havazi-ghodrati

وقتی وارد باشگاه می شوید ا.لین حرکات ورزشی که شروع می کنید کدامند چگونه و با چه نوع حرکاتی اقدام به ورزش می کنید تمرینات هوازی انجام می دهید یا قدرتی در ابتدا بهتر است از کدام نوع ورزش شروع کنیم

به باشگاه می روید و زمان ورزش آغاز می شود، 45 دقیقه روی عضلات اصلی بدن کار می کنید، مقداری هم ورزش هوازی را با آن ترکیب می کنید، اما کدامیک از این دو را اول انجام دهیم بهتر است؟
متاسفانه جواب قاطعی برای این پرسش وجود ندارد: در واقع اولویت ورزشی شما را هدفتان تعیین می کند. برای مثال کسی که هدفش کاهش وزن است روشش با کسی که برای مسابقات خود را آماده می کند باید متفاوت باشد. البته این موضوع زیاد هم نگرانتان نکند. مهم نیست ساختار ورزشتان چطور است همین که این کار را انجام می دهید بهتر از هیچی است. برای اینکه متوجه شوید کدامیک ( هوازی یا قدرتی ) را باید ابتدا انجام دهید، در ادامه به شما خواهیم گفت اولویت در شرایط مختلف چیست.

تثبیت تناسب اندام کلی

وقتی می خواهید تنها تناسب اندام خود را حفظ کنید، مهم نیست کدام را ابتدا انجام می دهید. در یک تحقیق محققان دو دسته از مردان را به مدت 24 هفته زیر نظر گرفتند یک گروه ابتدا ورزش هوازی انجام می داد و گروه دیگر ورزش قدرتی. در پایان این تحقیق همه مردان تقریبا به یک اندازه از نظر قوای جسمانی و تقویت عضلات به یک اندازه پیشرفت کرده بودند. با این حال در طول این مدت گروهی که ورزش هوازی را ابتدا انجام داده بود مدت زمان بیشتری را برای ریکاوری صرف کرد.
پس اگر هدفتان تثبیت وزن و یا متناسب ماندن است مهم نیست چه کاری را ابتدا انجام می دهید، همین که ورزش می کنید مهمترین چیز است. مثلا می توانید یک تمرین ترکیبی انجام دهید، کمی بدوید، سپس از جایی بالا بروید، کمی پیاده روی کنید و از روی زمینی چیزی را بلند کنید.

تلاش برای تحرک بیشتر

اگر می خواهید تازه ورزش را شروع کنید و یا تلاش می کنید که کمی فعالتر باشید، هر کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید، و نگران پس و پیش کردن ورزش ها نباشید. مثلا می توانید در روزهای مختلف نوع ورزش را تغییر دهید. تقویت عضلات و بالا بردن سطح تحمل بدن، هر دو قسمتی از یک هدف هستند. بهترین کار همین است که نوع ورزشی که می کنید را تغییر دهید مثلا یک روز هوازی، یک روز قدرتی و یک روز ترکیبی از این دو.
نمی دانید از کجا شروع کنید؟ از همین امروز! فقط کافیست لباس ورزشی بپوشید و بیرون بزنید. اگر هم در انتخاب ورزش مردد هستید کافیست ورزش هوازی و قدرتی را ترکیب کنید تا دیگر نیازی به انتخاب نباشد. ترکیب این دو نوع ورزش مزایایی برای سوخت و ساز بدن نیز دارد.

تمرین برای مناسبتی خاص

می خواهید در یک مسابقه شرکت کنید؟ مثلا یک ماراتن؟ باید مطابق مسابقه ای که می خواهید شرکت کنید نوع ورزش را تعیین کنید. مثلادوندگان روی دویدن سرعتی و هر تمرینی که ابتدا به تمرکز نیاز دارد باید کار کنند.
می خواهید قدرت پرس سینه را بالا ببرید؟ وقتی ورزش به قدرت عضلات نیاز دارد دیگر نیاز نیست نگران انجام ورزش هوازی باشید.

ورزش برای کاهش وزن

برای کاهش وزن انجام ورزش قدرتی نیز توصیه می شود. برخی متخصصان توصیه می کنند ابتدا مقداری ورزش قدرتی با شدت پایین انجام دهید و سپس ورزش هوازی را شروع کنید. ورزش هوازی بیشترین کمک را به سوزاندن چربی ها می کند. اما نتایج تحقیقات نشان داده در دراز مدت اینکه کدام را ابتدا انجام دهید دیگر تاثیر زیادی نخواهد گذاشت.
برای اینکه قدرت کالری و چربی سوزی ورزشی که می کنید را بالا ببرید بهترین کار ورزش های ترکیبی است. مثلا ابتدا کمی با دمبل کار کنید سپس به پیاده روی بروید، در طول پیاده روی به مرور مقداری سرعت را بالا ببرید و سپس در یک حرکت انفجاری به مدت یک یا دو دقیقه با نهایت سرعت بدوید. این کار باعث بالا رفتن ضربان قلب و به نفس نفس افتادنتان می شود. وقتی سبک ورزشی که می کنید به این حالت ارتقا پیدا کند حتی تا ساعتها بعد از ورزش نیز بدنتان برای تامین اکسیژن کالری بیشتری خواهد سوزاند. البته اگر ورزش را تازه شروع کردید و یا وزن بالایی دارید زیاد به خود سخت نگیرید یک ورزش ساده هم می تواند به نفس نفس زدن بیاندازدتان.

برای انجام چیزی که دوست داریم

اگر دویدن را دوست دارید اما از کار با وزنه زیاد خوشتان نمی آید، بهترین کار این است که ابتدا تمرین قدرتی را انجام دهید و سپس به عنوان پاداش خود را به دویدن مهمان کنید.
چیزی که مردم باید در نظر بگیرند سطح انرژی و علاقه خود است. بهتر است از چیزی که کمتر به آن علاقه دارید شروع کنید و سپس تمرین را با ورزشی که از آن لذت می برید به پایان برسانید.

سخن پایانی

اگر هدفتان سلامت و تناسب اندام است، نگرانی درباره اینکه اول کدام ورزش را شروع کنم بی معناست. ورزش به تنهایی حلال بسیاری از مشکلات روحی، روانی و جسمانی است. فقط به خاطر داشته باشید اگر هدفتان کاهش وزن و یا  بالا بردن سطح قدرت بدنی است بهتر است با تمرین قدرتی شروع و با ورزش هوازی کار را به پایان برسانید.