index

شاهدانه (Hemp و با نام علمی Cannabis Savita) گیاهی دوپایه (نر و ماده جدا از هم)، علفی و یکساله به ارتفاع 1 تا 3 متر است که از قسمت های مختلف آن موادی همچون حشیش، بنگ و ماری جوانا تهیه می شود. مواد مخدر اصلی در تمامی این ترکیبات THC (Dleta-9- tetrahydrocannabinol) بوده و همگی جزو مواد مخدر توهم زا طبقه بندی می شوند و علاوه بر THC در حدود 400 ماده شیمیایی دیگر در آنها وجود دارد. از این مواد معمولا در داخل سیگار مورد استفاده قرار می گیرد.
ماری جوانا (Marijuana) با نامهای کوچه بازاری همچون pot, weed, reefer, grass، MJ, herb و Texas tea, ganja, mary jone, MJ و غیره): این ماده مخلوط خرد شده ای از برگ، ساقه، دانه و گلهای گیاه شاهدانه بوده (به رنگ سبز، قهوه ای یا خاکستری) و حدود 3 درصد THC دارد.
حشیش (Cannobin): این ماده رزین چسبانکی است که از گل های ماده شاهدانه بدست می آید و در حدود 6/3 درصد (تا 24 درصد) THC دارد.
بنگ (Bhang): معمولا مخلوطی از برگ و سرشاخه گلدار جنس ماده (گاهی همراه با گل آذین جنس نر) بوده و مقدار THC آن 5 تا 10 درصد است.
اثرات و نشانه های مصرف ترکیبات کانابینول (ماری جوانا، حشیش، بنگ): قسمت های مختلفی از مغز، خصوصا نواحی مربوط به درک لذت، حافظه، افکار، تمرکز، حس ها و زمان و هماهنگی حرکات (مخچه) دارای گیرنده های کاربینوئید بوده و THC موجود در این مواد بر روی این گیرنده ها اثر می کند. در کمتر از چند دقیقه پس از استعمال، THC وارد گردش خون و مغز شده و اثرات آن 1 تا 2 ساعت باقی می ماند. در ابتدا ضربان قلب شخص از 70 تا 80 بار در دقیقه به 100 تا 160 بار در دقیقه رسیده و فشار خون افزایش می یابد. به دلیل متسع شدن عروق (خصوصا چشم) چشم ها قرمز و پر خون می شوند. از طرفی بدلیل تاثیر بر روی مرکز لذت یا سیستم پاداش مغزی (همان مرکزی که در پی خوردن، نوشیدن یا دیدن به شخص احساس لذت و خوشی دست می دهد) شخص احساس سرخوشی (Euphoria) و سرحالی و انرژی خاص پیدا می کند و صداها یا رنگ ها شدیدتر احساس شده و زمان آهسته می شود و حس درد کاهش می یابد. همچنین به شخص احساس خشکی شدید دهان دست داده و شدیدا گرسنه یا تشنه می شود. دستها ممکن است لرزش پیدا کرده و سرد شوند. سرخوشی افوری معمولا چند دقیقه بیشتر طول نکشیده و سپس شخص خواب آلود یا شل می شود. گاهی ممکن است اضطراب، ترس، سوء ظن و یا حملات پانیک دیده شود. با بیشتر شدن مقدار ماده مصرفی شخص دچار هذیان و توهم شده و پرش های عضلانی رخ می دهد و تنشج، اغما، فشار خون بسیار بالا نارسای حاد کلیه، اختلال فعالیت قلبی و در نهایت مرگ در مسمومیت شدید بروز می کنند.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد