8498
برای درمان طبیعی چین و چروکک پوست از چه راه و روش هایی باید استفاده کنیم بهترین درمان ها برای این عارضه کدامند روش لایه برداری تا چه حد می تواند این عارضه را برطرف کند پیری زودرس پوست را چگونه می توان مهار کرد؟

دکتر زهرا حلاجی متخصص پوست و مو  در خصوص عوامل ایجاد کننده پیری و چین و چروک پوست بیان کرد: پیری به عوامل داخلی و خارجی بدن بستگی دارد که پیری پوست با عامل داخلی با گذشت زمان ایجاد می‌شود و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد و با افزایش سن تمام ارگان‌های بدن از جمله پوست دچار پیری می‌شوند.
این متخصص پوست و مو با اظهار این که دسته دیگری از پیری به عوامل خارجی بستگی دارد که تا حدی می‌توان از آنها جلوگیری کرد، گفت: یکی از مهمترین عواملی که باعث پیری زودرس پوست می‌شود آفتاب است که با مصرف به موقع ضدآفتاب‌ها تا حدی می‌توان از پیری پوست جلوگیری کرد و آن را به تأخیر انداخت.
وی با بیان این که مصرف مواد حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند پیری پوست را تا حدی به تأخیر بیندازند، تصریح کرد: آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و به خصوص گیاهان سبز و زرد یافت می‌شوند که علاوه بر آنتی‌اکسیدان‌ها ، ویتامین‌های C,D نیز تا حدی پیری پوست را به تعویق می‌اندازند.
حلاجی در خصوص تأثیر مصرف سیگار بر پیری زودرس پوست نیز اظهار کرد: کمبود اکسیژن در بدن که با مصرف سیگار ایجاد می‌شود، منجر به پیری زودرس می‌شود که با پرهیز از آن می‌توان روند پیری را به تأخیر انداخت.
وی افزود: تغییراتی که در اثر گذشت زمان و در اثر عوامل خارجی در کل بدن مانند دیابت، فشارخون و غیره ایجاد می‌شوند از عوامل پیری پوست می‌باشد که با تغذیه مناسب و درست می‌توان پیری را تا حدی به تأخیر انداخت.
این متخصص پوست و مو در رابطه با راههای درمان پیری پوست و چین و چروک‌های آن، رو‌شهای درمانی مختلفی از جمله مصرف کرم ضدآفتاب که بیشتر جنبه‌ی پیشگیری دارد و ترکیبات دارویی موضعی مانند اسیدهای آلفا هیدروکسی که استفاده از آنها تا حدی تغییرات ناشی از پیری را اصلاح می‌کند.
وی ادامه داد: انواع روش‌های لایه برداری پوست مانند پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابرشن، لیزرهای مختلف، RF که رادیو فیلم‌ها هست و روش هایفوتراپی که برای درمان تغییرات ناشی از پیری و چین و چروک‌های پوست استفاده می‌شود.
باشگاه خبرنگاران جوان