sobhane

آیا می دانستید عدم مصرف صبحانه و فراموش کردن و بی توجهی به ان آسیب های ناگواری برای بدن ما به همراه دارد و می تواند موجب تهدید بدن به سکته قلبی و مغزی شود و ریسک مبتلاشدن به این عارضه های خطرناک را در بدن بالا ببرد

تحقیقات جدید روی مغز نشان داده، جا انداختن صبحانه می تواند باعث افزایش خطر سکته مغزی شود.
برای این تحقیق 82.772 مرد و زن ژاپنی در سنین 45 تا 74 سال که هیچگونه سابقه بیماری قلبی و سرطان نداشتند از سال 1995 تا 2010 زیر نظر قرار گرفته شدند. از شرکت کنندگان در مورد عادت صبحانه خوردنشان پرسیده شد و آنها را بر اساس وعده صبحانه به گروه های 0 تا 2 ، 3 تا 4 ، 5 تا 6 ، و 7 مرتبه در هفته تقسیم کردند.
در طول این 15 سال 3.772 سکته مغزی میان این افراد رخ داد، بعلاوه 1.051 مورد خونریزی مغزی ، 870 مورد نیز بیماری عروق کرونر قلب دیده شد.
بررسی ها نشان داد آن دسته از افراد که هیچ وقت صبحانه نمی خوردند در مقایسه با کسانی که هر روز صبحانه می خورند بیشتر در خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار داشتند، مخصوصا خون ریزی مغزی.  محققان ارتباطی بین مرتب صبحانه خوردن و بیماری قلبی پیدا نکردند.
یکی از عوامل اصلی افزایش خطر خونریزی مغزی، فشار خون بالا است، مخصوصا بالا رفتن فشار خون هنگام صبح. محققان می گویند از میان شرکت کنندگان در تحقیق آن دسته که هر روز صبحانه میل می کردند کمتر در خطر افزایش فشار خون قرار داشتند.
تحقیقات پیشین نیز نشان داده خونریزی مغزی اغلب هنگام صبح اتفاق می افتد، و دیگر تحقیقات نیز از کاهش فشار خون با خوردن صبحانه خبر داده اند.
البته باید نژاد افرادی که مورد بررسی قرار گرفته اند نیز در نظر بگیریم، مثلا در همین تحقیق که روی ژاپنی ها انجام شده سرنخ های زیادی برای بیماری قلبی بدست نیامده، جالب است بدانید سکته مغزی و خونریزی مغزی در میان ژاپنی ها بیشتر از بیماری های قلبی اتفاق می افتد و در مقایسه با یک ایرانی این حالت می تواند برعکس باشد. پس مرتب صبحانه خوردن علاوه بر سکته مغزی مسلما می تواند از بیماری های قلبی نیز پیشگیری کند.
افراد شرکت کننده در تحقیق نیز ممکن است به مرور عادات غذایی خود را تغییر داده باشند، برای مثال کسی که صبحانه نمی خورد ممکن است بعدها عادات ناسالم دیگری را نیز در پیش بگیرد.
جا انداختن صبحانه می تواند باعث افزایش چاقی، بالا رفتن فشار خون، بالا رفتن کلسترول، و همچنین سطح قند خون بالا نیز شود، که همه این موارد با بیماری قلبی در ارتباط هستند.