65

چه عواملی موجب بروز خط های سفید روی ناخن می شوند با چه روش هایی می توانیم مانع این امر شویم و این لک ها را برطرف کنیم چه کمبودهایی در بدن باعث بروز این نوع مشکلات روی ناخن ها می شوند

دکتر اکرم انصار اظهار کرد: بر خلاف باور عموم که لکه‌های نقطه‌ای و خطی ایجاد شده بر صفحه ناخن را ناشی از کمبود کلسیم یا روی در بدن می‌دانند، اما این لکه‌ها ارتباطی به کمبود کلسیم و روی ندارد.

وی تصریح کرد: شایع‌ترین عامل ایجاد این نقاط که ممکن است بر روی انگشتان دست یا پا دیده شود، وضعیتی است که اختلالی جدی نیست و طی مرور زمان برطرف خواهد شد.

انصار عنوان کرد: در صورتی‌ که سفیدی روی ناخن به صورت نقطه‌ای و خطی نبوده و تمام صفحه ناخن را فرا گرفته باشد، ممکن است نشان از یک بیماری باشد و باید به پزشک مراجعه شود؛ چرا که بیماری‌های مختلف پوستی، داخلی، آلرژی، بیماری‌های تب‌دار و … می‌توانند ناخن را نیز مبتلا کنند.

انصار در خصوص اقدام برخی از افراد برای کاشت ناخن نیز گفت: کاشت ناخن موجب آسیب جدی و تخریب صفحه ناخن می‌شود که قابل درمان و ترمیم هم نیست. چسبی که از آن برای کاشت ناخن استفاده می‌شود، منجر به تخریب صفحه ناخن شده و در برخی افراد با یک‌بار استفاده، موجب تخریب همیشگی صفحه ناخن می‌شود که قابل ترمیم هم نیست.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو گفت: از ضربه زدن به ناخن، جویدن آن، انواع تیک‌هایی که موجب دستکاری این عضو می‌شود بپرهیزید؛ چرا که هر یک از این اقدامات موجب آسیب رساندن به بافت ناخن است.

انصار تصریح کرد: برخی برای زیباتر شدن ناخن‌هایشان از لاک‌های رنگی استفاده می‌کنند که روشی اشتباه است؛ چرا که موجب ایجاد حساسیت و التهاب در بافت و اطراف ناخن‌ها شده و به مرور زمان موجب تغییر رنگ ناخن می‌شود.

(ایسنا)