6+55

چرا در فصول سرد سال دچار اضافه وزن می شویم و مهمترین عوامل ایجادکننده چاقی در روزهای سرد سال کدامند چرا این حالت در ما پدید می آید و چگونه می توانیم مانع بروز آن شویم

اگر در زمستان وزن اضافه می کنید قدرت اراده خود را ملامت نکنید. اینکه گفته می شود اضافه کردن وزن برای تشکیل لایه جدید چربی و گرم ماندن در سرما است یک شوخی بیشتر نیست، اما تحقیقات جدید نشان داده اند بالا رفتن وزن در زمستان منطقی است.

 مقصر؟ مسلما سیر تکاملی است. محققان با استفاده از یک مدل کامپیوتری حساب کرده اند که یک حیوان به چه مقدار وزن اضافه نیاز دارد تا در فضای باز و در فصل سرما جان سالم به در ببرد و چرا این وزن اضافی ضروری است. در کنار حیوانات، اجداد انسان ما نیز می خواستند از زمستان طولانی، سرد و همراه با کمبود غذا جان سالم به در ببرند، بنابراین بدن انسان توانایی اضافه کردن وزن در زمستان را توسعه داد تا مطمئن شود در برابر گرسنگی مقاومت کنیم. در آن زمان گرسنگی خطر بسیار بزرگتری از بیماری های قلبی و چاقی بوده است. مسلم است که در حال حاضر زمستان با کمبود مواد غذایی مواجه نیستیم، اما بدنمان هنوز آنچنان با این حقیقت آشنا نیست.
امروزه نه تنها از نظر غذایی کمبودی حس نمی کنیم بلکه در روز های سرد زمستان تمایلمان به غذا خوردن بیشتر هم می شود. یکی دیگر از عوامل اضافه شدن وزن در زمستان غذاهای چرب و قندی است که بیشتر در دسترس قرار می گیرند. حالا دیگر خودتان حساب کنید ارثی که اجدادمان به جا گذاشته اند در ترکیب با غذاهای فرآوری شده و پرخوری خودمان چه طوفانی به پا می کند.
پس اگر در فصل زمستان برنامه غذایی تان کند پیش می رود و یا مقداری وزن اضافه کردید کنترل خود را از دست ندهید، در عوض روی اهداف سلامت خود تمرکز کنید و بهترین عملکرد را از خود نشان دهید. به خاطر داشته باشید هوای سرد به این معنا نیست که دیگر ورزش تعطیل شود! به ورزش ادامه دهید حتی ورزش در هوای سرد می تواند بهتر هم باشد.

سایت دکتر کرمانی