکم احساس درد یا نبض کند. کمردرد دایمی نیز می‌تواند از دیگر علایم آن باشد.

 AAA اغلب خطر جدی برای سلامت انسان محسوب نمی‌شود ولی این خطر وجود دارد که در آنوریسم های بزرگ، رگ پاره شود. علامت اصلی پارگی رگ هم درد ناگهانی و بسیار شدید شکم است.

به هر حال، چون علامت خاصی وجود ندارد، تشخیص بیماری اغلب با سونوگرافی یا در جریان آزمایشات دوره‌ای اتفاق می افتد. در صورتی که دکتر تشخیص AAA بزرگ داد، با جراحی می‌توان دیواره ضعیف شده را برداشت و رگ مصنوعی به جای آن گذاشت. اگر هم علاقه‌ای به جراحی نداشتید یا امکان آن وجود نداشت، چند نوع مداوا وجود دارد که خطر ترکیدن رگ را کم می‌کند.

این شامل استفاده از دارو برای کاهش کلسترول و فشار خون و هم چنین ترک سیگار می‌شود. چاقی از دیگر عواملی است که می‌تواند خطر ابتلا به این عارضه را بالا ببرد و بنابراین برای پیشگیری از آن، بهتر است وزنتان را کم کنید. هم چنین به مردهای 65 ساله و بالاتر توصیه می‌شود با سونوگرافی سلامت رگ آئورت خود را بسنجند.