doctor3

همانطور که در فصل یک ذکر شد برای بالغ شدن دو شرط اساسی لازم است:
1- اولا غدد بدن (و نیز قسمت هایی از مغز) فعالیت طبیعی داشته باشند و 2- دستگاه تناسلی وجود داشته باشد و در ضمن ساختمان آنها طبیعی باشد. حال اگر در هر یک از عوامل فوق اختلالی وجود داشته باشد احتمال به تاخیر افتادن بلوغ و یا بالغ نشدن شخص نیز وجود دارد. برخی از علل اصلی تاثیر در بلوغ عبارتند از:
سرشتی ارثی: خوشبختانه شایعترین علت بلوغ دیررس، همین مسئله است. همچنانکه قبلا ذکر شد فقط 95% افراد سالم در محدوده طبیعی بالغ می شوند و 5% بقیه افراد سالم نیز خارج از محدوده سنی فوق (قبل از 9 سالگی و یا بعد از 14 سالگی) بالغ می شوند و یک حالت طبیعی و فیزیولوژیک
می باشد. در بلوغ دیررس سرشتی شخص از سایر جهات (از جمله حس بویایی) کاملا طبیعی بوده و معمولا سابقه بلوغ دیررس در خانواده نیز وجود دارد و بجز تحت نظر بودن پزشک نیاز به اقدام خاص دیگری ندارند.
سوء تغذیه: تغذیه مناسب برای فعالیت طبیعی تمامی بافت های بدن و از جمله غدد لازم و ضروری است و نوجوانی که تغذیه مناسب و کافی نداشته (نظیر افراد با بی اشتهایی عصبی) و دچار سوء تغذیه شود ممکن است دیرتر بالغ شود.
بیماری و استرس مزمن: اصولا هر نوع بیماری مزمن تضعیف کننده (نظیر کم خونی داسی شکل، مرض قند، بیماری قلبی کبود کننده و…) و یا فشارهای فیزیکی و روحی روانی شدید و طولانی مدت (نظیر ورزش های سنگین حرفه ای، افسردگی و…) می توانند باعث به تاخیر افتادن بلوغ شوند.
اختلالات غدد بدن: اختلال در فعالیت هر یک از غدد دخیل در بلوغ می تواند موجب به تاخیر افتادن بلوغ شود (نظیر کم کاری هیپوفیز یا کم کاری تیروئید).
اختلالات دستگاه تناسلی: در اثر برخی از اختلالات ژنتیکی و یا تکاملی (نظیر سندرم کلاین فلتر) ممکن است قسمتی یا تمامی دستگاه تولید مثل (نظیر بیضه ها) تشکیل نشود و یا ناقص باشد و در نتیجه تغییرات بلوغ رخ ندهد.
داروها: برخی از داروها (خصوصا داروهای عصبی) و تریاک و مشتقات آن و ماری جوانا اگر برای مدت طولانی استفاده شوند می توانند باعث تاخیر در بلوغ شوند.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد