loze

هر انسانی سه جفت لوزه دارد که با تولید نوع خاصي گلبول سفید به ایمنی بدن در برابر میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا کمک می‌کنند.  در حالت عادی و در جریان سرما خوردگی‌ و عفونت‌ها، همه بافتهای لنفاوی بدن از جمله لوزه‌ها، افزایش فعالیت و بزرگی اندازه پیدا می‌کنند. بعد از جراحی لوزه نباید مواد غذایی سفت، گرم، خیلی سرد و پرادویه را به فرزندتان بدهید.

آیا فرزند مان نیاز به جراحی لوزه دارد؟

سوال فوق ممكن است به ذهن شما نیز خطور كرده باشد و این سوالی است كه هر روز از ما متخصصین گوش و حلق و بینی پرسیده می شود. در پاسخ باید گفت لوزه عضو مفیدی در بدن است كه در سنین 4 تا 10 سالگی در سیستم ایمنی بدن نقش دارد. توجه داشته باشید كه این عضو مفید در مواقع خاصی وجودش سلامت بدن را به خطر می اندازد و در صورتیكه برداشته نشود ضرر آن بیشتر از فایده اش برای بدن خواهد بود. اندازه ظاهری لوزه ملاك جراحی نیست، در صورتی كه هریك از موارد زیر را در كودك خود دیدید به متخصص گوش و حلق و بینی باید مراجعه كنید و فرزندتان تحت معاینه و بررسی بیشتر قرار گیرد:

 1. خرخر و تنفس دهانی حین خواب

 2. قطع تنفس حین خواب برای چند لحظه

 3. گلو درد مكرر و سرما خوردگی مكرر

 4. تكلم و صدای تو دماغی (هیپو نازال)

 5. عفونت مكرر یا مداوم گوش و یا هرگونه كاهش شنوایی در كودكان

 6. ترشحات چركی بینی و پشت حلق كه به محض قطع آنتی بیوتیك مجددا شروع می شود

 7. بوی بد دهان بخصوص اگر همراه با گلو درد مزمن باشد.

 

 

آیا روشهای متفاوتی برای جراحی لوزه وجود دارد؟

جراحی لوزه ها به پنج روش امكان پذیر است:

 1. روش معمول با استفاده از ابزار جراحی

 2. استفاده از كوتر برای جراحی لوزه ها

 3. استفاده از لیزر برای جراحی لوزه ها

 4. استفاده از coblation برای جراحی لوزه ها

 5. استفاده از اسكالپل های اولتراسونیك برای جراحی لوزه ها

در همه موارد فوق جراحی تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. خونریزی در روش معمول نسبت به سایر روشها بیشتر است. استفاده از كوتر و لیزر خونریزی حین عمل را كاهش داده اما درد بعد از عمل در این دو روش بیشتر است. استفاده از coblation و اسكالپل های اولتراسونیك درد و خونریزی را كاهش می دهد. coblation سرعت عمل بیشتری به جراح می دهد و زمان جراحی را كاهش می دهد.