4554
از زبان رنگ ها چه می دانید انواع رنگ ها چه تاثیراتی روی روح و روان ما میگذارند چگونه می توان با استفاده از آن ها به سلامت روان کمک کرد و به آرامش رسید چه کاربردی برای درمان مشکلات روحی و روانی دارند؟

ابراهیمی مقدم روانشناس  گفت: رنگ‌های گرم مانند قهوه‌ای، خاکستری و سبز تیره باعث احساس گرمای مطبوع و رنگ‌های سرد چون کرم، یاسی، صورتی کم رنگ و آبی منجر به احساس سرما در افراد می‌شوند.
وی اظهار داشت: در روانشناسی رنگ‌ها، یکسری از آنها به عنوان سنبل و نماد در نظر گرفته می‌شوند چون القا کننده بعضی احساسات هستند به عنوان مثال در فرهنگ ما مشکی سنبل عزاداری است در حالی که در هند سفید نماد آن است.
ابراهیمی مقدم تأکید کرد: رنگ‌ها اثر درمانی ندارند بلکه فقط می‌توانند روی انرژی، حالات روحی و روانی و نیز روی خلق خوی افراد تأثیراتی داشته باشند. مانند قرمز که می‌تواند منجر به افزایش هیجان و اضطراب، خاکستری حالت بی‌حالی و احساس بی‌هویتی، رنگ آبی آرامش و آسودگی رنگ سبز افزایش شوق زندگی و رنگ‌های قهوه‌ای سوخته و مشکی موجب دل مردگی در افراد شود.
وی با بیان اینکه استفاده از رنگ‌ها بیشتر از خود فرد بر اطرافیان فرد مؤثر واقع می‌شوند چون رنگ‌ها می‌توانند به روح انسان طراوت ببخشند؛ ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد سلامت روانی افرادی مانند ترکمن‌ها که از رنگ‌های شاد و روشن‌ استفاده می‌کنند بیشتر است.
ابراهیمی مقدم خاطرنشان کرد: رنگ‌های مختلف با سن و سال افراد ارتباطی ندارد و در هر سنی افراد با توجه به سلیقه و علاقه‌ی خود می‌توانند رنگ‌های مختلف را به کار گیرند.باشگاه خبرنگاران جوان