indexساختمان پوست: پوست دارای دو قسمت اصلی اپیدرم (روپوست) در سطح و درم (Dermis) در عمق است. در داخل درم سلول هایی موسوم به ملانوسیت ها وجود دارند که تولید رنگدانه ای تیره موسوم به ملانین می کنند و مسئول رنگ پوست افراد هستند.
اثرات نور خورشید: یکی از اجزاء تشکیل دهنده نور خورشید اشعه ماوراء بنفش (Ultraviolet radiation به اختصار UV) است و خود دارای سه نوع B, (UVA) A (UVC) C , است. امواج UVC بسیار خطرناک هستند ولی خوشبختانه تقریبا تمامی آن توسط لایه اوزون که لایه خارجی جو زمین را تشکیل می دهد جذب یا دفع می شود و به زمین نمی رسد. اما دو اشعه دیگر از جو عبور کرده و به سطح زمین
می رسند.
اشعه UVB بیشتر باعث قرمزی و سوختگی پوست می شود و در طولانی مدت باعث اثراتی همچون: 1) چین و چروک 2) لکه های پیری پوست و 3) چرمی شکل و ضخیم شدن پوست می شود و یکی از عوامل اصلی در بروز سرطان پوست است.
اشعه UVA قدرت نفوذ به عمق پوست را داشته و با تحریک و اثر بر روی ملانوسیت ها موجب افزایش ملانین سازی در آنها و در نهایت تیره و برنزه شدن پوست می شود. مطالعات جدید نشان داده اند که اشعه UVA نیز در ایجاد سرطان پوست کمی دخیل است.
آیا با استفاده از ضد آفتاب هایی که جلوی اشعه UVB را می گیرند و یا لامپ های UVA (موسوم به لامپ های برنزه کننده) می توان پوست را برنزه کرد و خطری نیز ما را تهدید نکند؟
خیر. همچنانکه ذکر شده اشعه UVA نیز کمی خاصیت سرطان زایی دارد. از طرف دیگر با همه تمهیدات باز هم در این روش ها مقادیری اشعه UVB به پوست خواهد رسید و بالاخره اینکه اشعه UVA در برخی روندهای پیری پوست نیز دخیل است.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.